5 lipca 2010 na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rusza pierwsza edycja trzytygodniowej anglojęzycznej Letniej Szkoły Prawa Amerykańskiego, opartej na umowie podpisanej z Wydziałem Prawa Michigan State University w Stanach Zjednoczonych.
Każdy uczestnik otrzyma specjalny amerykański dyplom (certyfikat) wydany przez Michigan State University oraz dyplom Wydziału Prawa UwB potwierdzający udział w Szkole i zaliczenie przedmiotów oferowanych w ramach programu.
Koordynator Letniej Szkoły Prawa Amerykańskiego:
Dr Izabela Kraśnicka
krasnicka@uwb.edu.pl
Przedmioty w edycji 2010
Podczas wykładów studenci otrzymają solidną dawkę wiedzy o systemie prawa amerykańskiego oraz niepowtarzalną możliwość osłuchania się z prawniczym językiem angielskim. To jedyna w swoim rodzaju okazja do poszerzenia horyzontów zawodowych o sferę systemu common law w wydaniu amerykańskim.
Każdy przedmiot obejmuje 15 godzin wykładowych i dotyczy prawa amerykańskiego.

Lista przedmiotów dostępna jest na stronie Wydziału Prawa w Białymstoku.
Rekrutacja
Kto może uczestniczyć w Letniej Szkole Prawa Amerykańskiego?
Studenci Wydziału Prawa (wszystkich kierunków, wszystkich stopni, stacjonarnych i niestacjonarnych, a także goszczących u nas w ramach programu Erasmus), którzy ukończyli minimum 2 lata nauki (lub 1 rok przy drugim stopniu).
Studenci studiów doktoranckich - bez ograniczeń dotyczących ukończonych lat studiów.
Osoby spoza wyżej wymienionej grupy, na przykład studenci innych wydziałów czy aplikanci.
Procedura rekrutacyjna:
TERMIN: 15 marzec 2010
Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca poziom znajomości języka angielskiego
TERMIN: 16 - 17 marzec 2010
UWAGA! Studenci, którzy uczestniczyli w programie Erasmus, letniej szkole prawa w Krakowie, zajęciach specjalizacyjnych w języku angielskim czy innym projekcie, który gwarantuje znajomość tego języka albo posiadają odpowiedni certyfikat, zostaną zwolnieniu ze sprawdzianu językowego.
Opłata za Letnią Szkołę Prawa Amerykańskiego:
1. 300 PLN - studenci Wydziału Prawa UwB
2. 400 PLN - osoby spoza Wydziału Prawa UwB
Opłaty dokonać należy po ostatecznym zakwalifikowaniu się do programu. Szczegóły podane zostaną każdemu uczestnikowi.
Źródło: Wydział Prawa UwB

Potrzebujesz porady prawnej?
Szkoła w roku szkolnym 2017/2018 - informacje dla rodziców
Co rodzice powinni wiedzieć w roku szkolnym 2017/2018? Przed nami nowy rok szkolny, w którym MEN wprowadza zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju (...)
Czego dotyczą zmiany? Wprowadzane zmiany dotyczą wielu kwestii w oświacie, m.in.: ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Reforma edukacji zakłada m.in. powrót do (...)
Początek roku szkolnego to czas, gdy pojawia się konieczność dopełnienia przez szkołę wielu obowiązków, w tym tych, które dotyczą przetwarzania danych osobowych. Temat ten co roku wzbudza ciekawość i pojawia się wiele pytań z nim związanych. Poznaj odpowiedzi (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Prawnicy amerykańscy podzielą się wiedzą
Uczelnia Łazarskiego uruchamia International Legal Skills ProgramW warunkach globalizacji i szybkich zmian zachodzących na rynku, zawód prawnika wymaga nie tylko dobrej znajomości krajowego systemu prawa, ale również szerszego spojrzenia na prawo z perspektywy międzynarodowej. Mając (...)
Jak bank z zagranicy ściąga należności z obywatela RP - opinia prawna
Stan faktyczny Polski obywatel, będąc na kontrakcie w USA bierze w amerykańskim banku dealera samochodów kredyt 30000 dolarów. Umożliwia w ten sposób nabycie samochodu znajomemu, który nie może dostać takiego kredytu. Samochód zostaje kupiony na 2 osoby: kredytobiorcę i znajomego. Obywatel (...)
Czy obywatel polski odpowiada za kredyt zaciągnięty za granicą? - opinia prawna
Polski obywatel, będąc na kontrakcie w USA bierze w amerykańskim banku dealera samochodów kredyt w kwocie 30 000 dolarów. Umożliwia w ten sposób nabycie samochodu znajomemu (obywatelowi Ghany), który nie może dostać takiego kredytu. Samochód zostaje kupiony na (...)
Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Wniosek o prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez Internet. Wniosek (...)
W kancelarii Gessel odbył się Negotiation Workshop - projekt Szkoły Prawa Amerykańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Było to przedsięwzięcie precedensowe, umożliwiające uczestnikom przeprowadzenie negocjacji umowy przejęcia spółki z o.o. przez fundusz inwestycyjny typu private equity. (...)
Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?
Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje w powyższym przypadku tzw. jurysdykcja krajowa, która oznacza (...)
Barczyk i Pawłowicz powalczą o posadę sędziego TK
Walka o stanowisko nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozegra się pomiędzy Krystyną Pawłowicz (PiS), a Kazimierzem Barczykiem (PO). Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszania kandydatur na stanowisko sędziego TK w miejsce wiceprezesa Trybunału Janusza Niemcewicza. Jego (...)
Odszkodowania sposobem na pedofilii
Kobieta, która jako dziecko stała się ofiarą pedofila, chce odszkodowań od wszystkich osób, które mają na dysku twardym komputera jej zdjęcie - informuje Gazeta Wyborcza. 20-letnia dziś kobieta z Teksasu, której dane zostały utajnione, znana jest w mediach jedynie (...)
Państwowe egzaminy prawnicze po nowemu?
Jakie będą kryteria naboru na aplikacje, ile wynosić będą minima przyjęć, jak wyglądać będą egzaminy? - te i szereg innych pytań padło na dzisiejszej debacie pt. „Nowa droga otwarcia dostępu do zawodów prawniczych". Spotkanie odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji (...)
Bezpieczniej w nowym roku szkolnym
Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, uregulowanie ustawowo zasad instalowania w szkołach i placówkach monitoringu wizyjnego, zapewnienie pomieszczeń umożliwiających uczniom (...)
Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna
Stan faktyczny Zarejestrowana działalność w 2000 roku (PKD 7020Z i 7020). Wynajmowałem do listopada 2003 r. 2 lokale użytkowe. Jestem płatnikiem VAT. Aktualnie wynajmuję 1 użytkowy (95 m2). Drugi z uwagi na brak chętnych przeznaczyłem na lokal mieszkalny dla dziecka. W ubiegłym (...)
Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?
Elektroniczne Księgi Wieczyste Księgi wieczyste, zgodnie z art. 251 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwał proces przenoszenia dotychczasowych, papierowych ksiąg wieczystych, do postaci (...)
Transfer danych UE-USA: ważny wyrok
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wyrok TSUE ws. Data Protection Commissioner przeciwko Facebook Ireland Ltd. i Maximilian Schrems Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lipca 2020 r. wydał wyrok w sprawie C-311/18 - Data Protection Commissioner przeciwko (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Zdobywanie prawa jazdy przez Internet
Zdobywanie prawa jazdy przez Internet „Szkolenie teoretyczne w ramach kursu na prawo jazdy będzie można odbyć przez internet – wynika z ustawy o kierujących pojazdami. Z tym że nie każdy ośrodek szkolenia będzie mógł przyciągać ofertą internetowego kursu teoretycznego (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, (...)
Zanim zaczniesz ubiegać się o wydanie prawa jazdy, sprawdź jakie musisz dostarczyć dokumenty
Masz już za sobą kurs prawa jazdy? Zdałeś już nawet egzamin? Nie, nie możesz jeszcze prowadzić samochodu, musisz poczekać na wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czyli do wydania prawa jazdy. Wniosek o wydanie uprawnień wypełnia się w Ośrodku Szkolenia (...)