II Wydziałowy konkurs na glosę

Bardzo serdecznie zapraszamy na organizowany przez Katedrę Prawa Pracy II Wydziałowy Konkurs na Glosę.

Konkurs adresowany jest do wszystkich studentów Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu glosy do jednego z trzech poniższych orzeczeń Sądu Najwyższego z zakresu prawa pracy:

1. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2009 r., II PK 123/09, LEX nr 551056

1. Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.
2. Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne, także wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę.

Porady prawne

2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2010 r., II PZP 1/10, OSNP 2010/17-18/208

Otrzymanie przez pracownika odprawy z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy wyklucza nabycie przez tego pracownika prawa do kolejnej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę lub prawa do odprawy uzupełniającej, stanowiącej różnicę wysokości odprawy emerytalnej i wysokości otrzymanej odprawy rentowej (art. 921 § 2 k.p.).

3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2009 r., I PK 46/09, M.P.Pr. 2010/2/81

Żaden przepis prawa pracy nie zakazuje zawarcia umowy na czas wykonania określonej pracy po dwóch kolejnych umowach na czas określony. Tak więc z samego faktu zawarcia takiej umowy nie może wynikać, że doszło do nadużycia (obejścia) prawa.

Glosy prosimy nadsyłać drogą elektroniczną w formacie doc. na adres bmiros@wpia.uni.lodz.pl albo dostarczać osobiście do siedziby Organizatora (Sekretariat Katedry Prawa Pracy – pokój 3.02, III piętro, beczka A) do dnia 28 lutego 2011 r.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie!

Źródło WPIA UŁ


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika