Nieprawidłowości w dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę - opinia prawna

Stan faktyczny

Dnia 1 sierpnia otrzymałem pocztą wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę z datą stempla pocztowego 28 lipca. Od 28 lipca do sierpnia byłem na zwolnieniu chorobowym. Czy mam możliwość uzyskania w sądzie pracy uznania bezskuteczności wypowiedzenia w związku z naruszeniem art. 41 Kodeksu Pracy? Czy ta sprawa już nie przedawniła się?

Opinia prawna

Opierając się na przedstawionych przez Pana okolicznościach sprawy można stwierdzić, że pracodawca naruszył przepis art. 41 kodeksu pracy wypowiadając umowę o pracę w okresie Pana nieobecności spowodowanej chorobą. Przepis ten bowiem stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Za usprawiedliwioną okoliczność można z całą pewnością uznać chorobę pracownika.

Porady prawne

Należy przy tym zaznaczyć, że mimo, iż dokonane z naruszeniem przepisów prawa, wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne (z chwilą gdy doszło do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią). W Pana sytuacji dniem tym był 1 sierpnia. Oznacza to, że okres wypowiedzenie upłynie z dniem 30 września przy miesięcznym okresie wypowiedzenia.

W przypadku niezgodnego z prawem, a więc naruszającego przepis prawny, wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje Panu odwołanie do sądu pracy w terminie 7 dni od dnia, w którym doręczono Panu pismo wypowiadające umowę o pracę (art. 44 oraz art. 264 § 1 Kodeksu pracy).

W pozwie skierowanym do sądu pracy może Pan żądać:

  1. uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczną jeżeli okres wypowiedzenia jeszcze trwa albo co jest bardziej prawdopodobne
  2. przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach jeżeli okres wypowiedzenia uległ zakończeniu (art. 45 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli natomiast pracownik nie chce zachować lub odzyskać utraconej pracy może żądać odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Odnosząc się do Pańskiego pytania o możliwość uznania przez sąd pracy wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczną należy stwierdzić, że gdyby w określonym terminie (7 dni ) złożył Pan pozew z żądaniem uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i w chwili orzekania przez sąd trwałby jeszcze okres wypowiedzenia sąd mógłby uznać Pana roszczenie za uzasadnione i orzec o bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę. Ponieważ jednak nie dotrzymał Pan terminu siedmiodniowego do odwołania się od wypowiedzenia o pracę jedyną możliwością na jaką można wskazać w tej sytuacji jest zwrócenie się do sądu pracy z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Taka możliwość jest przewidziana art. 265 § 1 Kodeksu pracy. Sąd pracy postanowi o przywróceniu terminu pracownikowi, który nie wniósł odwołania w określonym przepisami terminie o ile nastąpiło to bez jego winy. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia terminu przy czym należy w nim uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenia terminu. Aby termin mógł zostać przywrócony konieczne jest więc wykazanie, że przekroczenie terminu nastąpiło bez winy pracownika.

Mimo , że z przedstawionego przez Pana opisu sprawy nie wynika, że nie został Pan pouczony przez pracodawcę o możliwości odwołania się do sądu pracy, to należy zwrócić uwagę, że gdyby taki fakt miał miejsce, to brak takiego pouczenia może skutkować przychyleniem się przez sąd do wniosku o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Wówczas we wniosku o przywrócenie terminu powinien Pan jako powód uchybienia terminowi podać brak pouczenia w piśmie zawierającym wypowiedzenie o przysługującym Panu uprawnieniu do odwołania się do sądu pracy.

Również stan zdrowia (choroba) o ile uniemożliwiał dotrzymanie przez Pana terminu do wniesienia odwołania do sadu pracy może stanowić uzasadnienie dla wniosku o przywrócenie terminu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika