Koszty arbitrażu

To temat IV Dorocznych Spotkań Arbitrów Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, które odbyło się 24 listopada 2008 r. w Warszawie. Skierowanie pozwu do sądu arbitrażowego wiąże się z kosztami i choć nie są one tak wysokie jak w sądzie powszechnym to mogą stanowić poważny wydatek dla strony wnoszącej pozew, a ostatecznie - dla strony, która w sądzie sprawę przegrywa.

Podczas Spotkania Arbitrów, któremu przewodniczył Prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan prof. dr hab. Andrzej Szumański, analizowano m.in. regulamin Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan na tle regulaminów 20 sądów polubownych (arbitrażowych) na całym świecie. Analizę tę przygotował mec. Maciej Łaszczuk. Kwestii tej poświęcone były też wystąpienia Andrzeja W. Wiśniewskiego i mec. Pawła Pietkiewicza oraz głosy w dyskusji w gronie 60 osobowej reprezentacji arbitrów, która przybyła na IV Doroczne Spotkanie. Zmniejszenie kosztów arbitrażu i wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk arbitrażowych to przedmiot dalszych prac kierownictwa Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.

Przy okazji warto przekazać kilka pożytecznych uwag dla podmiotów gospodarczych, które w zawieranych umowach umieszczają tzw. zapisy na sąd polubowny. Zapis (np. na Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan) oznacza, że w razie wystąpienia sporu wynikającego z umowy, lub w związku z nią, spór będzie rozstrzygany w tym właśnie sądzie. Aby zmniejszyć ewentualne koszty arbitrażu, i to aż o 40%, można zawrzeć w zapisie na sąd arbitrażowy zastrzeżenie, iż ewentualny spór będzie rozstrzygany przez jednego arbitra. Jeśli nie ma takiego zastrzeżenia - rozstrzygany jest przez trzech arbitrów, co zwiększa koszt postępowania..

Warto też rozważyć, czy nie zapisać w umowach, że w wypadku sporu, zanim sprawa będzie skierowana do wskazanego sądu arbitrażowego, musi być przedtem poddana mediacji. Dopiero po bezskutecznej mediacji, w określonym terminie, można kierować pozew do sądu arbitrażowego. Proces mediacji jest znacznie tańszy i jak uczy praktyka, w większości przypadków jest skuteczny. Mediacja polega na tym, że swój spór rozstrzygają same strony przy udziale mediatora, który jest organizatorem spotkania stron, tworzy merytoryczną atmosferę sprzyjająca porozumieniu ale sam sporu nie rozstrzyga. Więcej o zaletach mediacji, o Centrum Mediacji Lewiatan i o Sądzie Arbitrażowym przy PKPP Lewiatan - na www.pkpplewiatan.pl (SA). 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika