Kierowca musi zapłacić za przejazd drogą krajową

Mandat za nieuiszczenie opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca nie posiadał karty opłaty w pojeździe w momencie kontroli, jest zgodny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał rozpatrzył pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który poddał w wątpliwość art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Według gdańskiego sądu przywołany przepis jest naruszeniem konstytucyjnej zasady proporcjonalności. Sędziowie zwracali uwagę na to, że kierowca, który nie posiada w momencie kontroli potwierdzenia opłaty, nie powinien być karany tak samo surowo jak kierowca, który w ogóle nie zapłacił za przejazd drogą krajową.

Porady prawne

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak zdania gdańskiego WSA tłumacząc, że mechanizm uiszczania opłat za przejazd drogą pojazdu powyżej 3,5 tony składa się z dwóch czynności: nabycia karty opłaty oraz jej prawidłowego wypełnienia.

- Mechanizm ten jest analogiczny do stosowanych powszechnie opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej, gdzie do stwierdzenia, że opłata została uiszczona konieczne jest nie tylko nabycie biletu, ale również jego poprawne skasowanie – wyjaśnia Maria Gintowt-Jankowicz, sędzia sprawozdawca TK.

Prawidłowo wypełniona karta musi się znajdować w pojeździe w trakcie przejazdu, co ma zapobiec np. wielokrotnemu wykorzystywaniu karty opłaty przez więcej niż jeden pojazd lub przez jeden pojazd, ale w różnym czasie.

Ponadto okazanie karty opłaty po kontroli nie gwarantuje, iż została ona wypełniona przed rozpoczęciem przejazdu, a więc czy w istocie opłata za ten konkretny przejazd została uiszczona – stwierdził Trybunał Konstytucyjny (P 9/08).

Zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym kto wykonuje przewóz drogowy, naruszając obowiązki wynikające z przepisów ustawy, podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 do 15.000 złotych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • a@b 2012-03-29 18:19:23

    a co to jest droga krajowa? bo wcale nie jest oczywiste. np dk puszczona po dzialce drogi powiatowej. w dokmentacji drog jest to dp, a tabliczka szlakowa mowi, ze dk.

  • MvG 2012-03-29 13:55:47

    Dobrze znów czytać artykuły Pana Dariusza - zdecydowanie lepiej:)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika