Kobiety za kierownicą mniej groźne

Blisko 96 proc. przestępstw na drodze popełniają mężczyźni. Tylko 3,7 proc. pań kieruje autem w stanie nietrzeźwości.

Ponad 150 tysięcy kierowców usłyszało w zeszłym roku zarzuty popełnienia przestępstwa drogowego. Zdecydowaną większość z nich stanowili mężczyźni – dokładnie 95,8 proc. Według policyjnych statystyk kobieta za kierownicą była niebezpieczna tylko w 4,2 proc. przypadków.

Najczęściej kierowcy odpowiadali za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie wypadku. Główna Komenda Policji postanowiła podsumować zeszłoroczne statystyki. Co w z nich wynika?

Liczba podejrzanych  mężczyzn

Liczba podejrzanych kobiet

Procentowy udział mężczyzn

Procentowy udział kobiet

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

76.747

2.840

96,3

3,7

Prowadzenie innego  pojazdu niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu - w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

56.069

1.444

97,3

2,6

Spowodowanie wypadku, gdzie skutkiem jest średni lub lekki uszczerbek na zdrowiu

9.277

1.810

80,5

19,5

Spowodowanie wypadku, gdzie skutkiem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na jego zdrowiu    

1.631

184

88,7

11,3

Źródło: Komenda Główna Policji
.
.

Z policyjnych statystyk wynika też, że stosunkowo dużo przestępstw drogowych jest popełnianych na wsi – prawie 46 proc.

Policja ma na oku majowe powroty

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków wciąż króluje przekroczenie prędkości. Policja ostrzega, że zwłaszcza w okresie świątecznym będzie szczególnie wyczulona – zapowiada więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdu.

- Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy, który łamie przepisy – informuje KGP.

Nie będzie żadnego pobłażania dla kierujących na podwójnym gazie. Z całą surowością policjanci będą karać tych, którzy wsiedli za kółko po kielichu.

Jakie kary czekają na tych, którzy przekraczają prędkość, nie zapinają pasów czy siadają za kierownicą po piwku? Pisaliśmy o tym w artykule „Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?”

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadek 2013-05-05 09:30:27

    A jaki procent kierowców stanowią kobiety - nie chodzi o wydane prawa jazdy ale ile ich jest na drodze, czyli: czy jeżdżą zawodowo tak samo jak mężczyźni, czy jeżdżą na dłuższych trasach jak mężczyźni, czy jeżdżą tak często jak mężczyźni, czy rzadziej wymuszają a może rzadziej tamują. Bo bez tego wszystkiego, ta statystyka jest obarczona elementarnym błędem pomiarowym i wyciąganymi wnioskami co do względnego bezpieczeństwa ze względu na płeć. Podobnie co do wsi: czy na wsi jest podobna liczba pojazdów jak w mieście, w tym pojazdów np. osobowych - liczona względem liczby mieszkańców, czy są podobnie używane.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika