Gowin przedstawił najważniejsze założenia reformy prokuratury

Likwidacja Krajowej Rady Prokuratury oraz roztoczenie kontroli Sejmu nad prokuraturą, to podstawowe cele projektu nowej ustawy o prokuraturze, które zaprezentował dziś minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

- Pierwotnie zaproponowaliśmy nowelizację obecnie obowiązującej ustawy. Jednak zakres zmian wymusił stworzenie nowego, przejrzystego układu ustawy, wprowadzenie spójnej terminologii, wyeliminowanie zwrotów oraz pojęć pochodzących z 1982 roku - poinformował szef resortu sprawiedliwości.

Po wejściu w życie przygotowanych zmian Prokurator Generalny składał będzie sprawozdanie z działalności prokuratury nie tylko na ręce Premiera, ale i Sejmowi, gdzie później toczyć się będzie debata.

- Kolejnym kierunkiem zmian są: zwiększenie kompetencji Prokuratura Generalnego oraz głęboka wewnętrzna reorganizacja prokuratury - wyjaśnił Jarosław Gowin. - Projekt zakłada również włączenie prokuratury wojskowej do prokuratury cywilnej - dodał.

Nowa ustawa wprowadza także większą odpowiedzialność prokuratora za podejmowane decyzje, poprzez m.in.: możliwość wydawania poleceń przez przełożonego podjęcia określonych czynności procesowych, jak i terminów ich realizacji; modyfikacje w zakresie postępowania dyscyplinarnego prokuratorów (szybsze sądy prokuratorskie, kontrola rozstrzygnięć w sądach powszechnych); prawo do uchylania lub zmieniania decyzji prokuratora przez prokuratora nadrzędnego z obowiązkiem przejęcia sprawy do prowadzenia.

- Po wejściu w życie nowych regulacji zasadnicze kierunki polityki karnej co roku określać będzie Rada Ministrów. Prokurator Generalny będzie je opiniował, nie będzie nimi związany, jednak będzie się do nich odnosił w sprawozdaniu - przypomniał Jarosław Gowin.

Porady prawne

Przedstawiony dzisiaj projekt zakłada również likwidację Krajowej Rady Prokuratury oraz powołanie organu samorządowego na szczeblu Prokuratury Generalnej - Zgromadzenia Ogólnego Prokuratorów Prokuratury Generalnej. Projekt trafił dzisiaj do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

(PSZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Polak 2014-10-25 12:36:54

    Konieczność bezwzględna niepoddająca wotpliwości wśród Społeczeństwa to przede wszystkim odpowiedzialność nie tylko Kowalskiego ale także Urzędników w tym Sędziów,Prokuratorów oraz Policji i skuteczne eliminowanie z tego środowiska Patologii poprzez wydawanie orzeczeń mających za zadanie zdyscyplinowania się całego Srodowiska polubowne traktowanie jakie wykazuje nasz Kraj wcześniej czy później odbije się na całym Państwie.Pozbawianie dożywotnio piastującego stanowisko skorumpowanego Urzędnika,zabranie świadczeń emerytalnych i wytworzenie mentalnej odrazy wśród uczciwych Urzędników do patologicznie postępujących kolegów poprzez ogromne premie Płatne z Państwa za wskazanie przestępcy we własnym gronie,ktoś powie że to drogi system nic podobnego za złą działalność Urzędników przychodzi nam Obywatelom płacić ogromne odszkodowania,sam nieomieszkał bym dać nawet pięć milionów złotych premi za wskazanie takiego przypadku jak AmberGold o którym wiedziała spora część Urzędników Pomorza byłoby taniej.

  • Tadeusz 2014-10-05 09:03:15

    Reforma była konieczna ale zrobiono z niej pewnie 10-15% co spowodowało tylko pogorszenie. Bez usunięcia mafii sługusów różnych partyjnaików, ustawionych wg koligacji rodzinnych z czasów zbrodni komunistycznych nic się nie poprawi - system jest typu kooptacyjnego, tak jak w biurokracji czy coraz bardziej schodzącej na manowce nauce, więc inaczej się nie da ja zrobić nawzór niemiecki dekomunizację, włączając w to układy rodzinne i partyjne. albo Polska albo synekury dla cwanych sługusów, leni i prawdziwych kanalii.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika