Indeks Biznesu PKPP Lewiatan - luty 2009

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował spadek w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, zarówno w notowaniu kwartalnym, jak i rocznym. Są to najniższe notowania od sześciu lat, na poziomie pierwszej połowy 2003 r. Oznacza to, że spadkowa tendencja utrzyma się dłużej niż tylko przez pierwszy kwartał, a odbicia od dna nie można spodziewać się wcześniej niż w drugiej połowie roku.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował wyraźny spadek w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, zarówno w notowaniu kwartalnym, z 45 do 42 punktów, jak i rocznym, z 45 do 40 punktów. Są to najniższe notowania od sześciu lat, na poziomie pierwszej połowy 2003 r. Znamienne, że tym razem indeks roczny jest nawet niższy o dwa punkty od kwartalnego. Oznaczałoby to, że spadkowa tendencja utrzyma się dłużej niż tylko przez pierwszy kwartał, a odbicia od dna nie można się spodziewać wcześniej jak w drugiej połowie roku. Kolejny, tym razem gwałtowny, spadek dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu oraz prawie stagnacja sprzedaży detalicznej sygnalizują poważne załamanie popytu. Wydaje się, że na razie głównym winowajcą jest popyt zagraniczny czyli eksport, oraz inwestycje krajowe. Wg Stanisława Kubielasa, eksperta opracowującego Indeks Biznesu PKPP Lewiatan „Trend do wygaszania inwestycji widoczny jest już od pół roku a spadek przychodów z eksportu od początku ostatniego kwartału ub. roku. Jedynie konsumpcja utrzymała wysoką dynamikę w ostatnim kwartale ub. roku, jakby nie było żadnego spowolnienia, co w efekcie pozwoliło na uzyskanie w tych warunkach całkiem niezłego tempa wzrostu PKB. Jednak malejący fundusz płac i rosnące bezrobocie może w najbliższych kwartałach istotnie wpłynąć na ostudzenie apetytów konsumpcyjnych ludności, stąd dno spowolnienia chyba jeszcze ciągle przed nami."

Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu uległy dalszej redukcji w stosunku do niskiego już poziomu z ubiegłego notowania. Indeks kwartalny stracił dwa punkty, schodząc do poziomu 34 pkt.

Porady prawne

, a indeks roczny tracąc 3 punkty spadł do 31. Są to najniższe notowania rocznego indeksu popytu zarejestrowane w historii indeksu PKPP Lewiatan. Dr Kubielas zauważa, że „Produkcja sprzedana przemysłu maleje już od kilku miesięcy, z dramatycznym spadkiem dynamiki rocznej w styczniu, a eksport równie dramatycznie spada od dwóch miesięcy". Stagnacja kredytu dla przedsiębiorstw sugeruje, że maleją wydatki inwestycyjne, co byłoby pogłębieniem negatywnej tendencji od połowy ub. roku. Szok popytowy z pewnością spowoduje dalsze cięcia stanu zapasów i inwestycji, co uwidoczni się w ujemnej dynamice akumulacji. Nie możemy też liczyć na razie na napływ inwestycji zagranicznych. Jedynym czynnikiem, który może utrzymać dynamikę popytu są wydatki konsumpcyjne ludności. Trzeba się jednak liczyć z osłabieniem skłonności konsumpcyjnych wraz ze wzrostem bezrobocia i wygaszeniem dynamiki płac.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów, wcześniej wyjątkowo stabilne, teraz spadają już drugi miesiąc. Aktualnie indeks kwartalny stracił dwa punkty, a indeks roczny sześć - do poziomu 44 pkt. Oba indeksy spadły poniżej połowy skali. Wprawdzie sektor przedsiębiorstw zakumulował na kontach bankowych znaczne środki pieniężne, ale od stycznia wyraźnie zaczynają topnieć. Kredyt zaczyna być coraz trudniejszy pomimo malejącej stopy procentowej, bo banki biorą pod uwagę wyższe ryzyko działalności gospodarczej w okresie recesji. W końcu drastyczny spadek popytu musi wpłynąć negatywnie na marże, a więc i rentowność obrotu, która po kilku latach rekordowych poziomów najpewniej znacznie spadnie do końca roku.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny w tym miesiącu istotnie się pogorszył, zwłaszcza indeks roczny, który spadł z 54 do 45 pkt. Indeks kwartalny stracił mniej, bo tylko 6 punktów, malejąc do poziomu 60 pkt. Wydaje się, że główną przyczyną jest perspektywa wzrostu bezrobocia i groźba wymknięcia się deficytu budżetowego spod kontroli. Istnieje też pewne ryzyko powiększania się deficytu na rachunku obrotów bieżących, o ile nasze tempo wzrostu będzie permanentnie wyższe od naszych partnerów handlowych pogrążonych w recesji.

Trudno obecnie powiedzieć do jakiego stopnia efekt ten zostanie zneutralizowany przez deprecjację złotego poprawiającą konkurencyjność naszego eksportu oraz efekt substytucji na korzyść tańszego importu u naszych partnerów handlowych.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Wszystkie indeksy oceny wpływu sytuacji politycznej uległy pogorszeniu, indeks kwartalny stracił aż siedem punktów. Po raz pierwszy od ponad roku indeksy spadły poniżej 50 punktów. Narasta przekonanie, że rząd coraz gorzej radzi sobie z docierającą do nas z zewnątrz recesją.
 
Tekst z wykresami

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 5 marca 2009 r. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika