Na kłopoty z płynnością finansową

Przedsiębiorcy coraz chętnej interesują się faktoringiem, aby jednak skorzystać z tego narzędzia trzeba wiedzieć, gdzie szukać

Zainteresowanie faktoringiem rośnie, to fakt sygnalizowany przez wszystkie firmy faktoringowe. Popularność tej usługi wynika z innej wyceny ryzyka i znacznie większej elastyczności niż oferują bankowe kredyty - dzięki temu faktorzy oferują finansowanie nawet firmom, które nie mają szansy na kredyt.

Szczególnie teraz - gdy wiele firm domaga się rozliczeń gotówkowych w momencie dostawy towarów, a inni zwlekają z zapłatą faktur do ostatniej chwili - dla wielu przedsiębiorców korzystanie z faktoringu stało się koniecznością w walce o utrzymanie płynności finansowej. W konsekwencji, o faktoring zaczęły ubiegać się firmy, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane tą usługą.

Porady prawne

Brak zaufania nie popłaca

Mimo rosnącego zainteresowania faktoringiem po trzech kwartałach 2009 obroty firm faktoringowych spadły o 13%, osiągając wartość 21,6 mld złotych. - Nie pobiliśmy ubiegłorocznego rekordu, bo kryzys stanął na drodze i firmom faktoringowym, m.in. zaostrzyły się kryteria przyznawania limitów przez firmy ubezpieczeniowe. Dodatkowo większość faktorów przyjęła dość zachowawczą strategię i w efekcie rosnący dynamicznie popyt na usługę pozostaje niezaspokojony - wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor zarządzający Bibby Financial Services Sp. z o. o.

Firmy faktoringowe nie tylko padły ofiarą nieufności ubezpieczycieli, ale same coraz coraz częściej unikają ryzyka przenosząc je na ubezpieczyciela (nawet dla faktoringu z regresem) lub odrzucają nie dość bezpieczne transakcje.

- Zupełne unikanie ryzyka jest tak samo niebezpieczne dla gospodarki jak ryzykowanie ponad miarę. Faktoring nie polega jednak na finansowaniu tylko samych pewnych transakcji czy żądaniu dodatkowych zabezpieczeń. Konserwatywna polityka kredytowa banków jest jedynie korektą wcześniejszego, lekkomyślnego podejścia do przyznawania finansowania. Dla nas nic się nie zmieniło - faktury pozostają wciąż podstawowym zabezpieczeniem i tak wciąż będzie - zapewnia Krzysztof Kuniewicz.

Ci faktorzy, którzy ograniczają, ale nie unikają zupełnie ryzyka zyskują - udziały w rynku tracą faktorzy związani z bankami powiększają firmy niezależne. Atutami niezależnych firm faktoringowych jest większa elastyczność oraz indywidualne podejście do klienta - te cechy, które różnią je od bankowej konkurencji są  obecnie najbardziej pożądane przez przedsiębiorców.

 Źródło: Bibby Financial Services


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika