Honorowi krwiodawcy zapłacą mniejszy podatek

Podatnicy, którzy w 2012 roku oddali krew czy osocze, mogą przy rozliczaniu rocznego zeznania podatkowego skorzystać z ulgi na krew. Przywilej ten jednak podlega limitowi.

Jeśli w ubiegłym roku podatnik oddał nieodpłatnie krew lub jej składniki (np. osocze) i został przy tym zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (na przykład w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa), przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi dla honorowych dawców krwi. Zastosować ją można także wtedy, gdy krew została oddana w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby, np. dla członka rodziny.

Honorowy krwiodawca, który chce dokonać odliczenia, musi mieć zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie pobranej krwi lub jej składników.

Porady prawne

Nie trzeba go co prawda składać wraz z zeznaniem podatkowym, ale fiskus może się o nie upomnieć w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. Oznacza to, że w przypadku zeznania za 2012 r., składanego do końca kwietnia 2013 r., zaświadczenie należy przechowywać do końca 2018 roku.

Jaką kwotę odliczyć od podatku?

Ulga dla krwiodawców polega na możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania o odpowiednio przeliczoną wartość oddanej krwi lub jej składników. Obowiązującym przelicznikiem darowizny na cele krwiodawstwa jest iloczyn litrów oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników oraz kwoty 130 zł.

Niestety, nie zawsze uda się przy rozliczaniu podatku uwzględnić całą wartość darowizny. Ulga z tytułu krwiodawstwa nie może bowiem przekroczyć 6 proc. podstawy opodatkowania i to łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz cele szlachetne.

Odliczenie możliwe jest w dwóch zeznaniach

Informację o kwocie przekazanej darowizny, kwocie odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której krew została oddana) podatnik zamieszcza w załączonym do odpowiedniej deklaracji formularzu PIT/O.

Podatnik, który uzyskał w ubiegłym roku przychody z kilku różnych źródeł i w związku z tym ma obowiązek złożyć dwa zeznania (na przykład PIT-36 z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą oraz PIT-28 z najmu prywatnego), ma możliwość dokonania odliczenia w każdym z tych zeznań (nie może natomiast jednak odliczyć tej samej kwoty dwukrotnie).

Takie rozwiązanie będzie korzystne w sytuacji, gdy podatnik przekroczył 6-proc. limit odliczeń od dochodu. W takiej sytuacji kwotę nieodliczoną od dochodu w PIT-36 będzie mógł odliczyć od przychodu w PIT-28 z najmu prywatnego. Termin złożenia PIT-28 już co prawda minął (31 stycznia), ale jeśli podatnik nie uwzględnił w nim odliczenia, może to zrobić za pomocą korekty PIT-28.

Niestety, z ulgi dla honorowych krwiodawców nie mogą skorzystać osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą podatku liniowego oraz karty podatkowej. Odliczenia dokonać mogą podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (według stawek skali podatkowej od osiągniętego dochodu) oraz podatnicy na ryczałcie ewidencjonowanym (od osiągniętego przychodu). Oznacza to, że przedsiębiorcy na liniowym lub karcie podatkowej mają prawo odliczyć ulgę na krew tylko wtedy, gdy zarabiają dodatkowo na przykład na etacie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ania 2015-05-03 13:30:08

    idź wylewać swoją żółć gdzie indziej

  • Tadek 2015-04-30 14:15:31

    Najpodlejsze jest limitowanie darowizn na cele szlachetne i instytucji pożytku publicznego. Dlaczego urzędas ma rozdzielać moje pieniądze wg partyjnego uważania i brać jeszcze za to wypłatę z moich podatków. Czy ja jestem aż takim niewolnikiem, aż takim zasobem do wykorzystania i utylizacji, czy może jestem jedynie podludziem wobec mojego zarządcy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika