Jak najskuteczniej zwalczać przemocy wobec dzieci?

Jakie są największe wyzwania dla krajowych systemów ochrony dzieci? W jaki sposób UE może wspierać te systemy? Aby odpowiedzieć na te pytania i pomóc państwom członkowskim w tworzeniu zintegrowanych i skutecznych systemów ochrony najmłodszych, Komisja Europejska rozpoczęła dziś konsultacje społeczne online. Potrwają do 3 lipca, mogą wziąć w nich udział osoby indywidualne lub/i organizacje zainteresowane ochroną dzieci.
- UE jest odpowiedzialna za ochronę najsłabszych członków społeczeństwa. Trzy lata po opublikowaniu Agendy UE na rzecz praw dziecka słowa zamieniły się w czyny: Komisja przyjęła przepisy służące lepszej ochronie dzieci, które są ofiarami przestępstw lub osobami podejrzanymi w postępowaniu karnym. Sprawiliśmy, że numer infolinii umożliwiającej zgłaszanie przypadków zaginięcia dzieci działa w całej Europie, i przeszkoliliśmy opiekunów oraz organy publiczne będące w bliskim kontakcie z nieletnimi pozbawionymi opieki. Teraz nadszedł czas, aby zintensyfikować działania i dopilnować, aby polityka unijna i polityka w państwach członkowskich wspierały systemy ochrony sprzyjające dzieciom - mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

W UE za systemy ochrony dzieci są odpowiedzialne przede wszystkim państwa członkowskie. UE ma jednak uprawnienia do stanowienia wspólnych przepisów w dziedzinach, w których w grę wchodzą prawa dziecka, np. w postępowaniach karnych, w kwestii swobodnego przepływu wewnątrz UE, w sprawach azylowych lub dotyczących handlu ludźmi.

UE może też odgrywać rolę w sytuacjach, w których należy zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w kontekście transgranicznym, np. gdy pozbawiony opieki nieletni przemieszcza się między państwami lub gdy dochodzi do zaginięcia dziecka. Zasięgając opinii o najlepszych sposobach udoskonalenia krajowych systemów ochrony dzieci, Komisja równocześnie podsumowuje postępy poczynione w wyniku przyjęcia w lutym 2011 r. Agendy UE na rzecz praw dziecka.

W ciągu trzech lat Komisji udało się zrealizować 11 priorytetowych działań dotyczących m.in. wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dziecku, ochrony dzieci w szczególnie trudnych sytuacjach, zwalczania przemocy wobec dzieci oraz zwiększania ich współuczestnictwa. W wyniku pracy Komisji wszystkie te środki zostały w dużej mierze wdrożone.

Celem rozpoczętych dziś konsultacji na temat systemów ochrony dzieci jest zgromadzenie opinii zainteresowanych stron, aby do końca 2014 r. UE mogła opublikować wytyczne dla państw członkowskich w tej dziedzinie, uwzględniające wyniki realizacji unijnej Agendy na rzecz praw dziecka. W wytycznych znajdzie się podsumowanie różnych istniejących unijnych instrumentów w zakresie ochrony praw dziecka oraz zawarte zostaną wskazówki dla państw członkowskich dotyczące sposobów najlepszego wykorzystania lub wdrożenia tych instrumentów w ramach krajowych systemów ochrony dzieci.

Zakres tematyczny tego dokumentu obejmie wszystkie formy przemocy określone w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, w szczególności w art. 19 dotyczącym prawa do ochrony przed wszelkimi formami przemocy.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2016-04-15 08:10:59

    Tak. Ale i wielka szkoda, że w skoleniach pań profesjonalistek i sędzi poszło się u nas tak szeroko i cichaczem w stronę totalitarną, i już częściej szkodzi się rodzinie niż np. jest u nasz śmiertelnych wypadków samochodowych czy samobójstw a przecież daleko nie wszyscy są poddawani działaniom pań profesjonalistek od patrzenia na ludzi poprzez swoje formularze, lewe szkolenia i własne laickie wierzenia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika