Karta Dużej Rodziny. Kogo obejmie i co gwarantuje?

Od 1 stycznia 2015 roku rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mają otrzymać dokument zapewniający im specjalne uprawnienia.

Ustawa obejmie rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - poniżej 25 lat.

Dzieci spełniające te kryteria mają zachować uprawnienia pomimo zmniejszania się liczby potomstwa w rodzinie wielodzietnej - np. w przypadku ukończenia przez jedno z rodzeństwa 25. roku życia.

W przypadku rodzin posiadających dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, karta będzie przyznawana bez względu na ich wiek. Do otrzymania karty będą też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Porady prawne

Dokument ma być wydawany bezpłatnie na czas nieokreślony przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Karta będzie uprawniać do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych, a także w opłatach paszportowych.

Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy koleją - 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Uprawnienia dla posiadaczy kart będą mogły przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne.

Podmioty oferujące zniżki będą mogły posługiwać się znakiem Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny. Na początku grudnia ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona przez Sejm. Ustawa musi jeszcze zyskać poparcie Senatu. Tuż przed Bożym Narodzeniem ma ją podpisać prezydent Bronisław Komorowski.

(sejm.gov.pl, PZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • samotna mama 2016-12-12 17:46:46

    Mam troje dzieci,w tym dwoje dorosłych po 25 roku życia .Trzecie dziecko ma 15 lat uczy się w ostatniej klasie gimnazjum .Niestety obecnie syna wychowuję sama czy należą mi się jakieś ulgi?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika