Sita Polska może przejąć kontrolę nad Zakładem Usług Komunalnych USKOM z Mławy. Plan koncentracji, który w ocenie spółek ma zapewnić im stabilny rozwój, nie stanowi ograniczenia konkurencji na rynku
Przejmujący - Sita Polska - zajmuje się gospodarowaniem odpadami oraz odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Ponadto prowadzi działalność usługową związaną z zagospodarowaniem ścieków. Drugi uczestnik - Zakład Usług Komunalnych USKOM - zajmuje się m.in. wywozem odpadów komunalnych, ich przetwarzaniem i gospodarowaniem. Ponadto jest właścicielem składowiska odpadów komunalnych w Uniszkach Cegielni, z którego obecnie korzysta również Sita Polska.

Zamierzona koncentracja będzie polegała na nabyciu przez spółkę Sita Polska 80 proc. udziałów Zakładu Usług Komunalnych USKOM. Ma ona na celu zapewnienie przejmującemu dostępu do składowiska odpadów na następnych kilka lat i zabezpieczenie tym samym stałych dostaw odpadów komunalnych dla wysypiska USKOM.
Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes UOKiK ustalił, że koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez umocnienie pozycji dominującej na rynku właściwym przez któregokolwiek z jej uczestników.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Źródło: www.uokik.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Pojęcie koncentracji oraz sytuacje, w których przedsiębiorcy zamierzający dokonać koncentracji powinni dokonać jej zgłoszenia, zostały szczegółowo opisane w poradzie Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców. Natomiast o decyzjach wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w procesie koncentracji przedsiębiorców, użytkownik dowie (...)
Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców
W jakich wypadkach Prezes Urzędu może zgodzić się na koncentrację? Konieczność zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców wynika z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zasady te omówione zostały szczegółowo w poradzie Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców. Zgłoszenie zamiaru koncentracji rozpoczyna postępowanie administracyjne, (...)
Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców
Ograniczenia wynikające z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów związane są z zamiarem połączenia sił dwu lub więcej przedsiębiorców, działających na tym samym rynku, w wyniku którego jedno z nich, lub nowe, przez nich utworzone, uzyska pozycję zagrażającą wolnej konkurencji. W określonych sytuacjach, ustawa nakazuje przedsiębiorcom zamierzającym połączyć swe siły do zgłoszenia (...)
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów ma chronić prawa konsumentów oraz zdrową konkurencję na rynku, a także ma zabezpieczać rynek przed wykorzystywaniem pozycji dominującej przez niektórych przedsiębiorców. Podmioty naruszające przepisy ustawy czynią to w celu zwiększenia swych wpływów – zarówno wpływu na rynku, jak i wpływów pieniężnych – zwiększenia zysku. (...)
Koncentracja na rynku ubezpieczeń
Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PZU spółki Link4. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentówWniosek PZU o przejęcie kontroli nad Link4 wpłynął do Urzędu w maju 2014 r. Uczestnicy koncentracji oferują ubezpieczenia majątkowe. PZU prowadzi działalność przede wszystkim za pośrednictwem (...)
Orange i Deutsche Telekom łączą się
UOKiK wydał zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Orange i Deutsche Telekom. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.Uczestnicy transakcji stoją na czele grup kapitałowych świadczących usługi telekomunikacyjne oraz informatyczne. Orange jest m.in. właścicielem Orange Polska. Grupa Deutsche Telekom prowadzi działalność (...)
Zygmunt Solorz-Żak może przejąć kontrolę nad spółką Sferia. W ocenie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsmentów koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK wydała zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Zygmunta Solorza-Żaka kontroli nad spółką Sferia. Przejmujący jest (...)
Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa
Ministerstwo Zdrowia przedstawia raport pn. „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Dokument jest efektem prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia 23 grudnia 2020 roku. Założenia zawarte w tym dokumencie stanowić będą podstawę przygotowania projektu ustawy reformującej sektor szpitalnictwa (...)
Jest zgoda na koncentrację w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła przejąć osiem spółek z sektora obronnego. Prezes UOKiK wydał zgodę na koncentrację związaną z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski. Wniosek Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) o zgodę na koncentracje wpłynął do UOKiK w 2014 r. PGZ jest kontrolowana przez Skarb Państwa, ma stać się podmiotem dominującym przyszłej grupy (...)
UOKiK wydał zgodę na przejęcie. Geberit kupi...
Spółka Geberit może przejąć kontrolę nad grupą kapitałową Sanitec - uznał prezes UOKiK. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Uczestnicy koncentracji działają w branży urządzeń sanitarnych. Geberit to międzynarodowa korporacja zajmująca się m.in. produkcją systemów spłukiwania toalet. Sanitec stoi na czele grupy spółek (...)
UOKiK prześwietlił 5 koncentracji. Wydał ważne decyzje
UOKiK wydał pięć decyzji, w których zgodził się na dokonanie koncentracji. Dotyczą one m.in. spółek Asseco, UPS, Mercedes-Benz, Małpka oraz Drosed Pierwsza z decyzji dotyczy zgody na przejęcie przez Asseco kontroli nad spółką Unizeto. Asseco jest dostawcą własnych rozwiązań informatycznych m.in. dla sektora finansowego, instytucji publicznych, mediów, telekomunikacji oraz przemysłu, (...)
UOKiK daje zielone światło dla nowego systemu płatności. Zyskają klienci
UOKiK dał zielone światło dla powstania systemu płatności urządzeniami mobilnymi. Sześć banków będzie mogło utworzyć wspólnego przedsiębiorcę pod nazwą Polski Standard Płatności. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Wniosek do Urzędu o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy złożyło sześć banków: PKO BP, Alior (...)
UOKiK wydał decyzję. Duża inwestycja przesądzona
Prezes UOKiK, Małgorzata Krasbodębska-Tomkiel wyraziła zgodę na nabycie przez Deka Immobilien Investment budynków International Business Centre od spółek Valmea Investments i Jalia Investments - poinformował UOKiK w komunikacie. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami (...)
Jest ważna decyzja UOKiK. Przejmują polską firmę
W wyniku koncentracji Highlander International nabędzie część mienia spółki Polimex-Mostostal. Chodzi o Zakład ZREW Oddział Transformatorów w Łodzi, którego przedmiotem działalności jest produkcja i modernizacja olejowych transformatorów mocy. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji (...)
Zgoda dla hurtowni farmaceutycznych
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie przez Hurtap kontroli nad Przedsiębiorstwem Zaopatrzenia Aptek Multi Pharme. Przedsiębiorcy działają w branży farmaceutycznej.Hurtap zajmuje się sprzedażą wyrobów farmaceutycznych do aptek. Spółka działa na rynku krajowym. Ponadto jest członkiem Organizacji Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych. Zgodnie z (...)
Zgoda na utworzenie nowej spółki
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na utworzenie przez RWE Power i Kompanię Węglową spółki, która zajmie się budową i eksploatacją nowej elektrowni. RWE Power zajmuje się m.in. wydobywaniem, pozyskiwaniem, przetwarzaniem i transportem surowców (ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla brunatnego) oraz minerałów (gliny, krzemu, piasku, kwarcu), wytwarzaniem i udostępnianiem (...)
Nowe Prawo zamówień publicznych
Nowa ustawa ma kompleksowo uregulować materię zamówień publicznych stanowiących umowy o charakterze odpłatnym zawierane pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, których przedmiotem jest nabycie przez zamawiającego robót budowlanych, dostaw lub usług od wybranego wykonawcy. Sejm uchwalił już nowe Prawo zamówień publicznych Nowe przepisy mają wejść w życie w 2021 (...)
Projekt nowego Prawa zamówień publicznych
Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach; efektywne wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych, tak by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty w konkurencyjnych cenach; wzrost innowacyjności polskiej gospodarki – takie mają być najważniejsze efekty nowego Prawa zamówień publicznych, którego projekt zaakceptowała (...)
Zgoda na przejęcie SKOK Wesoła przez PKO BP
PKO BP otrzymał zgodę na przejęcie kontroli nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową Wesoła w Mysłowicach. UOKiK stwierdził, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. PKO BP uczestniczy w przetargu ogłoszonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jego zwycięzca przejmie kontrolę nad SKOK Wesoła, zgodnie z programem pomocowym zaakceptowanym przez Komisję (...)
Zgoda na przejęcie kopalń Kompanii Węglowej
UOKiK wydał zgodę na zakup przez Węglokoks Kraj dwóch kopalń należących do Kompanii Węglowej. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. W wyniku transakcji Węglokoks Kraj ma nabyć część mienia Kompanii Węglowej w postaci zakładów górniczych: KWK Bobrek i KWK Piekary. Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest przedwstępna (...)
Onet przejmie Naszą Klasę. Jest zgoda UOKiK
Grupa Onet może przejąć serwis Nasza Klasa. Przeprowadzone postępowanie wykazało, ze koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji Główna działalność Grupy Onet.pl polega na prowadzeniu ogólnoinformacyjnego portalu internetowego onet.pl. Ponadto jest właścicielem innych serwisów, m.in. vod.pl, a także oferuje gry komputerowe online. Nasza Klasa obsługuje serwis społecznościowy (...)
Pekao ma zgodę UOKiK na przejęcie SKOK im. Kopernika
Pekao SA może przejąć kontrolę nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach - uznał Prezes UOKiK. Transakcja związana jest z przetargiem KNF na restrukturyzację tej kasy. To kolejny bank, który uzyskał zgodę Urzędu. Uczestnicy koncentracji działają na rynku usług finansowych. Bank Pekao SA należy go grupy finansowej UniCredit. Prowadzi (...)
UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje
UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje. Transakcje dotyczą rynków wytwarzania energii cieplnej, usług hotelarskich, sprzedaży sprzętu RTV i AGD oraz mrożonek Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez Enea Wytwarzanie kontroli nad Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Białymstoku. Przejmujący przedsiębiorca zajmuje się produkcją energii elektrycznej i ciepła w (...)
UOKiK wydał zgodę na koncentrację Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła przejąć 8 spółek z sektora obronnego. Prezes UOKiK wydał zgodę na koncentrację związaną z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski.Wniosek Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) o zgodę na koncentracje wpłynął do UOKiK w 2014 r. PGZ jest kontrolowana przez Skarb Państwa, ma stać się podmiotem dominującym przyszłej grupy kapitałowej, (...)
UOKiK zgadza się na duże przejęcie, ale...
Gaspol może przejąć część mienia Orlen Gaz - koncentracja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami.Gaspol złożył do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na nabycie części mienia Orlen Gaz - czytamy na stronie UOKiK. Obie spółki działają w branży paliwowej. Przejmujący jest największym dystrybutorem gazu płynnego LPG w Polsce, dostarcza przedsiębiorcom oraz konsumentom autogaz, (...)
Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do monopolu na rynku usług prawniczych
Prezentujemy treść informacji Naczelnej Rady Adwokackiej: "Prace Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące rzekomo połączenia zawodów prawniczych zmierzają w rzeczywistości do likwidacji samorządów adwokatów i radców prawnych. W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej, lepszą metodą poprawy funkcjonowania rynku usług prawniczych w Polsce jest dobrowolna współpraca (...)
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie przez ArcelorMittal Poland spółki Krakodlew. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją wyrobów hutniczych Przejmujący ArcelorMittal jest największym w Polsce producentem wyrobów hutniczych. Jego produkty wykorzystywane są w wielu branżach m.in. budowlanej, motoryzacyjnej, stoczniowej i transportowej. (...)
Fuzja na rynku hurtowni napojów
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie przez Advanced Distribution Solutions spółki Mark-Pol. Koncentracja nie przyczyni się do ograniczenia konkurencji na rynku.Aktywny uczestnik koncentracji to Advanced Distribution Solutions - spółka publiczna prowadząca działalność głównie w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży napojów (...)
Sądowa kontrola decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiK
Postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz w sprawach koncentracji przedsiębiorców toczone przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji. Decyzje te są wzruszalne, co oznacza, że postępowanie w w/w sprawach jest dwuinstancyjne. Druga instancją (...)
Nowe Prawo zamówień publicznych
Wzmocnienie pozycji i lepsza ochrona praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych, aby zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością; zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach; efektywne wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, (...)
Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców
Nowa ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – obowiązująca od 21 kwietnia 2007 r. - określa warunki rozwoju i ochrony konkurencji oraz zasady podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców i konsumentów. Reguluje też zasady i tryb przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję oraz praktykom naruszającym zbiorowe (...)
Ta koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji
Jastrzębska Spółka Węglowa może kupić kopalnię Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej. Transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku węgla kamiennego, którego zasięg wykracza poza terytorium Polski. Wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczący przejęcia części mienia Kompanii Węglowej w postaci Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice wpłynął (...)
UOKiK wydaje zgodę na dużą koncentrację
Prezes UOKiK wydał zgodę na transakcje pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi. Intra może przejąć Exigo. Transakcja jest związana z realizacją warunku nałożonego przez Urząd w marcu na spółkę Neuca. Uczestnicy koncentracji zajmują się hurtową sprzedażą wyrobów farmaceutycznych. Intra posiada hurtownię w Warszawie, natomiast Exigo w Bydgoszczy.Koncentracja jest wynikiem realizacji (...)
To Polacy skontrolują Auchan i Real dla UE
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup działających w sektorze spożywczym - Auchan i Real. To już trzeci przypadek, gdy przedsiębiorcy proszą Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu - poinformował UOKiK. Komisja Europejska oraz krajowe organy antymonopolowe uprawnione są do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. Zasadniczym (...)
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Zmiany dotkną 18 mln Polaków. Na portalu podatki.gov.pl/polski-lad będzie komplet (...)
Prawo zamówień publicznych podpisane
Nowe Prawo zamówień publicznych to ustawa, która kompleksowo reguluje materię zamówień publicznych, ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych i zwiększyć dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw, lepiej zarządzać całym procesem zakupowym, zwiększyć rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, (...)
Będzie nowe Prawo zamówień publicznych
Po co projekt nowego Prawa zamówień publicznych? Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach; efektywne wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych, tak by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty w konkurencyjnych cenach; wzrost innowacyjności polskiej gospodarki – takie mają być najważniejsze efekty (...)
Projekt nowego Prawa zamówień publicznych w przygotowaniach
Projekt nowego Prawa zamówień publicznych zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach; wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych w sposób efektywny - czyli tak, by uzyskiwać jak najlepsze produkty w konkurencyjnej cenie - oraz uwzględniający strategiczne (...)
Co dalej z Pakietem Mobilności?
W założeniu nowelizacja unijnych przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym i poprawę warunków pracy kierowców. Polski rząd broni polskie firmy transportowe przed złymi przepisami - "Liczymy na to, że prace nad Pakietem Mobilności nie zakończą się w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wspólnie z rządami wielu (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Teraz zajmie się nim Sejm. Po co nowelizacja? Najważniejszymi celami przygotowanej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, (...)