Jak tworzyć umowy cywilnoprawne?

W prawie cywilnym, nazywanym często prawem umów, istnieją trzy podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować zawierając porozumienia. Treść ani cel umowy nie mogą być sprzeczne z właściwościami stosunku prawnego, ustawą oraz z zasadami współżycia społecznego.

Zasady te odnoszą się nie tylko do samej treści umowy, ale również do jej przedmiotu oraz formy. Przykład tej ostatniej to m.in. umowy dotyczące obrotu nieruchomościami, które koniecznie muszą być zawierane w formie aktu notarialnego - pisze portal favore.pl.

Porady prawne

Tworząc umowę cywilnoprawną pamiętać musimy o  pewnych elementach, bez których nie może ona istnieć. To tzw. elementy przedmiotowo istotne, w prawie rzymskim określane jako essentialia negotii. Takim elementem dla umowy sprzedaży jest na przykład określenie przez nas przedmiotu sprzedaży oraz jego ceny. Dodatkowo prawo cywilne wymaga również określenia stron takiej umowy ponieważ w przypadku tej czynności prawnej zarówno sprzedawca jak i kupujący stają się przez jej zawarcie wierzycielem i dłużnikiem (ponieważ nabywają i prawa i obowiązki).

Ważną instytucją w przypadku umów cywilnoprawnych są również tzw. postanowienia dodatkowe. Z zasady swobody umów wynika dla stron wiele możliwości. Strony mogą przy pomocy oświadczeń woli kształtować zawierane umowy w różny sposób. Biorąc pod uwagę umowę kupna-sprzedaży, mogą one na przykład zastrzec własność rzeczy sprzedanej, prawo pierwokupu czy tez sprzedaż z prawem odkupu. W przypadku wielu umów częstymi elementami dodatkowymi są kary umowne czy klauzule poufności (stosowane głównie przez osoby prawne i przedsiębiorstwa).

(AT)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika