Koło ratunkowe UE: Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?

7 maja br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja: „Koło ratunkowe UE - Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?". Impreza zorganizowana została w ramach Pierwszego Europejskiego Tygodnia MŚP, który ma celu wspieranie rozwoju istniejących małych i średnich przedsiębiorstw oraz zachęcanie do zakładania własnej działalności gospodarczej.

Głównym tematem spotkania w KIG był wpływ Small Business Act na działalność polskich przedsiębiorców. Dokument ten, opublikowany przez Komisję Europejską w 2008 r. był zbiorem zaleceń i konkretnych propozycji rozwiązań prawnych ułatwiających prowadzenie małych i średnich firm w całej Europie. Postulaty zawarte w SBA to m.in.: walka z biurokracją, ułatwianie działalności transgranicznej, szybsze odzyskiwanie należności, łatwiejszy dostęp do finansowania, ustawodawstwo biorące pod uwagę interesy sektora MSP.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), stanowią ponad 99 proc. ogólnej liczby firm w Polsce, zatrudniają 60 proc. pracujących w sektorze przedsiębiorstw i odpowiadają za około 50 proc. polskiego PKB. Niestety politycy i osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa gospodarczego w Polsce przez wiele lat działały tak, jakby nie zdawały sobie sprawy ze znaczenia sektora MSP dla polskiej gospodarki. W konsekwencji do dziś małe i średnie firmy borykają się z wieloma problemami ograniczającymi rozwój ich działalności" - mówił Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Zasady SBA sprawdzają się już praktyce. Likwidacja wymogu sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przez mikroprzedsiębiorstwa, ułatwienie dostępu do zamówień publicznych, obowiązek regulowania przez firmy należności w ciągu miesiąca, a także zwiększenie możliwości państw w zakresie udzielania gwarancji na kredyty dla przedsiębiorstw - to tylko niektóre z zaleceń SBA, uwzględnionych w konstruowaniu  europejskiego planu antykryzysowego.

Jak wygląda wdrażanie zasad SBA w Polsce? Za spełnienie części postulatów SBA można uznać wdrażanie spójnego planu zmian w systemie prawa zmierzających do zmniejszenia ograniczeń i barier rozwoju polskich firm. „Ważnym elementem realizacji postulatu SBA dotyczącego ułatwiania MSP dostępu do finansowania jest rządowy projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, będący efektem realizacji Rządowego Planu Stabilności i Rozwoju. W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej projektowane zmiany ułatwią dostęp małym i średnim przedsiębiorcom do zewnętrznego finansowania, głównie w formie kredytów" - przekonywał Andrzej Arendarski.

Postulaty zawarte w SBA realizowane są także w ustawach reformujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich są m.in.: pierwszy i drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; nowelizacja ustawy o rachunkowości; nowelizacja Ordynacji podatkowej; nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług; czy też nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Andrzej Arendarski, Prezes KIG, Aneta Wilmańska, Wiceprezes PARP, Giovanni Campi z Eurochambres, Ewa Swędrowska z Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Samborski, Wiceprezydent SME Union. Spotkanie poprowadził Mieczysław Bąk, Zastępca Sekretarza Generalnego. 

Porady prawne

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza - www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika