Które firmy stracą na zmianach w VAT?

23-procentowa stawka uderzy przede wszystkim w osoby prowadzące działalność gospodarczą, które świadczą usługi lub dostarczają towary na podstawie długoterminowych umów, zawartych jeszcze wtedy, gdy nie było mowy o podwyżce podatku.

Spokojnie mogą spać biznesmeni, którzy podpisując umowę określili swoje wynagrodzenie w wartości netto, która ma zostać powiększona o właściwą stawkę podatku od towarów i usług.

- W obliczu zmiany stawki podatku VAT, kwota wynagrodzenia określona w powyższy sposób ulegnie zmianie automatycznej, wraz ze zmianą przepisów – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy, szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Porady prawne

W gorszej sytuacji znajdą się te firmy, które określiły wynagrodzenie w umowie jedynie jako cenę brutto lub cenę powiększoną o podatek 22 proc.

Podatki 2011 - czytaj więcej na Money.pl

- W przyszłym roku może się okazać, że taki przedsiębiorca będzie musiał dopłacić różnicę w wysokości dodatkowego 1 proc. podatku z własnej kieszeni. Od kontrahenta otrzyma bowiem kwotę odpowiadającą 22 proc. podatku, a urzędowi skarbowemu będzie musiał oddać 23 proc. VAT – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Krzysztof Dyba, Tax Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dodatkowym obciążeniem dla firm będzie planowana od 1 stycznia likwidacja odliczenia VAT od paliwa do firmowych aut. Eksperci zwracają uwagę na to, że podwyższy to niewątpliwie koszty działalności przedsiębiorców wykorzystujących w działalności gospodarczej samochody z kratką.

Niebezpieczne będzie to zwłaszcza dla firm transportowych, które podpisały długoterminowe umowy bez uwzględnienia wyższych kosztów na paliwo.

- Jeżeli spowoduje to istotne zmniejszenie marży lub postawi pod znakiem zapytania opłacalność działalności, konieczne będzie podjęcie z kontrahentami rozmów na temat wysokości wynagrodzenia za własne usługi – twierdzi Krzysztof Dyba.

W tym celu należy renegocjować umowę zawartą pomiędzy stronami. Wydaje się to również najlepszym wyjściem dla biznesmenów, których wynagrodzenie na umowie jest przedstawione w kwocie brutto.

Niestety tracące na długoterminowych umowach firmy będą musiały zdać się przy renegocjacji na dobrą wolę kontrahentów.

Zmiany w VAT 2011 - czytaj więcej na Money.pl

- W najgorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy w umowach przewidzieli jedynie cenę brutto towarów lub usług, co często zdarza się w obrocie z konsumentami. W takim przypadku druga strona może odmówić zgody na zmianę treści umowy i dostosowanie jej do nowych regulacji VAT – ostrzega Krzysztof Dyba z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

- Umowa będzie wówczas obowiązywać dalej, aż do momentu jej wygaśnięcia na skutek upływu okresu, na który była podpisana – wyjaśnia Paweł Jabłonowski z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ostatecznie przedsiębiorca będzie musiał wykonać umowę za wynagrodzenie uwzględniające aktualną stawkę podatku, po nowym roku różnicę dopłaci urzędowi skarbowemu z własnych oszczędności.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Augustyn 2012-11-14 18:50:02

    Witam serdecznie, Łatwo jest wygłaszać tak ogólne uwagi bez analizy i funkcji 22% vatu zawartego w fakturze. Jak rozumiem, gdy kontrahent nie zgodzi się na 23% vatu to będę mu dalej wystawiał fakturę z 22%, lub nie będzie mi płacił pewnej kwoty z faktury z 23% stawką vat i w księgach będziemy pokazywać wzajemne rozrachunki jako wierzytelności czekające na umorzenie. A może prawnicy pominęli w swojej opinii jakiś aspekt ogólnopolskiej podwyżki stawek vat i pokazują nam jak można bić pianę zasłaniając się umowami z np podwykonawcami, które z mocy prawa podatkowego mogą być niezgodne z przepisami ogólnymi. Rozumiem, że poprawianie takich umów do stanu prawnego obowiązującego, będzie możliwe tylko wtedy gdy kontrahent wyrazi na to zgodę. Widzę, że doradcy podatkowi już pracują nad odpłatnym udostępnianiem takich wzorów pism w tej sprawie do przesyłania między firmami. Pewne jest, że vat jako kategoria kosztowa obciąży tylko ostatecznego odbiorcę, a żaden pośrednik nie ma prawa odsprzedawać dalej towaru ze stawką 22% bo na taką się zgodził podpisując umowę np dostawy. Ogólnie brawo za takie opinie ( z pominięciem całego kontekstu prawno podatkowego), przecież żyjemy nie w państwie prawa tylko prawników.

  • Leszek Lewicki 2012-11-12 14:07:59

    A co z usługami w budownictwie opodatkowanymi stawką 7% VAT? Będzie 8% czy od razu 23%?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika