Prezydent otrzyma prawo rozwiązania Sejmu, prawo odmowy powołania premiera lub innego członka rządu, zachowa prawo weta oraz odmówi podpisania niektórych ustaw - to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości.
- W imię Boga Wszechmogącego! My, Naród Polski, składając Bożej Opatrzności dziękczynienie za dar niepodległości, pomni naszych ponad tysiącletnich dziejów związanych z chrześcijaństwem, wdzięczni poprzednim pokoleniom za ich wytrwałą pracę, poświecenie i ofiary dla Polski, zrzuciwszy jarzmo obcej przemocy i komunizmu (...) naszą wolność i odpowiedzialność (...) wyrażamy na kartach tej Konstytucji, która jest najwyższym prawem dla Rzeczypospolitej - czytamy we wstępie do projektu Konstytucji RP, przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Dokument został skrytykowany przez Platformę Obywatelską, Sojusz Lewicy Demokratycznej, a i sam prezydent zgłosił wątpliwości co do niektórych zapisów.
- Mamy do czynienia z pomysłem zbudowania sułtanatu braci Kaczyńskich czyli władzy nieograniczonej, w której nie ma już demokratycznej wzajemnej kontroli. Jest tylko jeden człowiek, który wprawdzie wybrany jest w wyborach powszechnych, ale potem z każdą inną władzą może robić, co mu się podoba - komentuje projekt na stronie Platformy wiceprzewodnicy klubu Rafał Grupiński.
Największe zagrożenia widzi Grupiński w daniu prezydentowi prawa do rozwiązania Sejmu, powoływania i odwoływania sędziów, możliwości zablokowania wyboru premiera oraz wetowaniu ustaw.
- Projekt konstytucji, który został przedstawiony przez Prawo i Sprawiedliwość, to dyktatura w demokratycznym państwie - mówił w wywiadzie dla radia RMF FM Jerzy Szmajdziński.
Niektóre zapisy projektu budzą również wątpliwości Lecha Kaczyńskiego - informuje Paweł Wypych z kancelarii Prezydenta RP.
Zgodnie ze słowami prezydenta funkcja głowy państwa powinna się mieścić w sferze władzy wykonawczej. Odnosząc się do zmian w zakresie sądownictwa minister Wypych powiedział, że według Lecha Kaczyńskiego powinien być realizowany trójpodział władzy - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.
Prezydent chciałby również, żeby w konstytucji znalazł się zapis o równym statusie kobiet i mężczyzn. Zwrócił on jednocześnie uwagę na niejasne przepisy, z których można wywnioskować, że w Polsce nie będzie można brać rozwodów.
- Twórcy tej propozycji nie mieli takiej intencji, ale gdyby ktoś chciałby być wyjątkowo dociekliwy można taki niuans wysnuć - czytamy słowa ministra Wypycha na stronie Prezydenta RP.
Według projektu PiS prezydent zachowa prawo weta ustawodawczego. Może również wstrzymać się od podpisania niektórych ustaw i zarządzić referendum w sprawie kontrowersyjnych przepisów. Jeżeli naród zagłosuje na „tak", to poddaną pod głosowanie ustawę będzie musiał przyjąć Sejm pod groźba rozwiązania.
Prezydent stanie również na czele Rady do Spraw Sądownictwa, która zastąpiłaby Krajową Radę Sądownictwa. Będzie współpracował z rządem w ustalaniu strategicznych kierunków polityki państwa oraz będzie miał prawo reprezentowania Polski w kontaktach z przedstawicielami innych państw w oparciu o stanowisko polityczne rządu.
Głowa państwa mogłaby także odmówić powołania premiera lub innego członka rządu, m.in. wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie będzie on przestrzegać prawa albo jeżeli przeciwko powołaniu przemawiają ważne względy bezpieczeństwa państwa - czytamy w projekcie.
Wzrośnie również władza premiera, który otrzyma prawo dawania członkom rządu wiążących wytycznych w sprawach realizacji polityki państwa.
Projekt zakłada zmniejszenie do 360 liczby posłów, a do 50 liczby senatorów. Sejm straci ponadto możliwość odwoływania ministrów.
W projekcie konstytucji znalazł się również zapis dający obywatelom prawo do ochrony obecności symboli oraz pamiątek kulturalnych i religijnych w instytucjach publicznych. Będziemy mogli zarządzać również usunięcia z miejsc publicznych treści i symboli wyrażających pochwałę ideologii lub praktyk komunizmu, faszyzmu albo nazizmu. Jeden z artykułów dokumentu stanowi ponadto, że każdy człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu 2 marca 2021 r. wydał wyrok w polskiej sprawie C-824/18 - A.B. i in. (dot. powołania sędziów Sądu Najwyższego i odwołania). Wynika z niego, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły (...)
Jakim prawem działa samorząd terytorialny?
Prawo administracyjne podstawą funkcjonowania samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona przez prawo (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Obywatele mają zdecydować o kształcie przyszłej konstytucji Kancelaria prezydenta planuje co najmniej 16 otwartych spotkań dotyczących referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Niższe wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu...
23 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą obniżenia o połowę wynagrodzenia adwokata ustanowionego pełnomocnikiem z urzędu w porównaniu do wynagrodzenia, które otrzymałby, gdyby w tej samej sprawie był pełnomocnikiem (...)
Zmiany w Kodeksie wyborczym. Oto propozycje prezydenta
Dziewięcioletnia kadencja członków PKW, wprowadzenie klasyfikowania głosów nieważnych, możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania po zakończeniu głosowania, przezroczyste urny - zakłada prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Bronisław Komorowski (...)
Prawo wglądu w akta sprawy administracyjnej obejmuje też pobieranie kopii
W świetle przepisu art. 73 § 1 k.p.a. prawo udostępnienia akt sprawy, będące wyrazem zasady jawności, obejmuje nie tylko wgląd do akt sprawy, ale także możliwość sporządzania z nich notatek odpisów i kopii. Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego Dnia 8 października 2018 (...)
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum w opinii NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2017 r. na posiedzeniu jawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezesa Naczelnego (...)
Marek Safjan o roli Trybunału Konstytucyjnego
Wątpliwości interpretacyjne co do treści prawa pojawiają się w większości wypadków i muszą być rozstrzygane przyjętymi od wieków metodami wykładni, w tym także wykładni funkcjonalnej. Staje się ona tym bardziej znaczącym instrumentem wykładni, im bardziej ogólny i niedookreślony w (...)
Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej
7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (sygn. akt K 3/21). ##baner## Wyrok TK Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: 1. Art. 1 akapit (...)
NSA o przedawnieniu zobowiązań podatkowych
Dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ustawy Ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie (tj. o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego), należy doręczyć pełnomocnikowi, który został ustanowiony (...)
Przymusowe doprowadzenie niekonstytucyjne
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący przymusowego doprowadzenia. Zgodnie z zakwestionowanym przez Rzecznika przepisem K.p.k. prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej. Zatrzymanie może nastąpić wyłącznie na (...)
Ministerstwo Kultury przygotowało projekt ustawy prawo prasowe. Jak wskazuje Rzeczpospolita.pl, skupiając się na aspekcie karnoprawnym nowelizacji, projekt „razi amatorszczyzną”. Istotnie zastrzeżenia budzi sformułowanie w projekcie czy jest sprostowanie i opatrzenia braku wykonania (...)
Zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych? Zmiany coraz bliżej
Sejmowa komisja środowiska przyjęła projekt zmiany konstytucji zakazujący przekształcania własnościowych lasów zarządzanych przez państwo, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego. Według ekspertów konstytucja już teraz wystarczająco chroni lasy. Projekt zmian konstytucji mający zakazać (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - (...)
PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego
W demokratycznym państwie prawnym ustanowienie prymatu sądu nad obrońcą i pełnomocnikiem nie ma racji bytu. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości przedłożyła Sejmowi projekt zmian w kodeksie postępowania karnego oraz prawa o ustroju sądów powszechnych. Twórcy projektu postulują nakładanie (...)
Czy PiS może zrobić wszystko, co zechce?
PiS i PO bliżej porozumienia w sprawie rozwiązania SejmuPrawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt mieszanej ordynacji wyborczej. Spełniło w ten sposób jeden z warunków, od których PO uzależnia poparcie dla samorozwiązania Sejmu. (...)Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Posłowie (...)
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów dotycząceych tych instytucji. Prezydent podpisał natomiast (...)