Jak napisać pozew sądowy?

Żeby wystąpić do sądu z pozwem, nie musimy korzystać z pomocy pełnomocnika. Możemy go napisać i doręczyć samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteśmy prawnikami, dowiedzmy się najpierw, co powinien zawierać dobry pozew, a jakie informacje są w nim zbędne.

Przede wszystkim musimy określić strony postępowania, czyli powoda (to jest nas samych) i pozwanego, od którego domagamy się spełnienia świadczeń. Nazwy stron wpisujmy w całości, bez używania skrótów, nawet tak popularnych, jak choćby spółka z o.o. Każdorazowo powinniśmy podać też adres siedziby lub miejsca zamieszkania stron.

Nie ma za to konieczności wpisywania adresu sądu. Wystarczy podać jego nazwę, np. Sąd Rejonowy w Chorzowie. Nie musimy też określać do jakiego konkretnego wydziału sądu kierujemy nasze pismo. Jeśli jednak wysyłamy pozew pocztą, adres będzie już niezbędny. W przypadku każdego sądu znajdziemy go na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Porady prawne

Wbrew dosyć powszechnemu przeświadczeniu nie musimy też podawać daty sporządzenia pozwu. Liczy się bowiem tylko to, kiedy wpłynął on do sądu, bądź kiedy nadaliśmy go na poczcie.

Pozew powinien zawierać wartość przedmiotu sporu, w przypadku, gdy zależy od niej wysokość opłaty sądowej lub gdy sprawa dotyczy prawa majątkowego. Nie musimy jej podawać tylko wtedy, gdy sprawa dotyczy określonej kwoty pieniężnej, jak ma to przykładowo miejsce w przypadku pozwu o zapłatę.

Szczególnie cenna przy konstruowaniu pozwu jest umiejętność formułowania wniosków, które pozwolą nadać sprawie pożądany przez nas bieg. Przede wszystkim zażądajmy od pozwanego należnego nam świadczenia. Poza tym umieśćmy też wniosek o zwrot kosztów procesu. Inne często używane i przydatne wnioski to:

- dokonanie oględzin,

- nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności,

- rozpoznanie sprawy w trybie nakazowym (wykonanie sądowego nakazu zapłaty jest szybsze niż w przypadku wyroku),

- zabezpieczenie powództwa (pozwala zabezpieczyć nasze prawa na czas procesu, np. zakazać pozwanemu sprzedaży artykułu, o który się procesujemy),

- zażądanie dostarczenia na rozprawę dowodów znajdujących się u osób trzecich oraz w sądach i urzędach lub u samego pozwanego,

- wezwanie na rozprawę świadków i biegłych.

Prócz tego możemy też zawrzeć wniosek o rozpoznanie sprawy pod nieobecność powoda. Po pierwsze pozwoli to uniknąć zawieszenia postępowania, gdy z przyczyn losowych nie będziemy w stanie zjawić się na rozprawie, co wydłużyłoby proces. Dodatkowo przyda się w sytuacji, gdy na przykład nie chcemy mieć w trakcie procesu styczności z pozwanym.

Bardzo istotne są wnioski dowodowe. Powinny być możliwie najbardziej logiczne i przekonujące. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie naszego pozwu. Dlatego każdorazowo powinny być zamieszczone jeszcze przed jego uzasadnieniem. Przy ich formułowaniu nie używajmy pytań. Lepiej używać spójnika że zamiast czy. Przykładowo bardziej odpowiednia będzie fraza przeprowadzenie dowodu, że pozwany dostarczył towar, niż sformułowanie przeprowadzenie dowodu, czy pozwany dostarczył towar.

Pozew powinien kończyć się uzasadnieniem. Zawieramy w nim okoliczności faktyczne sprawy, np. że zawarliśmy z pozwanym umowę a on jej nie wypełnił. Nie trzeba za to powoływać się na konkretne przepisy prawne. Zakłada się, że sąd zna prawo i sam jest w stanie przypisać do pozwu odpowiednią podstawę prawną.

Nie zapomnijmy też o zamieszczeniu listy załączników. Przede wszystkim powinniśmy za ich pomocą udokumentować nasze starania na polubowne załatwienie sprawy.

Razem z pozwem musimy dostarczyć do sądu również jego odpis, który następnie trafi do pozwanego. To samo tyczy się załączników.

W przypadku, gdy w pozwie są jakieś braki, sąd wezwie nas do ich uzupełnienia. Jeśli w terminie do tygodnia wniesiemy nowe poprawione pismo, zachowamy termin zgodny ze złożeniem pierwotnej wersji pozwu. Jeżeli jednak reprezentuje nas wyspecjalizowany pełnomocnik, to w razie błędów nie zachowamy pierwotnego terminu.

W internecie można znaleźć gotowe wzory pozwów. Są one bardzo pomocne, jednak najważniejsza i tak pozostaje treść, którą je wypełnimy. To od niej zależy powodzenie naszego pozwu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek 2015-12-12 11:34:39

    Niby nie jest to trudne ale zrobisz mały błąd i wszystko od nowa. Żeby nie zrobić błędu najlepiej zapytać kogoś kto się na tym zna. Przecież to nie są jakieś wielkie koszty.

  • Paulina 2015-09-11 16:30:40

    Jak napisać pozew do sadu o naruszenie z kozystania ze służebności kodeksu cywilnego 222

  • Beata 2015-03-15 18:55:42

    jak napisać pozew do sądu przeciwko sekciarzom webującym ludzi w Kościele Katolickim

  • marzena 2014-02-16 11:51:01

    niewiem co dokladnie ma zawierac pozew o rozwud


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika