Nie możesz wrócić do kraju? Organizator wycieczki musi pomóc

22.4.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

W związku z chmurą pyłu wulkanicznego, która spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym w wielu krajach świata, około 7,5 tys. polskich turystów pozostaje jeszcze poza granicami kraju.

Zgodnie z danymi Eurocontrol, Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, między 15 a 18 kwietnia w europejskiej przestrzeni powietrznej zostało anulowanych około 63 tys. lotów.

- Według wczorajszych informacji od 19 największych biur podróży, które kontrolują praktycznie cały rynek usług turystycznych w Polsce, do kraju nie wróciło jeszcze około 7,5 tysiąca osób – mówi dla e-prawnik.pl Jakub Kwiatkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Ich liczba ciągle jednak spada – dodawał Kwiatkowski.

Porady prawne

Turyści, którzy wylecieli na wycieczkę jeszcze przed utrudnieniami w ruchu lotniczym i "utknęli" za granicą, muszą uzyskać pomoc od organizatora wyjazdu. Ustawa o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.) nakłada na niego pewne obowiązki.

Organizator turystyki musi udzielić w czasie trwania imprezy turystycznej pomocy poszkodowanemu klientowi.

- Powinien on, bez obciążania turystów dodatkowymi kosztami, zapewnić im opiekę swojego przedstawiciela oraz zagwarantować nocleg wraz z wyżywieniem do czasu powrotu do Polski – tłumaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Uczestnicy „przedłużonych” wycieczek nie mogą natomiast występować z roszczeniami wobec organizatora. Zgodnie z przywołaną ustawą biura podróży nie odpowiadają za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych m.in. wtedy, gdy zaniechania są spowodowane siłą wyższą.

Prawo „zabezpiecza” również klientów biur podróży, które zbankrutowały w trakcie trwania wycieczki.

- Organizacją powrotu takich osób zajmuje się wówczas marszałek województwa, na terenie którego zarejestrowane było biuro podróży. Gdy biuro upadnie to on jest gwarantem ubezpieczenia wycieczki. Koszty powrotu turystów do kraju pokrywane są z pieniędzy z zabezpieczenia finansowego biura, którego marszałek jest dysponentem – tłumaczy Jakub Kwiatkowski.

O swoje prawa mogą się ubiegać także turyści, którzy nie zdążyli wyjechać na opłaconą wycieczkę przed zamknięciem portów lotniczych.

Organizator, który przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, powinien niezwłocznie go o tym powiadomić.

Klient może wówczas zrezygnować z umowy i zażądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych wpłat. Ma ponadto prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie.

Klient nie może natomiast żądać od organizatora odszkodowania za odwołanie wycieczki, która nie odbyła się z przyczyn od niego niezależnych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

  Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych?   Na podstawie przepisów ustawy o usługach turystycznych organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie:  działaniem (...)

Wakacje bez problemów

Wakacje bez problemów

Rozbieżności między ofertą biur podróży a faktycznym standardem usług czy zmiana godzin lotów – takie sygnały wpływają do UOKiK. Przypominamy: w przypadku nieprawidłowości konsument ma prawo złożyć reklamację i domagać się obniżenia ceny. Urząd monitoruje sytuację na rynku – interweniuje u przedsiębiorców i rozmawia z przedstawicielami (...)

Wakacje bez kłopotów

Wakacje bez kłopotów

Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i jakie mamy prawa w przypadku nieprawidłowości? - Poznaj porady UOKiK. - "Zaczęły się wakacje. (...)

VAT od marży biur podróży

VAT od marży biur podróży

VI Dyrektywa VAT przewiduje w art. 26 specjalny system opodatkowania dla biur podróży i organizatorów wycieczek. Jest on stosowany, gdy podmioty te występują we własnym imieniu, a w celu zapewnienia usług turystycznych korzystają z dostaw i usług innych podatników. Dokonywane przez nie transakcje traktowane są jako pojedyncze usługi świadczone podróżnemu przez biuro. Podstawą opodatkowania (...)

Biuro podróży nie może utrudniać reklamacji

Biuro podróży nie może utrudniać reklamacji

Nie ma prawa nakładać na klientów uciążliwych obowiązków związanych z taką procedurą. Niezgodne z przepisami praktyki stosuje – według UOKiK – biuro podróży Bee & Free. Chodzi o jedną z klauzul umownych stanowiącą, że konsument musi złożyć pisemną reklamację pilotowi wycieczki, a po 14 dniach od zakończenia wyjazdu przekazać ją biuru podróży. Biuro zastrzegło (...)

Jak bezpiecznie kupić wycieczkę w biurze podróży?

Jak bezpiecznie kupić wycieczkę w biurze podróży?

Biuro podróży musi figurować w rejestrze organizatorów turystyki oraz mieć ubezpieczenie.   (...)Można to zrobić za pośrednictwem Internetu (turystyka.crz.mg.gov.pl/icrz). Nie musi natomiast figurować w rejestrze agent turystyczny, sprzedający nam wycieczkę biura podróży.  W umowie z klientem agent zobowiązany jest jednak jednoznacznie wskazać, na rzecz kogo działa.   (...)Oprócz (...)

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed wakacjami, wielu chętnych skusi się na tańsze wakacje last minute i wykupi wycieczkę na kilka dni przed terminem jej rozpoczęcia. Upadłość biur podróży nie jest dziś rzadkością (...)

Jak uniknąć wakacyjnych kłopotów? Poznaj swoje prawa

Jak uniknąć wakacyjnych kłopotów? Poznaj swoje prawa

Wyjeżdżający na wakacje Polacy nie znają swoich praw. Nie wiedzą też, jak i gdzie mogą sprawdzić rzetelność biura podróży. Głośne przypadki kłopotów klientów bankrutujących tour operatorów pokazują, że taka ignorancja może być kosztowna.Zanim zdecydujemy się na wybór oferty danego biura podróży warto sprawdzić czy przedsiębiorca ten działa legalnie co oznacza, że jest (...)

Ściganiem piratów drogowych zajmie się samolot

Ściganiem piratów drogowych zajmie się samolot

Uciekinier ma za szybkie auto i drogówka nie może go dogonić? Do akcji wkroczy Aeroprakt – 22LS. Ten lekki samolot to pierwsza tego typu maszyna w polskiej policji. Dostali ją funkcjonariusze z Wrocławia. Jednym z zadań, do jakich ma być wykorzystywana, to współdziałanie z patrolami ruchu drogowego. - Dzięki temu łatwiej będzie koordynować ruch na drogach i kierować (...)

Informacja na temat liczby osób ewakuowanych z Gruzji polskimi samolotami

Informacja na temat liczby osób ewakuowanych z Gruzji polskimi samolotami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że kolejny samolot ewakuacyjny odleciał z lotniska w Erewaniu o godz. 20.40. Na pokładzie samolotu znajduje się 106 osób ewakuowanych w tym: 68 obywateli polskich. Planowany czas przylotu do Warszawy około godz. 00.30 w nocy, 13 sierpnia 2008 r.OSOBY EWAKUOWANE Z GRUZJI Polskie samoloty ewakuacyjne    I samolot 10 sierpniaErewanII (...)

Pierwsze Orki w listopadzie

Pierwsze Orki w listopadzie

Jesienią br. ruszy produkcja samolotów EM-11C Orka, które w całości zostały zaprojektowane i będą wytwarzane w Polsce, w Zakładach Lotniczych Margański & Mysłowski z Bielska-Białej. Seryjna linia produkcyjna zostanie przeniesiona do Kaniowa i zostanie ulokowana na terenie Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego.Jeszcze w tym roku powstaną dwa pierwsze egzemplarze, (...)

Pilot nie zważał na ostrzeżenia

Pilot nie zważał na ostrzeżenia

Zdaniem rosyjskich ekspertów kapitan Arkadiusz Protasiuk nie liczył się z ostrzeżeniami o złej pogodzie i podjął decyzję o lądowaniu – donosi Gazeta Prawna. Przy podchodzeniu do lądowania piloci spostrzegli, że samolot nie trafi w pas lotniska. Rosjanie tłumaczą, że ten moment doprowadził do śmiertelnego błędu. Pilot zwiększył ciąg maszyny i niepotrzebnie przychylił (...)

Jakie masz prawa podróżując samolotem?

Jakie masz prawa podróżując samolotem?

Sprawdź, na co możesz liczyć gdy lot jest opóźniony, odwołany lub nie wpuszczono Cię na pokład. Prawa pasażera i obowiązki przewoźnika reguluje w takich sytuacjach unijne rozporządzenie (261/2004). Jego przepisy stosuje się do lotów pomiędzy wszystkimi państwami UE oraz wtedy, gdy wylatujemy z lotniska znajdującego się w kraju trzecim, ale celem podróży jest kraj (...)

Pożyczki dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej

Pożyczki dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej

Pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka pomogą firmom z branży turystycznej przetrwać kryzys związany z pandemią COVID-19. Na co? Do tej pory pożyczki służyły przedsiębiorstwom do finansowania inwestycji w Polsce Wschodniej. Teraz firmy będą mogły wykorzystać pożyczkę w całości na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, (...)

Turystyka a VAT

Turystyka a VAT

Rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych Rz: Od 1 stycznia tego roku dokonano niewielkiej zmiany art. 119 ustawy o VAT, czyli przepisu regulującego opodatkowanie usług turystycznych. Na czym one polegają? Witold Modzelewski: Każda firma zajmująca się działalnością turystyczną stała dotychczas przed wyborem: czy wybrać opodatkowanie świadczonych usług (...)

Turystyka po Europie

Turystyka po Europie

Imprezy TurystycznePrzepisy prawne dotyczące usług turystycznych w całej Europie ujednolicone są Dyrektywą 90/314/WE w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek Konsument wykupując imprezę turystyczną w biurze podróży za granicą ma takie same prawa jak ten, który wykupił ją w Polsce. W Polsce usługi turystyczne uregulowane są ustawą o z 29 sierpnia 1997 (...)

Sejm uchwalił tarczę branżową

Sejm uchwalił tarczę branżową

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to główne (...)

Wiceminister Szejnfeld wspiera polski sektor turystyczny

Wiceminister Szejnfeld wspiera polski sektor turystyczny

Przemysł turystyczny, promocja polskiej gospodarki, konsekwencje wejścia Polski do strefy Schengen oraz rozwój turystyki - to główne tematy omawiane podczas spotkania wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z Zarządem Polskiej Izby Turystyki, które odbyło się 15 lipca br. w Warszawie. Wiceminister Szejnfeld podkreślił rolę przedsiębiorców z sektora przemysłu (...)

Jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”?

Jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”?

Celem ustawy o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze” jest zaktualizowanie podstaw prawnych działania Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL). Chodzi o zaktualizowanie podstaw prawnych PPL dotyczących zasad nadzoru i zarządania poprzez rezygnację z organów pracowniczych na rzecz rady nadzorczej powoływanej przez ministra właściwego do spraw transportu, (...)

Wróciły kontrole graniczne. Tylko na czas Euro 2012

Wróciły kontrole graniczne. Tylko na czas Euro 2012

W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze, a działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch.Kontrola została przywrócona od 4 czerwca i potrwa do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek (...)

Od dziś kontrole na granicach. Zobacz, co musisz mieć przy sobie

Od dziś kontrole na granicach. Zobacz, co musisz mieć przy sobie

Czasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny - informuje MSWiA w komunikacie. Kontrola zostanie przywrócona od 4 czerwca do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską oraz porty lotnicze (...)

Wrócą kontrole graniczne, ale tylko na Euro 2012

Wrócą kontrole graniczne, ale tylko na Euro 2012

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych wprowadzające tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej w czasie EURO 2012. Kontrola zostanie przywrócona od 4 czerwca do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen.Chodzi o odcinek granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską oraz porty (...)

Czy warszawskie lotnisko ma wypłacać odszkodowania za hałas?

Czy warszawskie lotnisko ma wypłacać odszkodowania za hałas?

Jedynym organem, uprawnionym do stwierdzenia, czy mieszkańcy okolic warszawskiego portu lotniczego mają prawo do odszkodowania za hałas  jest sąd - powiedział nam Jakub Mielniczuk, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Dlatego składane do nas wnioski o odszkodowanie  zwracamy,  informując  wnioskodawców o możliwości dochodzenia roszczenia na drodze sądowej. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rodzic jako opiekun wycieczki

Rodzic jako opiekun wycieczki

Czy opiekun wycieczki szkolnej np. rodzic (nie kierownik wycieczki) musi mieć ukończony kurs? Kto może być opiekunem wycieczki szkolnej? Zagadnienia związane z wycieczkami szkolnymi regulowane są (...)

Obowiązki pośrednika turystycznego

Obowiązki pośrednika turystycznego

Zamierzam założyć firmę zajmującą się sprzedażą wycieczek fakultatywnych organizowanych przez lokalne biura w Egipcie bezpośrednio w Polsce. Klientami będą osoby, które wybierają się na (...)

Wezwanie do sądu - stawiennictwo w sądzie

Wezwanie do sądu - stawiennictwo w sądzie

Zostałem wezwany do Sądu Gospodarczego na rozprawę jako strona. Jednakże w wyznaczonym terminie nie będzie mnie w kraju gdyż przed otrzymaniem wezwania wykupiłem wycieczkę poza granicami kraju. (...)

Firma angielska a remont

Firma angielska a remont

Czy do remontu nieruchomości znajdującej mogę użyć firmy zagranicznej (angielskiej)? Czy faktura londyńskiej firmy będzie uznana przez polski skarbowy? Z treści pytania niestety nie wynika, gdzie (...)

Reprezentacja oferenta w przetargu

Reprezentacja oferenta w przetargu

Zamierzam nabyć nieruchomość stanowiącą własność gminną. Niestety w dniu przetargu będę przebywał za granicą nie mogąc osobiście uczestniczyć w przetargu. zamierzam więc upoważnić do (...)

Usługa turystyczna

Usługa turystyczna

Dla klienta krajowego (firmy) zakupiłem usługę turystyczną w Szwajcarii (noclegi, wyżywienie). Jak mam opodatkować to zdarzenie w ujęciu ustawy o VAT, marża, czy zasady ogólne. W jaki sposób (...)

Odpowiedzialność biura podróży za przewoźnika

Odpowiedzialność biura podróży za przewoźnika

Czy biuro podróży odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania spowodowane działaniem lub zaniechaniem przewoźnika? Czy biuro podróży może zmienić zasady odpowiedzialności? (...)

Odwołanie rezerwacji

Odwołanie rezerwacji

Dzień Dobry. 22.10.2009 w biurze podróży X dokonałem przez Internet rezerwacji wyjazdu na narty w terminie 12.12.2009. W dniu 26.10.2009 ze względów osobistych byłem zmuszony odwołać zamówioną (...)

Rozliczenie z biurem podróży

Rozliczenie z biurem podróży

Jesteśmy organizatorem kolonii, sprzedajemy ofertę klientom indywidualnym i za pośrednictwem biur podróży. Przy organizacji kolonii korzystamy z usług własnych i obcych. Klientów indywidualnych (...)

Kopiowanie tekstów z internetu

Kopiowanie tekstów z internetu

Nasza strona internetowa (komercyjna strona biura podróży) została skopiowana (sam tekst, nie grafika) przez inne biuro podróży i jest wykorzystywana dla celów komercyjnych. W jaki sposób możemy (...)

Zmiana lotniska a odszkodowanie

Zmiana lotniska a odszkodowanie

Rozporządzenie WE nr 261/2004 opisuje zasady wypłacania odszkodowania dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Nie ma w nim natomiast mowy (...)

Służbowa podróż zagraniczna

Służbowa podróż zagraniczna

Pracownik mieszka w Warszawie. Został oddelegowany na konferencję do USA. Odlot samolotu jest z lotniska w Warszawie o godz. 6 rano, więc żeby dojechać na lotnisko, pracownik o godzinie 4 rano wychodzi (...)

Hałas samolotów

Hałas samolotów

Mieszkam 3 km od lotniska. W lecie przy otwartych oknach hałas lądujących i startujących samolotów znacznie utrudnia życie. W najbliższych 2 latach planuje się trzykrotny wzrost przylotów i odlotów. (...)

Zezwolenie na działalność turystyczną

Zezwolenie na działalność turystyczną

Czy, jeśli osoba prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi turystom i organizuje dla klientów krótkotrwałe wycieczki i inne imprezy, ta działalność wymaga uzyskania koncesji (...)

FORUM PRAWNE

CZY UDA MI SIĘ UWOLNIĆ OD ŻONY?

CZY UDA MI SIĘ UWOLNIĆ OD ŻONY? Moje małżeństwo od kilku lat przeżywało kryzys. Właściwie zaczęło się źle dziać po przyjściu na świat drugiego dziecka - 12 lat temu. Żona zaczęła mnie (...)

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Otrzymuje z Funduszu Alimentacyjnego (...)

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...)

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką Jestem już po pierwszej sprawie,druga za tydzień ze swiadkiemNasze małżeństwo rozpadło sie przez teraźnejszą kobiete mojego byłego męża,mamy małą (...)

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje? Witam. Planuje wypad wrześniowy z moją dziewczyną, jednak jak słyszę to co się dzieje z polskimi biurami podróży to się zastanawiam czy ma sens zorganizowany (...)

jak można sprawdzić biuro podróży

jak można sprawdzić biuro podróży Witam! Jak można sprawdzić skutecznie biuro podróży? Wybieram się z rodziną na wakacje, ale nie chciałabym aby się okazało, że nie mamy zarezerowowanego, (...)

Czy można za darmo sprawdzić biuro podróży??

Czy można za darmo sprawdzić biuro podróży?? Za darmo też można sprawdzić, biuro podróży czy tylko na stronie www.krd.pl? Tak:) KRD wystawia tzw. certyfikaty rzetelności. Firmy, które (...)

brak odpowiedzi biura podróży na reklamację

brak odpowiedzi biura podróży na reklamację 28 lipca wróciłam z wczasów zorganizowanych w biurze podróży. Ponieważ standard pokoju odbiegał od umowy, złożyłam reklamację, zażądałąm obniżenia (...)

Gdzie sprawdzić biuro podróży?

Gdzie sprawdzić biuro podróży? Witam. Potrzebuje szybko dowiedzieć się czy jest jakaś stronka z aktualnymi danymi gdzie można sprawdzić czy dane biuro podróży jest bezpieczne czy też nie? Ewentualnie (...)

Wypadek na lotnisku - czy warto ubiegac sie o odszkodowanie?

Wypadek na lotnisku - czy warto ubiegac sie o odszkodowanie? Witam, Jakis czas temu zona miala 'wypadek' na lotnisku okencie w Warszawie. Jako ze na codzien mieszkamy poza granicami Polski w miare reguralnie (...)

Samolot transportowy spadł na dzielnicę mieszkalną w Kongu ! Zginęło co najmniej 14 osób !!

Samolot transportowy spadł na dzielnicę mieszkalną w Kongu ! Zginęło co najmniej 14 osób !! Samolot transportowy An-32, należący do prywatnej kompanii Trans Air Congo (TAC), spadł na dzielnicę (...)

WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ MI

WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ MI WITAM,ZMARŁA MI SIOSTRA W HOLANDII,JESTEM EMERYTKĄ I NIE STAĆ MNIE NA SAMOLOT,CZY PRZYSŁUGUJĄ (...)

Dzieci za granicą, a ustalone sądownie kontakty

Dzieci za granicą, a ustalone sądownie kontakty Witam Z byłą żona mam dwoje dzieci, bliźniaki w wieku 3 lat. W marcu wraz z dziećmi wyjechała mieszkać do Szwecji. Wszystko zostało uregulowane (...)

odszkodowanie

odszkodowanie Witam mam pytanie odnośnie wypłaty odszkodowań od linii lotniczych. W tym roku leciałem do Tunezji linia EnterAir w Katowicach zostaliśmy poinformowani że samolot będzie opóźniony. (...)

Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com)

Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com) Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com) Witaj, Udostępniamy bazę danych Gwarantowanej autentyczności (...)

Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com)

Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com) Kup prawo jazdy, paszport, dowód osobisty (benjack20008@gmail.com) Witaj, Udostępniamy bazę danych Gwarantowanej autentyczności (...)

Jak nabyć prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie?

Jak nabyć prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie? Już tłumaczę o co chodzi. Domek w którym mieszka dziadek, a teraz mój syn. Syn tam mieszka od 18 roku życia, bo to wiąże się z jego (...)

Palenie śmieci na własnej posesji?

Palenie śmieci na własnej posesji? Czy ktoś się może orientuje, czy wolno mi palić śmieci na własnej posesji i jakie są związane z tym oraniczenia? Na pewno nie wolno palić Ci nawet ogniska. (...)

Legalizacja miękkich narkotyków

Legalizacja miękkich narkotyków Chciałem w szanownym gronie osób zajmujących się prawem zadać pytanie: Czy jesteście za legalizacją miękkich narkotyków (np. marihunana) oraz czym Waszym zdaniem (...)

Porady prawne