Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2009

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący uprawnień do połowów dla kilku stad ryb w Morzu Bałtyckim na 2009 r. Wniosek jest zgodny z opinią naukową, która zaleca ograniczenie połowów większości stad w Morzu Bałtyckim w 2009 r. Dotyczy to zwłaszcza zachodniego stada dorsza i zachodniego stada śledzia, które wymagają szczególnej uwagi, aby zapobiec ich dalszemu uszczuplaniu. W przypadku zachodniego stada dorsza Komisja proponuje zmniejszenie uprawnień do połowów o 15 proc., zaś w odniesieniu do zachodniego stada śledzia - zmniejszenie o 63 proc. Natomiast w odniesieniu do wschodniego stada dorsza Komisja proponuje zwiększenie unijnej kwoty o 15 proc., ponieważ w ostatnich latach stan tego stada uległ poprawie. Wzrost ten jest zgodny z wieloletnim planem odbudowy stad dorsza w Morzu Bałtyckim. Niniejszy wniosek dotyczący uprawnień do połowów zostanie poddany dyskusji na październikowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa

Komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Joe Borg, powiedział: „W chwili uruchamiania planu odbudowy stad dorsza bałtyckiego w ubiegłym roku naukowcy ostrzegali, że wschodnie stado dorsza prawie wyginęło. Dzięki zastosowaniu tego planu udało nam się wyjść z tej trudnej sytuacji i stado to znów się powiększa. Jest to niezwykle zachęcający sygnał.

Dlatego wzywam ministrów do wykazania się taką samą dyscypliną i długoterminową wizją w przypadku pozostałych stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz do potwierdzenia naszego zobowiązania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa nie tylko w odniesieniu do jednego konkretnego stada, lecz do wszystkich stad."

Wnioski Komisji uwzględniają najnowsze zalecenia Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz opinię działającego w ramach Komisji Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) a także odzwierciedlają poglądy zainteresowanych stron, w szczególności Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Morza Bałtyckiego.

Stada dorsza

Komisja proponuje zwiększenie o 15 proc. unijnej kwoty połowowej dla wschodniego stada dorsza bałtyckiego, tj. z 38 765 ton do 44 580 ton, oraz zmniejszenie o 15 proc. całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) zachodniego stada dorsza bałtyckiego - z 19 221 ton do 16 337 ton.

Porady prawne
We wschodnim stadzie dorsza odnotowano korzyści płynące z wystąpienia kilku silnych pokoleń oraz ze skuteczniejszego wdrażania planu odbudowy.

Umiarkowany wzrost TAC w kilku najbliższych latach oraz stałe ulepszenia w zakresie kontroli i zgodności z przepisami powinny przyczynić się do wzmocnienia tego łowiska zarówno pod względem biologicznym jak i ekonomicznym. Z kolei w zachodnim stadzie wystąpiły teraz cztery słabe pokolenia z rzędu. W związku z tym konieczne będzie bezpośrednie zastosowanie planu zarządzania jako minimalnego środka mającego na celu zapobieżenie pogarszaniu się jego stanu. Obie propozycje dotyczące TAC pokrywają się z planem wieloletnim zmierzającym do ograniczenia śmiertelności połowowej o 10 proc. rocznie, a jednocześnie odzwierciedlają zobowiązanie na rzecz zachowania 15 proc. pułapu wahań wartości TAC.

Zaproponowany szereg środków technicznych dotyczących połowów dorsza również wpisuje się w działania tego planu. Obejmują one 10 proc. ograniczenie nakładu połowowego w odniesieniu do niektórych narzędzi połowowych, idące za zmniejszeniem TAC.

Śledź

W przeciwieństwie do lat ubiegłych poziom liczebności uzupełnienia stad pelagicznych był w tym roku niski, dlatego też ICES zaleciła zapobiegawcze ograniczenie TAC, zwłaszcza w odniesieniu do zachodniego stada śledzia, którego liczebność jeszcze bardziej zmniejszyła się wskutek TAC na 2008 r., które zostały ustalone na poziomie znacznie wyższym od poziomu zalecanego przez naukowców. Przedmiotowe stado jest powiązane z zarządzaniem stadem śledzia z Morza Północnego, z którym się ono miesza i które również cierpi na słabą liczebność uzupełnienia. Dlatego też ważne jest przyjęcie wspólnego podejścia do zarządzania tymi dwoma stadami.

W związku z tym Komisja proponuje zmniejszenie o 63 proc. TAC dla zachodniego stada śledzia bałtyckiego, tj. z 44 550 ton do 16 400 ton. W odniesieniu do centralnego stada śledzia proponuje się zmniejszenie o 6 proc., tj. z 152 630 ton do 143 609 ton, po uwzględnieniu wymiany, jaka zachodzi między tym stadem a stadem śledzia w Zatoce Ryskiej. W przypadku szprota Komisja proponuje zmniejszenie o 15 proc., zgodnie z propozycją Regionalnego Komitetu Doradczego, tj. z 454 492 ton do 386 318 ton.

Łosoś

ICES jest wciąż zaniepokojona stanem łososia w Zatoce Fińskiej, a współczynnik przeżywalności łososia w stadium smolt, zarówno w basenie głównym jak i w Zatoce Botnickiej, pogorszył się. Komisja proponuje zatem zmniejszenie o 15 proc. TAC w odniesieniu do obu stad łososi. Zostaną również zaproponowane dalsze działania w ramach planu zarządzania stadami łososia, w odniesieniu do którego trwają obecnie prace przygotowawcze.

źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika