Jednolita europejska przestrzeń powietrzna II

19 lutego 2009 r. zorganizowano w Brukseli wspólną prezentację opinii EKES-u i sprawozdań Parlamentu Europejskiego na temat jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej (SES II) i reformy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Transportu Lotniczego (EASA). Uczestniczące w niej osoby, w tym komisarz ds. transportu Antonio Tajani, podkreśliły, jak ważne jest przyjęcie pakietu przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Gospodarczy i finansowy kryzys, który przeżywa obecnie sektor lotniczy sprawia, że przyjęcie i szybkie wdrożenie SES II staje się pilniejsze niż kiedykolwiek.

Witając posła do Parlamentu Europejskiego Mariana-Jeana Marinescu oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Antonia Tajaniego, wiceprzewodnicząca EKES-u Irini Ivoni Pari zaznaczyła, że „obecnie nadszedł właściwy moment, by przeprowadzić dyskusję na temat SES II, ponieważ wkrótce pakiet ten będzie omawiany na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, a wszyscy wiemy, że Rada Ministrów wyraziła poważne zastrzeżenia wobec propozycji Komisji”.

„Podzielona przestrzeń powietrzna w UE sprawia, że loty są dłuższe i bardziej kosztowne, a zanieczyszczenie środowiska wzrasta. SES II jest pod wieloma względami korzystny dla europejskich konsumentów”, powiedział Marian-Jean Marinescu, sprawozdawca PE w sprawie pakietu SES II. „Niezależnie od obecnego kryzysu gospodarczego należy jak najszybciej wdrożyć proponowane w pakiecie działania”. „Pakiet w sprawie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej II urzeczywistnia nasze marzenie o mobilności” stwierdził z kolei Jacek Krawczyk (Grupa I, Pracodawcy, Polska), sprawozdawca opinii EKES-u. Dodał, że poważne problemy, jakich doświadcza sektor lotniczy w związku z kryzysem gospodarczym i finansowym bardziej niż kiedykolwiek zwiększają potrzebę szybkiego i skutecznego wdrożenia SES II. Jacek Krawczyk zwrócił ponadto uwagę na wniosek EKES-u o włączenie do SES II „piątego filaru”, by zwiększyć rangę „czynnika ludzkiego” w sektorze lotniczym.

Komisarz ds. transportu Antonio Tajani stwierdził: Uważam, że utworzenie jednolitej przestrzeni powietrznej jest sprawą największej wagi, tym bardziej teraz, w dobie trudności gospodarczych, gdyż przyniesie to korzyści zarówno samej branży, jak i pasażerom. Dlatego też SES II jest jednym z moich głównych priorytetów”.

Porady prawne
W pakiecie zostały określone cztery cele: aktualizacja przepisów w celu poprawy systemu kontroli ruchu lotniczego, rozszerzenie zakresu odpowiedzialności Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) na kwestie bezpieczeństwa lotnisk, dalsze wspieranie programu SESAR (badania dotyczące służb zarządzania ruchem lotniczym (ATM)) oraz poprawa zarządzania infrastrukturą lotnisk. Antonio Tajani zaznaczył, że konieczne jest przyjęcie pakietu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, by obywatele mogli jak najszybciej odnieść korzyści z proponowanej reformy.

Daniel Calleja-Crespo, dyrektor ds. transportu lotniczego w Dyrekcji Generalnej ds. Transportu i Energii Komisji Europejskiej, również uwypuklił pilną potrzebę wdrożenia SES II oraz zreformowania EASA, a Jaromir Stolc, szef Departamentu Lotnictwa Cywilnego w czeskim Ministerstwie Transportu zaznaczył, że czeska prezydencja UE ma nadzieję, że czerwcowy termin przyjęcia pakietu zostanie dotrzymany. Patrick Goudou, dyrektor wykonawczy EASA, zaznaczył, że proponowany pakiet legislacyjny jest „kamieniem węgielnym na drodze do bezpieczeństwa i lepszego stanowienia prawa”, a David Mcmillan, dyrektor generalny Eurocontrol, zauważył, że SES II umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni powietrznej na szczeblu krajowym, regionalnym i europejskim. Patrick Ky, dyrektor wykonawczy wspólnego przedsięwzięcia SESAR, stwierdził natomiast, że rozwijanie niezbędnej technologii nie jest trudne, natomiast należy zwrócić baczną uwagę na jej wdrożenie, gdyż to może okazać się znacznie większym wyzwaniem.

Źródło: http://www.eesc.europa.eu/sections/ten/index_en.asp?id=2300003tenen

z PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika