Parlament Europejski rozpatrzy projekt rozporządzenia, którego celem jest przeciwdziałanie nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom. Statki dokonujące takich połowów będą umieszczane w specjalnym wykazie, a armatorzy będą podlegać karom grzywny w wysokości od 300 tys. do 500 tys. euro oraz zakazowi korzystania ze środków pomocy publicznej lub dotacji. Projekt rozporządzenia znajdzie zastosowanie wobec rybaków nielegalnie odławiających dorsza w Morzu Bałtyckim.
Nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (ang. illegal, unreported and unregulated fishing - IUU) stanowią poważny i coraz istotniejszy problem na świecie. Greenpeace oblicza, że dochody z kłusownictwa morskiego przynoszą na świecie od 4 do 9 miliardów dolarów rocznie. Jest to równowartość 20% dochodu z legalnej sprzedaży ryb na całym świecie. Szacunkowe dane mówią o tym, że dochody z kłusownictwa u samych tylko wybrzeży Afryki wynoszą około miliarda dolarów rocznie. Na tej czarnej liście znajduje się również Unia Europejska, która boryka się m.in. z problemem połowów tuńczyka błękitnopłetwego, dorsza w Morzu Barentsa i Morzu Bałtyckim oraz antara patagońskiego.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie zwalczania połowów IUU niezależnie od miejsca ich dokonywania, który w znacznym stopniu opiera się on na postulatach wysuniętych przez Parlament Europejski w lutym 2007 roku. Do najistotniejszych elementów proponowanego rozporządzenia należą m.in. stworzenie listy statków biorących udział w połowach IUU, system kontroli przez państwo portu, który uniemożliwiłby dostęp dla statków państw trzecich biorących udział w połowach IUU, zakaz przywozu ryb pochodzących z połowów IUU poprzez wymóg zaświadczenia ze strony danego państwa bandery, że połów odbył się w sposób zgodny z prawem, opracowanie wspólnotowego systemu ostrzegania w przypadku podejrzeń, że ryby pochodzą z połowów IUU, zakaz przywozu ryb z krajów uznanych za niewspółpracujące z systemem UE, a także przepisy określające szczegółowo, jakie działania mają zostać podjęte w każdej z powyższych sytuacji.

"Jeżeli wniosek ten zostanie przyjęty w obecnej formie, Wspólnota znajdzie się na czele działań międzynarodowych na rzecz wyeliminowania połowów IUU i będzie mogła wywierać presję na państwa, które zezwalają na dokonywanie połowów IUU przez swoje statki" - twierdzi autorka parlamentarnego sprawozdania Marie-Hélène AUBERT (Verts/ALE, FR). Sprawozdawczymi podkreśla, że UE jest jedną z największych potęg rybackich i największym rynkiem na świecie i dlatego spoczywa na niej odpowiedzialność za inicjowanie działań przeciwko nielegalnym połowom.
W sprawozdaniu posłowie wskazują na główne aspekty, które stanowią przedmiot kontrowersji w pracach nad propozycja Komisji. W szczególności dotyczą one zakresu rozporządzenia, świadectw połowowych oraz harmonizacji kar.
Zakres rozporządzenia i lista IUU
Przedmiotem kontrowersji jest kwestia, czy rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do statków pływających pod banderą państw UE, czy też wyłącznie do statków krajów trzecich. "Jeżeli przepisy rozporządzenia w sprawie połowów IUU nie będą miały zastosowania do statków UE, pojawią się uzasadnione skargi, że UE krytykuje innych, podczas gdy sama nadaje sobie przywilej prowadzenia połowów IUU" - uważa Aubert. "Wspólnota musi stosować te same zasady, jakie stosuje wobec innych, do swoich własnych statków i operatorów" - uważa posłanka i przekonuje, że przepisy wspólnej polityki rybackiej nie przesądzają o tym, że sytuacja statków UE różni się znacznie od sytuacji statków z innych krajów.
Posłowie z Komisji Rybołówstwa proponują, aby poza właścicielem i operatorem także państwo bandery było informowane o umieszczeniu jednego z jego statków w wykazie statków dokonujących nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów.
Wspólnotowy wykaz statków dokonujących nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów oraz wykaz państw niewspółpracujących będzie publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zagwarantuje to możliwość znalezienia wykazu w konkretnej publikacji urzędowej.

Potrzebujesz porady prawnej?
Pomoc na start działalności gospodarczej dla właścicieli statków rybackich
Przypominamy: do 15 listopada 2022 r. właściciele albo współwłaściciele statków rybackich mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej. Dla kogo? Pomoc jest skierowana do właściciela albo współwłaściciela (...)
Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej
Zagadnienia dotyczące regulacji czasu pracy możemy znaleźć w Dyrektywie nr 104 z dn. 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (OJ Nr L 307/1993/45). W dyrektywie unormowano następujące kwestie: wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych (...)
Inspekcja podmiotów wykonujących rybołówstwo
Czego dotyczy projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W proponowanych przepisach ujednolicono sposób (...)
Rybołówstwo: wykorzystanie pełnego potencjału europejskiej akwakultury
Akwakultura, stanowiąca jeden z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności, już teraz dostarcza około połowy wszystkich ryb spożywanych na świecie, ale jej możliwości na tym się nie kończą. UE wprowadziła wysokie normy zmierzające do tego, aby podstawą technik i metod (...)
Bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę
Odnawianie dokumentów bezpieczeństwa m.in. umożliwi armatorom nowelizacja przepisów. Ma na celu podniesienie polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej, a także (...)
Pomoc suszowa – hodowla i chów ryb słodkowodnych
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13w ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. (...)
Unia zastawia sieci na łamiących prawo rybaków
Nowe środki mają zagwarantować przestrzeganie przepisów w zakresie rybołówstwa w całej UE. Rybołówstwo w UE jest regulowane przepisami, które mają chronić zasoby rybne przed nadmierną eksploatacją oraz zapobiegać zakłócaniu funkcjonowania (...)
KE zatwierdziła polski Program Operacyjny 2007-2013 dla rybołówstwa
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła polski program operacyjny na lata 2007-13 dla rybołówstwa. (....)W poprzednim okresie programowania, tj. w latach 2004-2006, Polska otrzymała ponad 200 mln euro na wsparcie sektora rybołówstwa. Dzięki tym środkom, (...)
Życie rybaka na (dzikim) zachodzie Europy
Za każdym razem, gdy Stephen McHale znajduje w swoich sieciach samicę homara przenoszącą jaja, wypuszcza ją, wycinając wcześniej znak V na jej płetwie - informujący innych rybaków o tym, by tego okazu nie zabierać ze sobą. Dzięki temu, lokalne zasoby są chronione i mogą w naturalny sposób (...)
Wykryto kolejne błędy w wydatkowaniu fundzuszy UE
Sprawozdanie finansowe UE za 2012 r. zostało przyjęte, jednak we wszystkich głównych obszarach wydatkowania nadal występują błędy, twierdzą kontrolerzy UE. Zaznaczają jednocześnie, że nie chodzi o nadużycia czy marnotrawstwo. Najbardziej podatnym na błędy obszarem wydatkowania jest wciąż (...)
Europejski Dzień Morza ma przypomnieć wszystkim o znaczeniu mórz i oceanów w życiu codziennym.Przełowienie, zanieczyszczenia, piractwo, zmiany klimatu, morska energia wiatrowa - to tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji UE na wysokim szczeblu poświęconej polityce morskiej, która (...)
Ratujmy unijny sektor rybołówstwa
Komisja zachęca wszystkich do wypowiedzenia się w sprawie reformy unijnego sektora rybołówstwa.Rok 2020: sektor rybołówstwa ma się świetnie. Problem przełowienia należy już do przeszłości. Prawie wszystkie europejskie zasoby rybne zostały odbudowane, a młodzi ludzie ponownie uważają (...)
Przyszłość zaczyna się dziś: Zalecenia dla przyszłej polityki ochrony klimatu
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji tymczasowej ds. zmian klimatycznych, w którym zawarto zalecenia dotyczące przyszłej polityki UE w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatycznym. Przypominając o dążeniu do ograniczenia wzrostu temperatury poniżej 2°C, posłowie zalecają ograniczenie (...)
Wykorzystanie Funduszy Europejskich - stan na koniec grudnia 2008 r.
Opublikowano raport z wykorzystania Funduszy Europejskich na koniec grudnia 2008 r. Zawiera on wykaz realizacji zadań w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004 - 2006, Strategii Wykorzystania Funduszu Spójności oraz Narodowej Strategii Spójności 2007 - 2013.REALIZACJA NARODOWEGO PLANU ROZWOJU (...)
W drugiej połowie tego roku ruszą konkursy dla firm szukających dofinansowania ze środków europejskich. A to dlatego, że od 1 stycznia mamy już prawo uruchomić nowy budżet UE na lata 2007-2013, który przyznaje Polsce prawie 68 mld EUR z funduszy strukturalnych i spójności oraz dodatkowe 20 (...)
Rybołówstwo morskie. Szykują się gruntowne zmiany
Posłowie rozpatrzyli w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o rybołówstwie morskim. Jego celem jest zapewnienie efektywnego funkcjonowania tego sektora gospodarki. Proponowane rozwiązania dostosowują prawo krajowe do rozwiązań unijnych. Projekt ma zastąpić ustawę z 2004 r. Projekt (...)
Pomoc na start działalności gospodarczej dla właścicieli statków rybackich
Przypominamy: do 15 listopada 2022 r. właściciele albo współwłaściciele statków rybackich mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej. Dla kogo? Pomoc jest skierowana do właściciela albo współwłaściciela (...)
Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej
Zagadnienia dotyczące regulacji czasu pracy możemy znaleźć w Dyrektywie nr 104 z dn. 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (OJ Nr L 307/1993/45). W dyrektywie unormowano następujące kwestie: wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych (...)
Inspekcja podmiotów wykonujących rybołówstwo
Czego dotyczy projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W proponowanych przepisach ujednolicono sposób (...)
Rybołówstwo: wykorzystanie pełnego potencjału europejskiej akwakultury
Akwakultura, stanowiąca jeden z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności, już teraz dostarcza około połowy wszystkich ryb spożywanych na świecie, ale jej możliwości na tym się nie kończą. UE wprowadziła wysokie normy zmierzające do tego, aby podstawą technik i metod (...)
Bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę
Odnawianie dokumentów bezpieczeństwa m.in. umożliwi armatorom nowelizacja przepisów. Ma na celu podniesienie polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej, a także (...)
Pomoc suszowa – hodowla i chów ryb słodkowodnych
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13w ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. (...)
Unia zastawia sieci na łamiących prawo rybaków
Nowe środki mają zagwarantować przestrzeganie przepisów w zakresie rybołówstwa w całej UE. Rybołówstwo w UE jest regulowane przepisami, które mają chronić zasoby rybne przed nadmierną eksploatacją oraz zapobiegać zakłócaniu funkcjonowania (...)
KE zatwierdziła polski Program Operacyjny 2007-2013 dla rybołówstwa
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła polski program operacyjny na lata 2007-13 dla rybołówstwa. (....)W poprzednim okresie programowania, tj. w latach 2004-2006, Polska otrzymała ponad 200 mln euro na wsparcie sektora rybołówstwa. Dzięki tym środkom, (...)
Życie rybaka na (dzikim) zachodzie Europy
Za każdym razem, gdy Stephen McHale znajduje w swoich sieciach samicę homara przenoszącą jaja, wypuszcza ją, wycinając wcześniej znak V na jej płetwie - informujący innych rybaków o tym, by tego okazu nie zabierać ze sobą. Dzięki temu, lokalne zasoby są chronione i mogą w naturalny sposób (...)
Wykryto kolejne błędy w wydatkowaniu fundzuszy UE
Sprawozdanie finansowe UE za 2012 r. zostało przyjęte, jednak we wszystkich głównych obszarach wydatkowania nadal występują błędy, twierdzą kontrolerzy UE. Zaznaczają jednocześnie, że nie chodzi o nadużycia czy marnotrawstwo. Najbardziej podatnym na błędy obszarem wydatkowania jest wciąż (...)
Europejski Dzień Morza ma przypomnieć wszystkim o znaczeniu mórz i oceanów w życiu codziennym.Przełowienie, zanieczyszczenia, piractwo, zmiany klimatu, morska energia wiatrowa - to tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji UE na wysokim szczeblu poświęconej polityce morskiej, która (...)
Ratujmy unijny sektor rybołówstwa
Komisja zachęca wszystkich do wypowiedzenia się w sprawie reformy unijnego sektora rybołówstwa.Rok 2020: sektor rybołówstwa ma się świetnie. Problem przełowienia należy już do przeszłości. Prawie wszystkie europejskie zasoby rybne zostały odbudowane, a młodzi ludzie ponownie uważają (...)
Przyszłość zaczyna się dziś: Zalecenia dla przyszłej polityki ochrony klimatu
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji tymczasowej ds. zmian klimatycznych, w którym zawarto zalecenia dotyczące przyszłej polityki UE w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatycznym. Przypominając o dążeniu do ograniczenia wzrostu temperatury poniżej 2°C, posłowie zalecają ograniczenie (...)
Wykorzystanie Funduszy Europejskich - stan na koniec grudnia 2008 r.
Opublikowano raport z wykorzystania Funduszy Europejskich na koniec grudnia 2008 r. Zawiera on wykaz realizacji zadań w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004 - 2006, Strategii Wykorzystania Funduszu Spójności oraz Narodowej Strategii Spójności 2007 - 2013.REALIZACJA NARODOWEGO PLANU ROZWOJU (...)
W drugiej połowie tego roku ruszą konkursy dla firm szukających dofinansowania ze środków europejskich. A to dlatego, że od 1 stycznia mamy już prawo uruchomić nowy budżet UE na lata 2007-2013, który przyznaje Polsce prawie 68 mld EUR z funduszy strukturalnych i spójności oraz dodatkowe 20 (...)
Rybołówstwo morskie. Szykują się gruntowne zmiany
Posłowie rozpatrzyli w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o rybołówstwie morskim. Jego celem jest zapewnienie efektywnego funkcjonowania tego sektora gospodarki. Proponowane rozwiązania dostosowują prawo krajowe do rozwiązań unijnych. Projekt ma zastąpić ustawę z 2004 r. Projekt (...)
Wzmocniony nadzór nad agencjami ratingowymi
Parlament Europejski poparł projekt nowego rozporządzenia regulującego zasady działania agencji ratingowych. Celem propozycji jest zapobieżenie możliwym konfliktom interesów. Rozporządzenie przewiduje centralną rejestrację agencji na poziomie wspólnotowym i system zatwierdzania ratingów sporządzanych (...)
Wzmocniony nadzór nad agencjami ratingowymi
Parlament Europejski poparł projekt nowego rozporządzenia regulującego zasady działania agencji ratingowych. Celem propozycji jest zapobieżenie możliwym konfliktom interesów. Rozporządzenie przewiduje centralną rejestrację agencji na poziomie wspólnotowym i system zatwierdzania ratingów sporządzanych (...)
Przepisy ws. interwencji rynkowych w związku z COVID-19
Rozporządzenia KE ws. interwencji rynkowych w związku z COVID-19 opublikowane 4 maja br. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11 rozporządzeń w ramach pakietu legislacyjnego, dotyczącego działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)
Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)
Plany zmian w transporcie drogowym
Resort transportu pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Inna propozycja została już przekazana do Sejmu. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców w przygotowaniu Informacja Ministerstwa Infrastruktury (...)
Jakie są źródła prawa wspólnotowego?
Polska, stając się państwem członkowskim Unii (i automatycznie Wspólnot), od chwili akcesji jest zobowiązana do przestrzegania prawa WE, które ma charakter ponadnarodowy. Prawu temu przysługuje przy tym pierwszeństwo przed prawem krajowym. Warto zatem poznać charakter (...)
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)
Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe
13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Pora na dostosowania do systemów informacyjnych Schengen
Sejm zajmuje się obecnie rządowym projektem ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej. Potrzeba przyjęcia takiej ustawy wynika z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a w szczególności w tzw. dorobku prawnym Schengen, którego (...)
Refundowanie ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
Czemu potrzebne są zmiany rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom?W konsultacjach jest obecnie dostępny na stronie MPiPS projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w (...)
Na czym ma polegać przyspieszenie realizacji płatności cukrowych wypłacanych polskim rolnikom?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej jest obecnie w Sejmie.Czego dotyczy projekt?Przedmiotowy projekt ustawy ma umożliwić przyspieszenie realizacji płatności cukrowych wypłacanych polskim rolnikom. Regulacje prawne zawarte w projekcie (...)
Zieleń i mała retencja zamiast betonu...
Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)
Kiedy zmiana przepisów o przenoszeniu numerów?
Informacja dotycząca prac nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych. We wrześniu 2007 r. roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił z prośbą do ówczesnego Ministra Transportu (obecnego (...)
Projekt ustawy o ochronie danych osobowych
Projekt ustawy o ochronie danych osobowych w Komitecie do Spraw Europejskich Rady Ministrów Wdrażając Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie unijne o ochronie danych osobowych - RODO), Ministerstwo (...)
Projekt ustawy o spółkach europejskich
8 października 2004 r. wejdzie w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE). Zgodnie z jego treścią państwa członkowskie są zobowiązane podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do zapewnienia skutecznego stosowania tego aktu prawnego. Projekt (...)