Jeśli aplikacja to zaraz po studiach

Aplikacja ogólna to roczne, obligatoryjne szkolenie wstępne prawników przygotowujących do zajmowania w przyszłości stanowisk: sędziego, prokuratora, referendarza sądowego i asystenta sędziego. W tym czasie aplikanci uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez szkołę i praktykach w sądach i prokuraturach.

Podczas ostatniego naboru na aplikację ogólną dostała się ponad połowa kandydatów, którzy w tym samym roku ukończyli studia prawnicze; drugorocznych było blisko 26 proc., a tych, którzy podchodzili do egzaminu po raz trzeci – 8,5 proc.

Choć istnieje duża zależność między ocenami uzyskanymi na dyplomie ukończenia studiów a zdawalnością egzaminu, lepiej poszło studentom "czwórkowym"Z 2170 osób podchodzących do egzaminu prawie 35 proc. na dyplomie ukończenia wyższych studiów miało ocenę dobrą. Stopień bardzo dobry osiągnęło – 28,5 proc., a dobry z plusem – 24,8 proc.

Porady prawne

Egzamin składał się z części testowej i kazusowej. Średnia uzyskana z testu (105,77 pkt z 120okt, tj. 70,5 proc.) wskazuje na jego stosunkową łatwość w porównaniu do części argumentacyjnej. Średni wynik uzyskany z  drugiego etapu – 31, 98 pkt, tj. 42,6 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Jak donosi rp.pl najwięcej punktów z testu zdobyła absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – 148 pkt, tj. 98,6 proc. możliwych. Dla porównania z kazusów otrzymała 50 pkt, tj. 66,6 proc. możliwych do uzyskania.

Najwięcej punktów z kazusów zdobył absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – 61,5 pkt, tj. 82 proc. z możliwych (75 pkt). Dla porównania z testu otrzymał 143 pkt, tj. 95,3 proc. możliwych do uzyskania (na 150 pkt).

W ramach analizy ustalono także profil kandydata. 89,7 proc. młodych prawników ukończyło uczelnie publiczne; 9,4 proc. uczelnie niepubliczne. Niewiele ponad 69 proc. skończyło studia stacjonarne, a 29 proc. niestacjonarne.

Ilu studentów dostało się w 2011 r. na aplikację ogólną:

Uniwersytet Jagielloński - 52

Uniwersytet Warszawski -  24

Uniwersytet Śląski w Katowicach - 21

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - 16

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 14

Uniwersytet Łódzki - 13

Uniwersytet Wrocławski - 12

Uniwersytet Gdański - 10

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 10

Uniwersytet Szczeciński - 5

Uniwersytet Rzeszowski - 4

Uniwersytet w Białymstoku - 4

Zmierz się z testami na aplikację on-line


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika