Kiedy szef może przerwać nasz urlop?

Kodeks pracy pozwala na to w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli w firmie będzie poważna awaria i będziemy niezbędni do jej usunięcia.

To, że urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika wcale nie oznacza, że szef nie może przerwać nam wypoczynku. Wystarczy, że do nas zadzwoni i nakaże natychmiastowy powrót z wakacji.

Takie prawo daje firmom art. 167 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Porady prawne

O jakie okoliczności chodzi? Może to być przykładowo nieoczekiwany, przesunięty termin realizacji danego zlecenia lub zapowiedź kontroli przeprowadzanej w firmie, przy której niezbędna jest nasza obecność.

Pracodawca, który przerwie nam wakacje i nakaże szybki powrót do pracy musi jednak pokryć koszty," jakie ponieśliśmy w związku z odwołaniem. Zobowiązuje go do tego art. 167 § 2 k.p.

Szef nie jest jednak zobowiązany do zwrotu pracownikowi utraconych przez niego korzyści, które mógł uzyskać, kontynuując urlop. Musi natomiast zwrócić nam np. za wykupiona wycieczkę, na którą nie pojechaliśmy lub oddać za niewykorzystane noclegi lub posiłki.

Kodeks pracy pozwala też firmom przesunąć termin naszego urlopu. Jest to możliwe, gdy wystąpią łącznie dwa warunki. Po pierwsza muszą wystąpić szczególne okoliczności po stronie pracodawcy. Po drugie nieobecność konkretnego pracownika spowodowałaby problemy z zapewnieniem dotychczasowego toku pracy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika