KE chce przyśpieszyć płatności realizowane w ramach unijnych dotacji i umów

Przyjęta została inicjatywa, wprowadzająca nowe, bardziej ambitne cele dotyczące wypłat środków bezpośrednio zarządzanych przez Komisję Europejską. Celem wniosków jest intensyfikacja prowadzonych działań i przyśpieszenie przepływu środków do beneficjentów - którymi często są małe przedsiębiorstwa i władze lokalne. Dotyczyć będą one 15 mld EUR funduszy o określonych terminach płatności w takich dziedzinach jak badania naukowe, edukacja i młodzież, energia i transport Jednym z najważniejszych celów jest zmniejszenie czasu wstępnego prefinansowania dotacji unijnych i umów, z 30 do 20 dni. Wnioski uzupełniają podjęte niedawno decyzje dotyczące przyśpieszenia płatności przy projektach w ramach funduszy strukturalnych, co ogłoszono w europejskim planie naprawy gospodarczej, jak również wnioski dotyczące zwalczania opóźnień w płatnościach przy transakcjach komercyjnych.

Dalia Grybauskaite, komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu, powiedziała: „celem dzisiejszego wniosku jest jak najlepsze wykorzystanie obecnie obowiązujących zasad finansowych w celu przyśpieszenia około 415,000 płatności bezpośrednich dokonywanych przez Komisję każdego roku. Komisarz podkreśliła, że teraz jest właściwy moment na taki wniosek, dodając, że „obecna sytuacja gospodarcza wymaga natychmiastowych działań mających na celu poprawę sytuacji beneficjentów tych wypłat. Inicjatywa ta będzie stanowiła wstęp do dalszych zmian w zasadach finansowych UE planowanych na 2010 r."

Głównym celem komunikatu jest skrócenie terminów prefinansowania lub wstępnych wypłat z 30 do 20 dni. Płatności te są najprostsze, ponieważ nie wymagają wypełniania skomplikowanych dokumentów ani spełniania innych wymogów biurokratycznych i stanowią około 9,5 mld EUR. W przypadku innych centralnie zarządzanych płatności (mających w sumie wartość około 5,5 mld EUR) celem jest skrócenie czasu płatności z 45 do 30 dni, co sprawi, że płatności unijne będą zgodne z dyrektywą w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach przy transakcjach komercyjnych. Komisja zachęci także swoje służby do częstszego wykorzystywania stawek jednolitych i ryczałtowych w przypadku zarządzanych centralnie dotacji i umów.

Uproszczenie ogólnych procedur poprzedzających rozpoczęcie projektów może przyczynić się do przyśpieszenia płatności, więc wprowadzone zostaną środki, dające służbom Komisji możliwość publikowania wezwań do składania wniosków obejmujących dwa lata zamiast roku i wykorzystanie standardowych wezwań. Wymiana wiedzy i doświadczeń jest ważnym elementem przyśpieszenia płatności i Dyrekcja Generalna ds. Budżetu Komisji będzie odgrywać bardziej aktywną rolę, pomagając innym służbom w spełnianiu różnych warunków, dzięki czemu możliwe będzie szybkie zaangażowanie ich budżetów. Tam, gdzie to możliwe, zachęcać się będzie do wprowadzania przyśpieszonych procedur przetargowych i procedur dotyczących dotacji.

Od służb Komisji będzie się wymagać, aby w swoich dorocznych sprawozdaniach z działalności formalnie informowały o postępie w osiąganiu tych celów.

Porady prawne

źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika