MG przygotowuje zmiany w ustawie offsetowej

Umocnienie pozycji negocjacyjnej Ministra Gospodarki, doprecyzowanie instytucji przyrzeczenia offsetowego oraz wprowadzenie mechanizmu rekompensaty przemysłowej to niektóre z propozycji zmian, jakie w ustawie offsetowej zamierza wprowadzić resort gospodarki.

13 maja br. kierownictwo MG przyjęło informację na temat skutków funkcjonowania ustawy offsetowej oraz propozycje niezbędnych zmian. Dotychczasowe doświadczenie pokazują, że konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które usprawnią proces zawierania nowych umów offsetowych.

Według Departamentu Programów Offsetowych MG, pomoże w tym wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Ministra Gospodarki. Korzystnym rozwiązaniem może być ponowne określenie wysokości odszkodowania w ustawie offsetowej. Proponuje się, aby za niewykonanie zobowiązania offsetowego przysługiwało odszkodowanie równe co do wartości zobowiązania.

Porady prawne

Eksperci MG postulują także wprowadzenie mechanizmów, które w większym stopniu będą motywować i zachęcać zagranicznych dostawców do korzystania z propozycji zgłaszanych do katalogu potrzeb offsetowych. Mimo wzrostu zainteresowania wprowadzonymi wcześniej rozwiązaniami w postaci przyrzeczenia offsetowego, jego wykorzystanie nadal jest niewielkie.

Ze względu na uczestnictwo Polski w programach związanych z obronnością i bezpieczeństwem międzynarodowym, potrzebne jest również wdrożenie mechanizmu rekompensaty przemysłowej. Dzięki temu, Polska będzie mogła ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu uczestnictwa w natowskich lub unijnych programach związanych z obronnością.

Zdaniem MG, proponowane zmiany ułatwią zawierania nowych umów offsetowych. Dzięki temu lepiej rozwijać się będą zagraniczne kontakty handlowe dostawców z offsetobiorcami, co pozytywnie wpłynie na sytuację małych i średnich firm oraz całego sektora obronnego.  

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika