Jaka będzie przyszłość regionów położonych na peryferiach Europy?

Plany rozwoju regionów najbardziej oddalonych - wykorzystanie lokalnego potencjału do badań w dziedzinie ochrony środowiska oraz produktów farmaceutycznych.

Reunion, Martynika, Madera... Nazwy te nieodłącznie kojarzą nam się z pustymi plażami, kołyszącymi się na wietrze palmami i z błękitem morza - czyli z pejzażem, który raczej nie budzi skojarzeń z Unią Europejską.

Jednak związki tych trzech wysp z Europą mają długą historię, podobnie jak w przypadku Gujany Francuskiej, Gwadelupy, Azorów i Wysp Kanaryjskich. Regiony te znane są pod nazwą najbardziej oddalonych regionów DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano UE.

Wszystkie z wyjątkiem Gujany Francuskiej, położonej na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, są regionami wyspiarskimi. Wyspy Kanaryjskie stanowią część Hiszpanii, Azory i Madera  - Portugalii, a pozostałe cztery są departamentami zamorskimi Francji. Tradycyjne produkty regionalne to herbata, wino, rum, owoce, kwiaty i rośliny ozdobne.

Choć na pierwszy rzut oka wydają się rajem na ziemi, regiony te zmagają się z poważnymi problemami natury ekonomicznej: są niewielkie, oddalone od Europy, a ukształtowanie terenu oraz klimat bywają niekorzystne. Regiony te mają około 4 mln mieszkańców, z których większość zatrudniona jest w rolnictwie, rybołówstwie i turystyce.

Z uwagi na te ograniczenia UE dostosowuje swoją politykę regionalną do specyficznych potrzeb tych regionów. W przeszłości dokładano starań na rzecz ułatwienia komunikacji z tymi obszarami, zwiększenia ich konkurencyjności oraz budowania współpracy w regionie. Teraz Komisja zamierza pójść jeszcze dalej i wspierać rozwój, na którym zyskałyby nie tylko same te regiony, lecz również cała UE. Chodzi przede wszystkim o to, aby wzbudzić większe zainteresowanie tymi obszarami i jak najlepiej wykorzystać ich walory.

Regiony te cechują na przykład warunki geograficzne i geologiczne, które wręcz idealnie nadają się do prowadzenia badań w wielu dziedzinach, miedzy innymi zmian klimatycznych. Z kolei różnorodność biologiczna i wyjątkowo bogate ekosystemy morskie mogą służyć innowacjom z zakresu farmaceutyki czy agronomii.

Unia Europejska planuje przeznaczenie na rozwój regionów 7,8 mld euro w okresie 2007-2013. Z doświadczeń związanych z licznymi współfinansowanymi przez UE projektami wynika, że rozwój regionów najbardziej oddalonych przynosi korzyści Europie. Projekty te dotyczą między innymi budowy wielofunkcyjnej elektrowni na Maderze oraz zapewnienia Wyspie Reunion samowystarczalności w dziedzinie energii.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika