Konferencja pt. Losy ofiar wypadków drogowych organizowana przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

W dniu 23 lutego 2009 r. w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja poświęcona ofiarom wypadków drogowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował Minister Adam Rapacki.

Tematem wystąpienia Ministra Rapackiego były działania MSWiA oraz Policji w zakresie przeciwdziałania wypadkom drogowym i pomocy poszkodowanym. Minister Rapacki podkreślił, że podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pozostaje jednym z priorytetów resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Wymiernym efektem działań jest spadek liczby wypadków drogowych, ofiar śmiertelnych oraz rannych, jaki odnotowała Policja od ubiegłego roku. Wzrosła liczba zatrzymań kierowców prowadzących samochód po wpływem alkoholu, co świadczy o bardziej efektywnej i sprawniejszej pracy funkcjonariuszy.

Porady prawne

Minister Adam Rapacki jako najważniejsze inicjatywy podejmowane przez resort oraz Policję wymienił opracowaną wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury koncepcję Automatycznego Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym, dzięki któremu możliwe będzie automatyczne ujawnianie przekraczania prędkości i kierowanie do właścicieli samochodów kar w formie decyzji administracyjnej.

Godnymi wymienienia inicjatywami są także takie ogólnopolskie działania profilaktycznych jak: „Razem Bezpiecznej", „Gambit 2005" oraz program Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pn. „Drogi Zaufania, program realizowany we współpracy z PKP PLK S.A pt.: „Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i Żyj".

„Razem Bezpiecznej" to program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań łączy działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Program Gambit 2005, to nowelizacja Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce "Gambit 2000", który został opracowany zgodnie z wymogami Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony życia uczestników ruchu drogowego. Celem programu jest stworzenie i rozwój podstaw do prowadzenia skutecznych i długofalowych działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, kształtowanie świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego, respektującego prawo i szanującego prawa innych uczestników tego ruchu, ochronę pieszych, dzieci i rowerzystów, budowę i utrzymanie bezpiecznej infrastruktury drogowej wraz z otoczeniem i elementami towarzyszącymi oraz zmniejszenie tzw. ciężkości wypadków.

Minister Rapacki podkreślił, że mimo optymistycznych danych działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym muszą mieć charakter stały i wieloaspektowy. Kluczem do skutecznego ograniczania liczby wypadków drogowych jest zaangażowanie przedstawicieli jak największej liczby podmiotów: instytucji rządowych, samorządowych, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli sektora prywatnego. 

Źródło: www.mswia.gov.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika