Minister Bartoszewski przedstawił ideę Fundacji Auschwitz Birkenau

O stworzenie funduszu wieczystego na realizację prac konserwatorskich miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau - zaapelował pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

Władysław Bartoszewski - były więzień obozu Auschwitz - zaznaczył, że zachowanie dowodów zbrodni, jaka miała miejsce w Auschwitz, stanowi dziedzictwo całej Europy. - Jaka jest najlepsza odpowiedź na tego rodzaju szaleństwo hitlerowskie, jakim był Auschwitz? To, co oni chcieli zniszczyć, my ocalimy od zapomnienia. To wspólne myślenie i Żydów, i chrześcijan, ludzi różnych narodów i różnych wyznań" - powiedział Bartoszewski.

Równocześnie zaakcentował, że do tych wniosków odniósł się pozytywnie nie tylko premier, ale także władze innych państw, do których szef rządu wystosował specjalny list z prośbą o udzielenie Muzeum wsparcia finansowego. - W odpowiedzi na ten list spotkaliśmy się z reakcjami bez wyjątku pozytywnymi, rząd niemiecki od razu zadeklarował sumę 1 mln euro, inicjatywę wsparły także niemieckie landy. My nie potrzebujemy i nie zbieramy na wydatki, chcemy zbierać na fundusz, z którego procenty będą obracane na inwestycje konserwatorskie, remontowe i zabezpieczające" - tłumaczył Władysław Bartoszewski.

Jak poinformował, obecnie wsparcie finansowe - oprócz władz niemieckich - deklarują także Francja i Wielka Brytania oraz Czechy. 120 mln euro na Fundusz Wieczysty, z którego coroczne 4-5 mln odsetek pozwoli na realizowanie prac konserwatorskich - to kwota, jakiej potrzebuje obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dyrektor PaÅ„stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr CywiÅ„ski dodaÅ‚, że dotychczas konserwacjom poddawane byÅ‚y obiekty najbardziej zagrożone, jednak nadchodzi czas, kiedy konieczne bÄ™dzie wprowadzenie pewnych globalnych planów konserwacji, uwzglÄ™dniajÄ…cych caÅ‚ość terenu. - ZnajÄ…c jego rozmiar, oznacza to wydatek 4-5 mln rocznie - dodaÅ‚. - Jeszcze kilka lat temu mieliÅ›my ok. 400 tys. zwiedzajÄ…cych rocznie głównie z Polski, Izraela i USA. Obecnie mamy ponad 1 mln zwiedzajÄ…cych z caÅ‚ego Å›wiata, dla których czÄ™sto zrozumienie wÅ‚asnej historii jest Å‚atwiejsze dziÄ™ki Auschwitz  - mówiÅ‚ CywiÅ„ski. Jak zaznaczyÅ‚, 70 proc. zwiedzajÄ…cych to ludzie mÅ‚odzi, którym Auschwitz może dać wiele odpowiedzi na pytania dotyczÄ…ce teraźniejszoÅ›ci. Ta mÅ‚odzież uczy siÄ™ tu lepiej niż gdziekolwiek odpowiedzialnoÅ›ci za dzisiejszy Å›wiat. Tu nie tylko chodzi o zachowanie pamiÄ™ci o tych niewinnych ofiarach, to nie tylko konserwacja naszej historii, to ochrona naszej wspólnej przyszÅ‚oÅ›ci - podkreÅ›liÅ‚ CywiÅ„ski.  

Porady prawne

Źródło: www.premier.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika