Lepsza jakość i większa skuteczność pracy urzędów celnych

Usprawnienie i poprawa funkcjonowania służby celnej i administracji podatkowej, lepsza jakość oferowanych usług oraz wymierne korzyści dla przedsiębiorców i obywateli mających kontakt z tymi urzędami - takie mają być efekty przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Nowe rozwiązania w ustawie o Służbie Celnej oznaczają mniej barier w kontaktach przedsiębiorców z organami celnymi.

Przede wszystkim scentralizowany zostanie pobór należności celnych, podatkowych i innych przez wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla przedsiębiorców. Wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej, co umożliwi szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz zmniejszy koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zmiany w funkcjonowaniu Służby Celnej zakładają także wzmocnienie działań zapobiegających nieprawidłowościom w służbie.

Funkcjonariusze celni pełniący służbę w celnych oddziałach granicznych oraz osoby przewidywane do takiej służby będą poddawani badaniom psychofizjologicznym. Celnicy wykonują zadania o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i budżetu państwa (np. zapobiegają przemytowi wyrobów akcyzowych), dlatego - oprócz odpowiednich kwalifikacji zawodowych - powinni mieć cechy osobowości, które zmniejszają ryzyko podatności na korupcję. Podczas służby nie będą mogli też korzystać z prywatnych środków łączności: telefonów, laptopów, tabletów. Ma to wyeliminować sytuacje, w których mogliby poinformować o działaniach służbowych ułatwiających przemyt towarów i narazić skarb państwa na duże straty.

Zaproponowano przepisy nakładające obowiązek składania przez funkcjonariuszy celnych i osoby zatrudnione w Służbie Celnej - informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych czy osób prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe. Przepisy te wyeliminują sytuację podejrzenia o brak bezstronności w działaniach służbowych, a także ograniczą wykorzystywanie stanowiska do faworyzowania członków własnej rodziny.

Wprowadzono również nowe rozwiązania do ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Skonsolidowana zostanie struktura obsługowa administracji podatkowej. Izby skarbowe i podległe im urzędy działające na terenie województwa będą przekształcone w jedną jednostkę budżetową. Powinno to poprawić efektywność funkcjonowania administracji podatkowej poprzez przesunięcie kadr przede wszystkim do obsługi podatników. Przewidziano przepisy wzmacniające system obsługi podatników i wspierające ich w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Premier.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika