Raport „Krzywdzenie dzieci w Polsce" został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w MPiPS 18 września 2008 r. W konferencji wzięli udział: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Krystyna Wyrwicka i reprezentująca przeprowadzający badania do raportu OBOP Agata Zadrożna.
- Raport pozwala na wyciągnięcie wniosków i sporządzenie rekomendacji, jak powinniśmy konstruować prawo, aby móc skutecznie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci - powiedział podczas prezentacji Minister Duda. - Pokazuje także już stosowane dobre praktyki w dziedzinie zapobiegania temu zjawisku.
W maju i w czerwcu 2008 r. TNS OBOP zbadał problem przemocy w rodzinie wobec dzieci. Celem było oszacowanie rozmiarów zjawiska, zidentyfikowanie postaw społecznych i reakcji na przemoc oraz opis stereotypów związanych z przemocą wobec dzieci. W badaniu wzięto pod uwagę cztery formy przemocy: psychiczną, ekonomiczną, fizyczną oraz seksualną.
Badanie - 3 000 wywiadów - zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 i więcej lat, a także na podstawie 502 wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami grup zawodowych „pierwszego kontaktu": pedagogów, policjantów, kuratorów, pracowników służby zdrowia, pracowników socjalnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Z badań wynika, że 15 proc. Polaków posiadających dzieci do 18 roku życia stosowało wobec nich przemoc przynajmniej raz; 12 proc. - więcej niż raz; 1 proc. - wiele razy. Osoby bite w dzieciństwie często biją własne dzieci: 35% bitych rodziców przynajmniej raz uderzyło swoje dziecko.
Z Raportu wynika, że należy:
Zmienić postawę społeczeństwa polskiego - uwrażliwić je na problem krzywdzenia dzieci i wyraźnie wskazać sposób postępowania w przypadkach stosowania przemocy.
Rozwinąć profilaktykę zapobiegającą krzywdzeniu dzieci.
Podnieść poziom zawodowy służb pomocowych.
Stworzyć odpowiednie „narzędzia" do udzielania skutecznej pomocy krzywdzonym dzieciom.
Udzielać lepszej pomocy dzieciom - ofiarom przemocy w rodzinie.
Skuteczniej pracować ze sprawcami przemocy.
Stworzyć lepsze prawo do skutecznej walki ze zjawiskiem krzywdzenia dzieci w Polsce.
Lepiej monitorować zjawisko przemocy.
Raport „Krzywdzenie dzieci w Polsce" (pobierz plik w .pdf)
Informacja na temat Raportu (pobierz plik w .pdf)
Źródło: www.mps.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)
Trzeba zapobiec krzywdzeniu dzieci
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zjawiska krzywdzenia dzieci. Oto treść jego wystąpienia: Przez krzywdzenie dziecka, rozumie się wszystkie formy fizycznego i/lub emocjonalnego złego traktowania, zaniedbywania, wykorzystania seksualnego lub komercyjnego, doznane od osoby odpowiedzialnej za dziecko, której ono ufa lub która (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Od kwietnia 2006 r. zasady koordynacji mają także zastosowanie do Polaków podejmujących (...)
Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce
29 kwietnia 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co to jest rezydencja podatkowa, jakie są kryteria ustalania rezydencji podatkowej i na czym one (...)
Politycy ostrzegają przed żłobkami
Rodzice mają być pouczani, jakie skutki może mieć oddanie dziecka pod opiekę placówki. Podjęcie decyzji o przyjęciu dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego poprzedza się udzieleniem rodzicom pełnej informacji o potwierdzonych przez ekspertów skutkach takiej decyzji – taką poprawkę do ustawy żłobkowej przyjęli senatorowie. O jakich skutkach mowa? Mają to określić (...)
Kiedy dziecko powinno przyczyniać się do utrzymania domu?
Sytuacja, kiedy dziecko obowiązane jest do przyczyniania się do utrzymywania rodziny, należy do rzadkości. Na gruncie polskiego prawa rodzinnego, to na rodzicach spoczywa obowiązek przyczyniania się o zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Każdy z nich powinien dotrzymywać swoich obowiązków według swoich sił oraz możliwości zarobkowych; (...)
Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
Co to jest władza rodzicielska? Władza rodzicielska jest to kompleks uprawnień i obowiązków przysługujących rodzicom w stosunku do dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Władza rodzicielska nie jest żadnym uprawnieniem „ władczym” rodziców nad dzieckiem, a jedynie stanowi instrument służący dobru (...)
Nabór wniosków w programie „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy
Od 1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Należy je składać wyłącznie online. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie bezgotówkowa. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lutego można składać (...)
Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?
Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej oraz zmiany w egzaminach – (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na "przemoc domowa". ##baner## - "Jest to ustawa od bardzo długiego czasu oczekiwana przez różne (...)
Ustawa chroniąca ofiary przemocy domowej w drodze
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Przełomowa ustawa przyjęta przez rząd Polska dołącza do krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć (...)
21 listopada br. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z preambułą, ma ona na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wspieranie działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie stanowi się. Co (...)
Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby doświadczające przemocy w rodzinie. Czym jest przemoc w rodzinie? Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak (...)
Jak bronić się przed znęcaniem się?
Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. ##baner## Znęcanie się jako przestępstwo Art. 207 Kodeksu karnego brzmi: "§ 1. Kto (...)
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem. Ważny wyrok sądu: rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury 30 stycznia 2018 r. przed polskim sądem zapadł bardzo ważny (...)
Jakie bicie dzieci będzie zakazane?
Podajemy Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na informacje jakie znalazły się w tekstach pt.: „Bicie dzieci będzie zakazane, ale klapsy już nie" oraz „Okrojony zakaz bicia dzieci", autorstwa Anny Monkos, opublikowanych w „Dzienniku Polska, Europa, Świat" w dniu 5 stycznia 2009 roku. Źródło: www.ms.gov.pl bicie dzieci, dziecko, przemoc, kary (...)
Pracownik socjalny będzie zabierał dzieci z domów?
Przyznanie pracownikom pomocy społecznej prawa do odebrania dziecka z rodziny - w sytuacji, gdy zdrowie bądź życie malucha będzie zagrożone - wzbudziło wielkie kontrowersje w Sejmie. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma wprowadzić zakaz stosowania wobec dzieci kar cielesnych oraz przemocy psychicznej. Dokument umożliwi również izolowanie sprawcy przemocy i utrudni (...)
Ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie miał 58-letni Jacek K. zatrzymany wczoraj w trakcie awantury domowej. Mężczyzna odpowie za znęcanie psychiczne i fizyczne nad rodziną. O całym zajściu policjantów powiadomiła żona. Kobieta zdecydowała się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przez męża przestępstwa, bo bała się o bezpieczeństwo swojej rodziny. Policję (...)
Spotkanie w KPRM poświęcone walce z przemocą wobec dzieci
Premier Donald Tusk uczestniczył w spotkaniu reprezentantów resortów oraz organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci. Podczas spotkania dyskutowano o propozycjach działań zgłoszonych przez przedstawicieli poszczególnych organizacji. Było to już drugie spotkanie, z udziałem szefa rządu, poświecone temu tematowi (poprzednie odbyło (...)
Czy ojciec znęcał się nad 9-letnią córkę?
Nadużywał alkoholu. Z relacji dziewczynki wynika, że, gdy był pijany, bił ją drewnianą listewką. Tym razem dziewczynka o wszystkim opowiedziała opiekunce ze świetlicy osiedlowej. Ta natychmiast o swoich podejrzeniach zawiadomiła Policję. 47-letniego Arkadiusza L. zatrzymano. Miał prawie promil alkoholu we krwi. Usłyszał zarzut znęcania się nad córką. Sąd zastosował wobec (...)
W dn. 20 listopada 2008 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium pt. „Przeciwdziałanie przemocy - praktyka w Polsce i Europie". Spotkanie jest wspólną inicjatywą MSWiA i KGP - zostało zorganizowane w ramach projektu UE „Daphne III" na lata 2007-2013 pt. „Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży (...)
Co zrobić, jeżeli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie?
Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Sprawdź, co możesz zrobić. Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy. Jeśli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest (...)
Skuteczniejsze zwalczanie pedofilii – zmiany w prawie karnym
Według danych organizacji pozarządowych nawet co szóste dziecko w Polsce jest molestowane seksualnie. Aby temu zapobiec posłowie przygotowali projekt zmian w Kodeksie karnym mających na celu zaostrzenie kar dla pedofili. Sejm 23 marca rozpoczął prace nad projektem.Projekt przewiduje przymusowe leczenie sprawców tego typu czynów. Autorzy projektu wskazują, że przymus będzie korzystny również (...)
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (zwany potocznie rejestrem pedofilów) składa się z dwóch oddzielnych baz danych: Rejestru z dostępem ograniczonym; Rejestru publicznego. Rejestr prowadzi Minister Sprawiedliwości. Realizację zadań związanych z prowadzeniem Rejestru zapewnia wchodzące w skład Ministerstwa Sprawiedliwości Biuro Informacyjne Krajowego (...)
Czemu ma służyć projekt zmian w ustawach karnych? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji.Celem ustawy jest zaostrzenie kar i zwiększenie skuteczności działań wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym, których ofiarami są małoletni (...)
Internet bezpieczny dla dzieci
Przeciętny nastolatek spędza trzy godziny dziennie przed ekranem komputera. Czy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie może napotkać korzystając z Internetu? Parlament Europejski poparł inicjatywę ustanowienia specjalnego programu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z Internetu przez dzieci.Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego programu „Bezpieczny (...)
System GPS sprawdzi, czy pedofil nie zbliża się do szkoły
Szkoły podstawowe i gimnazja znajdują się w pierwszej trójce miejsc, w których najczęściej dochodzi do ataku „przestępcy seksualnego". Objecie pedofilów systemem nadzoru elektronicznego ma zapewnić kontrolę nad skazanymi, którzy będą trzymani z dala od placówek oświatowych. Nowelizacja kodeksu karnego, postępowania karnego oraz karnego (...)
Pedofil, który zechce warunkowo wyjść z więzienia, musi poddać się chemicznej kastracji. Zaostrzone zostają kary za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Powstaje Ośrodek Seksuologii Sądowej zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem przestępców seksualnych. To najważniejsze założenia ustawy o kastracji farmakologicznej, które przedstawiła na posiedzeniu Rady Ministrów (...)
Większa ochrona dzieci i zaostrzone środki wobec pedofilów
Nowe środki zabezpieczające wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, lepsze standardy dotyczące przesłuchania z udziałem małoletniego, unowocześnienie i racjonalizacja rozwiązań w zakresie ścigania za przestępstwa zgwałcenia - takie zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Wczoraj minister Jarosław Gowin i podsekretarz Michał Królikowski przedstawili (...)
Kodeks karny czekają istotne zmiany. Gowin ma projekt
Większa ochrona dzieci przed pedofilami, lepsze zwalczanie pornografii dziecięcej, izolowanie od społeczeństwa szczególnie niebezpiecznych przestępców - zakłada projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W najbliższym czasie dokument trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. - Chcemy zaostrzyć przepisy dotyczące bezwarunkowego (...)
W walce z pedofilią liczy się surowość kary...
Minister Sprawiedliwości o walce z pedofilią – "Zawsze przekonywano, że liczy się tylko nieuchronność kary; ale przypadek mordu na 11-letnim chłopcu z Katowic pokazuje, że znaczenie ma zwłaszcza surowość kary. Często jedynym skutecznym remedium jest izolacja sprawców pedofilii do końca życia" – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro (...)
Sprawa w Szamotułach - wyjątek czy reguła?
Rozmowa z Radosławem Konca, radcą prawnym z kancelarii w Warszawie o postanowieniu Sądu rejonowego w Szamotułach dotyczącym odebrania matce nowo narodzonego dziecka. Radosław KoncaPiotr CzarnyszewiczSąd zabrał rodzicom dziecko, ponieważ byli „za biedni i za starzy". Kiedy słyszy się taki skrót uzasadnienia orzeczenia sądu rodzinnego to nóż otwiera się w kieszeni.Radosław (...)
Nowe zasady wspierania rodzin zastępczych od 11 listopada 2004 r.
11 listopada 2004 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych. Akt ten zajmuje się takimi zagadnieniami jak sposób i zakres współdziałania powiatowego centrum pomocy rodzinie z rodzinami zastępczymi, tryb przygotowywania kandydatów do pełnienia funkcji i szkolenia rodzin zastępczych, (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin Alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami – to podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - "Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy (...)