Jak wybrać firmę faktoringową?

Na polskim rynku działa kilkanaście firm faktoringowych. Jak wybrać najlepiej dostosowana do swoich potrzeb?

Firmy faktoringowe różnią się procedurami, stawkami, warunkami finansowania, podejściem do klientów. Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze faktora.

1. Sprawdź reputację

Czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktoringowego, który propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej firmie członkowskiej - jest ich kilkanaście. Najprężniej działające firmy faktoringowe są także członkami międzynarodowych organizacji, takich jak International Factors Group, Factors Chain International czy Europejskiego Forum Branży Faktoringowej i Finansowania Należności Handlowych.

Porady prawne

2. Bank czy niezależny faktor?

Faktoring oferują banki oraz niezależne firmy faktoringowe. Niezależne firmy faktoringowe z założenia mają ciekawszą ofertę - pomagają nie tylko w finansowaniu, ale także w zarządzaniu należnościami. Bezpieczny dla firm faktoring wymaga wielu czynności, których nie oferują banki - zaczynając od indwidualnego podejścia i elastyczności, poprzez wyższy standard obsługi klienta, a na aktywnym zarządzaniu wierzytelnościami kończąc.

3. Dowiedz się o usługi dodatkowe

Niezbędne jest, aby faktor poza finansowaniem oferował przynajmniej jedną z poniższych usług:

weryfikację kontrahentów - przy pomocy wywiadowni gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorców,

obsługę wierzytelności - faktor prowadzi konta transakcji, monituje czy płatności przychodzą na czas, raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,

windykację należności - zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych.

Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie tym lepiej dla przedsiębiorcy.

4. Finansowanie całego portfela należności

Dobra firma faktoringowa gotowa jest finansować jak największy portfel należności, a nie tylko wybranych, najbardziej atrakcyjnych kontrahentów. Faktoring całego portfela należności jest także najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy, bo oferuje maksymalne finansowanie oraz najlepiej chroni przed ryzykiem (wszystkie faktury klienta znajdują się w tych samych rękach i faktor ma możliwość zauważenia nieprawidłowości na wczesnym etapie i może zapobiegać ewentualnym kłopotom na czas).

5. Sprawdź umowę

Przy czytaniu warunków umowy z faktorem jest kilka kluczowych rzeczy, na które każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, w tym: czas, na który umowa ma być podpisana, limit finansowania, okres wykupu faktur czy konsekwencje przewidziane za opóźnienia. Wszystkie te elementy mają kluczowe znaczenie przy współpracy z firmą faktoringową i o wszystkie należy dokładnie zapytać (więcej czytaj w Na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę z faktorem)

6. Negocjuj warunki

Na rynku działa kilkanaście firm faktoringowych, które z całych sił walczą o klienta. Z tego powodu zawsze warto podjąć negocjacje i uzyskać najlepsze dla siebie warunki. Dużo łatwiej negocjować z niezależnymi firmami faktoringowymi, bo to one z założenia są dużo bardziej elastyczne i chętniej podejmują ryzyko niż instytucje bankowe.

 

Źródło:Bibby Financial Services


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika