Kancelarie prawne będą walczyć na Google

Więcej praw w internecie, ale mniejsza swoboda wypowiedzi w telewizji. Taki będzie nowy kodeks etyczny adwokatów.

Za jego opracowanie odpowiada komisja etyki zawodowej, która działa przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Odświeżone zasady mają obowiązywać już tej jesieni.

Zaproponowane nowości dostosują reguły wykonywania zawodu do realiów technologicznych (rozwoju internetu) oraz demograficznych (coraz większej ilości adwokatów). Jakie zmiany przewidziano?

Sprawy medialne pod większą kontrolą

Za jedną z najważniejszych propozycji projektu uznaje się określenie granic swobody wypowiadania się adwokata o prowadzonej sprawie.

Porady prawne

- Obserwujemy wypowiedzi na granicy naruszenia tajemnicy adwokackiej, ocenne, przesadnie emocjonalne, o wyraźnym zabarwieniu politycznym, doraźnie komentujące postanowienia sądów – przyznaje w komentarzu do projektu adw. Jakub Jacyna, przewodniczący komisji etyki zawodowej przy NRA.

Dlatego do obecnych zaleceń zachowania umiaru i oględności w wypowiedziach oraz unikania publicznego demonstrowania swego osobistego stosunku do klienta dodany został zapis głoszący, że: w kontaktach z mediami adwokat powinien unikać przyjmowania roli rzecznika prasowego swojego klienta, lecz powinien się kierować merytoryczną potrzebą odpowiedzi na zarzuty wobec klienta rozgłaszane w mediach, przedstawiające sprawę jego klienta jednostronnie, wybiórczo i tendencyjnie.

Kancelarie zawalczą o pozycję w sieci

Odświeżony kodeks etyczny nadal nie pozwala na zamieszczanie reklam usług adwokackich na stronach internetowych.

– Prowadziłoby to do zachwiania i tak nierównych proporcji pomiędzy dużymi firmami i mniejszymi spółkami czy kancelariami indywidualnymi – zaznacza Jacyna.

Komisja do spraw etyki poszła jednak na pewne ustępstwa w kwestii internetu i zgodziła się na pozycjonowanie informacji o usługach kancelarii w wyszukiwarkach internetowych, np. Google. –Przeciwdziałanie temu zjawisku jest niewykonalne – mówi Jakub Jacyna.

Ponadto adwokaci otrzymają możliwość opisywania w internecie prowadzonych przez siebie spraw. Konieczna będzie tutaj zgoda klienta oraz zachowanie poufności danych stron postępowania.

Adwokat wystąpi w nowej roli

W nowym kodeksie pojawił się też katalog zawodów prawniczych, które nie kolidują z wykonywaniem zawodu.

Oprócz pracy w kancelarii adwokat będzie mógł dorabiać jako syndyk, nadzorca sądowy, likwidator, kurator, członek rady nadzorczej spółki lub zarządu spółdzielni.

Komisja pracująca nad kodeksem podkreśliła, że podejmowanie dodatkowej pracy może być dla niektórych koniecznością, zwłaszcza w czasach, gdy rośnie liczba adwokatów.

W odświeżonym kodeksie ma znaleźć się również preambuła. Podkreślono w niej, że adwokat nade wszystko występuje w społeczeństwie jako obywatel szczególnie odpowiedzialny moralnie za praktykę prawa i wymiaru sprawiedliwości. Komisja etyki zawodowej pracowała nad projektem kodeksu ponad pół roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Infinum 2013-08-18 11:30:12

    Widać, że wolny rynek wymusza rozluźnienie korporacyjnych praktyk, ale to nadal za mało. Państwo nie powinno chronić monopolistycznej pozycji tej grupy zawodowej. Dostęp do zawodu adwokata powinien być wolny, tak jak ma to miejsce w innych dziedzinach życia. Wolny rynek szybko zweryfikowałby tych nie spełniających kryteriów merytorycznych, a ceny za usługi adwokackie w końcu spadłyby do racjonalnych poziomów. Uwolnić zawody prawnicze.

  • Grzegorz Furgał 2013-07-28 15:47:34

    Co ciekawe, Kodeks Etyki pozwala także adwokatom na aktywne blogowanie, ponieważ w par. 28.3. pkt 5, adwokat może informować na stronie internetowej o interesujących kazusach ze swojej praktyki, oczywiście z zachowaniem poufności podmiotów, ale też za zgodą podmiotu reprezentowanego przez adwokata. O czym adwokat nie może pisać? Na pewno nie może pisać o doskonałych kontaktach w środowisku sędziowskim, powoływać się na osobiste znajomości czy stwarzać nieuzasadnione oczekiwania ze strony potencjalnych klientów (?potrafię wszystko?). więcej napisałem na swoim blogu pozdrawiam Grzegorz Furgał

  • Marek Grodzki 2013-07-28 07:14:48

    Jestem za zlikwidowaniem tej grupy zawodowej, obecnie doliczyłem się w mojej sprawie 48 adwokatów z urzędu, całe to tałatajstwo jest opłacane z mojej kieszeni.

  • _arp 2013-07-27 22:49:54

    Dobrze, że adwakaci szukają dodatkowych umocowań w szybko zmieniajacej się rzeczywistości. Jest to grupa zawodowa o wysokim potencjale inteligencji i siłą rzeczy odpowiedzialna za ład i porządek społeczny w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli wychodzą im naprzeciw takie możliwości nie należy ich równać tylko do wartości piwniądza a takie przesłanki były zasadą działań do dziś. W sytuacji kiedy szybkimi krokami nadchodzą zmiany cywilizacyjne oparte na więziach i relacjach uczuciowych odświeżony adwokacki kodeks etyczny powinien te wartości nadrzędne już uwzględniać..


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika