Komisja udostępnia europejskie superkomputery do prac nad zrównoważonymi źródłami energii

Możliwość wykorzystania superkomputerów w badaniach nad nowym zrównoważonym źródłem energii o ogromnym potencjale stwarza europejskim naukowcom szansę na przyspieszenie prac, których efekty mogą zapewnić zaspokojenie potrzeb energetycznych całej planety. Komisja Europejska ogłosiła, że udostępni sieć najszybszych krajowych superkomputerów w Europie (DEISA) naukowcom z całej Europy prowadzącym badania nad syntezą jądrową, podczas której uwalniana jest energia z reakcji przypominających procesy odpowiedzialne za ogrzewanie słońca. Umożliwi im to przeprowadzanie złożonych operacji stanowiących część prowadzonych badań, takich jak na przykład symulacje eksploatacji reaktora termojądrowego. DEISA, rozproszone i wysokowydajne europejskie centrum usług komputerowych, któremu na lata 2004-2011 UE przyznała środki w wysokości 26 mln euro, umożliwia wymianę ogromnej ilości danych i stwarza dostęp do mocy obliczeniowej europejskich superkomputerów wykorzystując w tym celu europejską sieć GÉANT (MEMO/08/133), największą sieć komputerową na świecie. Wspomniane prace naukowe stanowią część bieżącego światowego projektu badawczego ITER (z łac. ścieżka), którego celem jest wykazanie, że synteza jądrowa może być czystym, bezpiecznym i trwałym źródłem energii. Potencjalne źródła paliwa do syntezy jądrowej są szeroko dostępne, zaś jeden gram takiego paliwa może zapewnić tyle samo energii co 11 ton węgla. Ułatwiając naukowcom dostęp do europejskich superszybkich urządzeń komputerowych, Komisja wnosi wkład w prace realizowanego obecnie we Francji globalnego, eksperymentalnego projektu ITER, którego celem jest produkcja energii termojądrowej.

„Oczekujemy, że nowe partnerstwo między konsorcjum DEISA, które zapewnia usługi superkomputerowe, a europejskim środowiskiem związanym z syntezą jądrową wniesie ogromny wkład w badania nad możliwością wykorzystania syntezy jądrowej jako realne, alternatywne źródło energii oraz że zwiększy ono rolę Europy w prowadzonych w tej dziedzinie pracach. Partnerstwo to pokazuje również, że wzajemne udostępnianie sobie najwyższej klasy naukowców i infrastruktury sprawia, że europejskie środowisko naukowe plasuje się w zakresie działalności badawczej w światowej czołówce" - powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Porady prawne

„Długotrwałe i oparte na zaufaniu stosunki Komisji z najbardziej prestiżowymi krajowymi centrami komputerów dużej mocy okazują się teraz bardzo przydatne w kluczowych dziedzinach europejskich badań. Dalsze badania nad syntezą jądrową mogą przybliżyć nas do potencjalnego rozwiązania problemu energetycznych potrzeb Europy."

„Europejscy naukowcy, którzy prowadzą badania nad syntezą jądrową, od kilku lat z dużym powodzeniem korzystają z usług europejskich superkomputerów. Niezbędne symulacje mogą być teraz przeprowadzane przy pełnym wykorzystaniu mocy nowoczesnych superkomputerów" - powiedział dr Hermann Lederer, kierownik ds. obsługi aplikacji komputerowych z niemieckiego centrum komputerów dużej mocy RZG.

„Przeprowadzanie symulacji syntezy jądrowej i właściwości materiałów na wielką skalę i przy użyciu najnowocześniejszych superkomputerów jest konieczne, by możliwe było wykonywanie i przygotowywanie obecnych i przyszłych eksperymentów w dziedzinie syntezy jądrowej" - powiedział prof. Frank Jenko z Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maksa Plancka.

Aby spełnić potrzeby energetyczne całej planety, naukowcy pracują na rzecz uwolnienia ogromnego potencjału energetycznego syntezy jądrowej. ITER, czyli reaktor, który ma na celu wykazanie - od strony naukowej i technicznej - możliwości wykorzystania energii termojądrowej i przy którym pracują naukowcy z 25 krajów z Europy i z całego świata, jest obecnie w trakcie budowy we Francji (Cadarache, południowa Francja).

Komisja ogłosiła dziś, że umożliwi naukowcom dostęp do DEISA (Konsorcjum Rozproszonej Europejskiej Infrastruktury dla Aplikacji Superkomputerowych, ang. Distributed European Infrastructure for Supercomputing Applications), które zapewni im niezbędne usługi superkomputerowe oraz wsparcie w zakresie symulacji związanych z syntezą jądrową. Symulacje superkomputerowe mają duże znaczenie przy projektowaniu elektrowni termojądrowych oraz umożliwiają ich optymalną eksploatację.

DEISA obsługuje obecnie 12 ze 100 najszybszych superkomputerów na świecie, zapewniając tym samym czołowym europejskim naukowcom potężne, jednorodne i łatwe w obsłudze środowisko superkomputerowe.

Informacje dodatkowe:

W ramach programu badań Komisji Europejskiej finansowane są działania mające na celu optymalne wykorzystanie najlepszych europejskich ośrodków badań, wspieranie paneuropejskich inicjatyw badawczych zmierzających do utworzenia nowoczesnej infrastruktury badawczej oraz pomoc dla przemysłu w zakresie zwiększania podstaw wiedzy i technologicznego know-how.



Więcej informacji na temat infrastruktury badawczej znajduje się na stronie:
http://cordis.europa.eu/fp7/ict/e-infrastructure/home_en.html

W ramach programów badań na lata 2002-2006 i 2007-2013 Komisja Europejska przyznała projektowi DEISA środki finansowe w wysokości 26 mln euro. DEISA to konsorcjum czołowych krajowych centrów komputerów dużej mocy w Europie, którego celem jest rozwój nauk obliczeniowych w dziedzinie superkomputerów. Konsorcjum eksploatuje złożoną, wysokowydajną infrastrukturę komputerową obejmującą całą Europę. Infrastruktura DEISA wykorzystywana jest przez ponad 160 europejskich ośrodków badawczych i uniwersytetów (a także przez inne instytucje z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Australii).
Reaktor ITER to wspólny międzynarodowy projekt badawczy, który ma na celu wykazanie - od strony naukowej i technicznej - możliwości wykorzystania energii termojądrowej. Partnerzy biorący udział w pracach nad projektem to Unia Europejska (reprezentowana przez Euratom), Japonia, Chiny, Indie, Republika Korei, Rosja i USA. ITER zostanie zbudowany na południu Francji w Cadarache. Europa jest głównym partnerem, gdyż zapewnia prawie połowę całkowitych środków, zarówno finansowych, jak i w zakresie personelu.

źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika