Rozmowy z kolejarzami o emeryturach

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni, Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak odebrali wczoraj petycję Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność", którzy demonstrowali przed budynkiem KPRM. Kolejarze wystąpili z postulatem, aby wprowadzić tzw. opcję zerową, nadającą prawo do kolejowej emerytury w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. w PKP.

Protestujący apelowali również o uznanie pracy na kolei, jako pracy w szczególnych warunkach, dzięki czemu mogliby przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Strona rządowa potwierdziła fakt, iż reforma emerytalna z końca lat dziewięćdziesiątych jest konieczna dla utrzymania stabilności naszego kraju.

Zdaniem rządu aktywizacja osób po pięćdziesiątym roku życia jest koniecznym warunkiem dla przyszłości społeczno-gospodarczego rozwoju Polski. W związku z tym emerytury pomostowe powinny być przyznawane według kryteriów medycznych. Zgodnie z oceną ekspertów medycyny pracy część pracowników wykonująca określone rodzaje prac nie jest objęta obowiązkiem pracy do ustawowego wieku emerytalnego. Do tych osób zaliczają się m.in. osoby wykonujące prace maszynistów pojazdów trakcyjnych oraz osoby związane z ustawianiem drogi przebiegu pociągu.

Jednocześnie rząd stoi na stanowisku, iż zasady liczenia emerytur określone po 2008 r gwarantują poziom świadczeń porównany do tych otrzymywanych obecnie. Stąd nie ma potrzeby modyfikacji przepisów w tym zakresie. Rozmowy dotyczące emerytur pomostowych toczą się w ramach forum komisji trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych, gdzie wszystkie postulaty kolejarzy zostaną szczegółowo rozważone. Na początku lipca odbędzie się kolejne spotkanie omawiające uprawnienia emerytalne kolejarzy w ramach nowego systemu.

Porady prawne

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika