Prezydenckie weto - do ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zostało odrzucone przez sejm.
Sejm odrzucił weto Lecha Kaczyńskiego do ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze. W głosowaniu wzięło udział 420 posłańców. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 264 z nich, 156 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. We wniosku prezydenckiego weta zaznaczono, że przyjęcie ustawy przyczyni się do wzmocnienia korporacyjnego charakteru prokuratury.
„Warto przy tym zauważyć, iż przyjęte w ustawie rozwiązania w oczywisty sposób prowadzą do powstania kolejnej prawniczej korporacji zawodowej, tym razem jednak wyposażonej w potężne instrurnentariurn władzy publicznej, a pozostającej poza realną, bieżącą kontrolą władz państwowych" - motywował swoje postanowienie Lech Kaczyński.
Przyjęta ustawa wejdzie w życie 31 marca 2010 roku, rozdzielając funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokurator generalny wybierany będzie przez prezydenta spośród dwóch kandydatów. Pierwszego z nich wskaże Krajowa Rada Sądownictwa, drugiego - Krajowa Rada Prokuratorów. Stanowisko prokuratora generalnego będzie mógł objąć na jedną, sześcioletnią kadencję jedynie prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.
Potrzebę rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego podparto licznymi postulatami naukowców oraz polityków reprezentujących różne siły polityczne. Według autorów nowelizacji łączenie w polskich realiach tych funkcji prowadzi do upolitycznienia prokuratury oraz jej działań - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Z dniem 12 lipca 2007 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Co będzie wolno prokuratorowi przełożonemu? Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o prokuraturze, prokurator przełożony uprawniony będzie (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek, Zastępca (...)
Prokurator generalny i minister sprawiedliwości rozdzieleni
Niezależny prokurator generalny pokieruje pracą śledczych. Minister sprawiedliwości nadal będzie jednak wydawał rozporządzenia dotyczące funkcjonowania prokuratury. Od dziś obowiązuje nowelizacja z 9 października 2009 r., odświeżająca ustawę o prokuraturze (Dz.U. nr 178, poz. 1375 z późn. (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk, Zastępca (...)
Zalecenia Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w sprawie „okien życia”
Kierując się troską o dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom zalecenia określające sposób postępowania w przypadkach pozostawienia noworodka w „oknach życia”. Po co są „okna życia”? - ""Okno życia to (...)
Czego dotyczy rządowy projekt ustawy chroniącej dzieci? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych, przygotowany przez (...)
Gruntowna reforma w prokuraturach?!
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw ustawy dotyczy: m. in. rozdzielenia urzędu Ministra Sprawiedliwości i urzędu Prokuratora Generalnego oraz stworzenia warunków do wzmocnienia niezależności prokuratury przez wyeliminowanie pozaprocesowych (...)
Nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów powszechnych
14 stycznia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący ustroju sądów powszechnych, w szczególności zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości, postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów i uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa.Kwestionowany (...)
Wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą domową
Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie W Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. zmianę określenia "przemoc w rodzinie" na (...)
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)
Unia Europejska będzie chronić tożsamość narodową dzieci
Sukces propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w Brukseli We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości narodowej, kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. To wielki sukces starań prowadzonych (...)
Prokuratury niemieckie nie mogą wydać europejskiego nakazu aresztowania?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 maja 2019 r. wydał wyroki w sprawach połączonych C-508/18 OG (Prokuratura w Lubece) i C-82/19 PPU PI (Prokuratura w Zwickau), oraz wyrok w sprawie C-509/18 PF (Prokurator generalny Litwy). W jego ocenie prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej (...)
Zmagań resortu sprawiedliwości z niesprawnością sądów ciąg dalszy
Szybsze i sprawniejsze sądy? Reforma procesu karnego Przewlekłość procesów jest przyczyną dramatów wielu Polaków, którzy nie mogą doczekać się sprawiedliwości przed sądem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę Kodeksu postępowania karnego. (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także (...)
Ustawa chroniąca polskie dzieci już wkrótce
Ustawa o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych przewiduje powierzenie rozpoznawania spraw dotyczących bezprawnego uprowadzenia lub zatrzymania osoby podlegającej (...)
Kiedy nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 25 lipca 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-268/17 - AY (dotyczący nakazu aresztowania i świadka). Uznał w nim, iż nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania na podstawie decyzji prokuratora o zakończeniu postępowania karnego, (...)
Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości
Prokurator generalny ma być powoływany na 6-letnią kadencję przez prezydenta RP. Ma być wybierany przez spośród dwóch kandydatów wskazywanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Kandydat musi mieć 10-letni staż pracy jako prokurator lub sędzia (...)
Nikt nie straci mieszkania z powodu niewielkiego długu
Antylichwiarskie rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości w nowej „tarczy antykryzysowej” - "Potrzeba brania pożyczek w sytuacji pandemii może być okazją dla różnego rodzaju naciągaczy i oszustów, chcących wyłudzać dodatkowe należności i przejmować nieruchomości. (...)
Rusza weryfikacja reprywatyzacji w Warszawie
5 maja 2017 r. weszła w życie, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, ustawa z 9 marca 2017 roku, która przewiduje powołanie Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Komisja będzie (...)
Projektowane rozwiązania, które umożliwią skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego, zyskały już akceptację Sejmu. Uchwalona zmiana ma na celu zwiększenie efektywności egzekwowania świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska celowego uchylania się od realizacji tych (...)