Nieuczciwe konkursy SMS-owe. Jest wyrok sądu

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję prezes UOKiK nakładającą karę w wysokości ponad 86 tys. zł na organizatora konkursu telewizyjnego spółkę One-2-One za stosowanie praktyk wprowadzających w błąd.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z lipca 2011 roku. Wówczas Urząd uznał, że spółka organizując konkurs telewizyjny złamała prawo. Loteria była promowana na antenach różnych stacji przez popularnego aktora grającego m.in. w serialu Plebania.

Spółka One-2-One wprowadziła konsumentów w błąd nierzetelnie informując o nagrodach. Ponadto postępowanie Urzędu wykazało, że w SMS-ach zachęcających do udziału brakowało informacji dotyczących zasad konkursu. Uczestnicy loterii nie mieli możliwości uzyskania dostępu do pełnej i rzetelnej informacji, o co zgodnie z prawem powinien zadbać przedsiębiorca.

Porady prawne

Sąd zgodził się ze stanowiskiem prezes UOKiK. Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Źródło: UOKiK


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciej 2016-01-15 20:00:37

    Wyrok, czy kara finansowa dla tej firmy to za mało. Proszę zwrócić uwagę na sprawozdanie finansowe spółki oraz na pełny raport z działalności od 2006 roku. Potwierdzone nielegalne praktyki dla tej firmy, są po prostu opłacalne. W moim przekonaniu pies pogrzebany jest w naszym prawie telekomunikacyjnym gdzie zgodnie z prawem można sprzedać produkt, czy usługę drogą elektroniczną bez świadomej zgody,umowy, czy ważnego podpisu (elektronicznego)odbiorcy -(abonenta). Dzisiaj można legalnie przerzucić koszty obciążając rachunkiem za abonament telefoniczny. W nieuczciwej sprzedaży pośredniczą usługodawcy telekomunikacyjni, nie zwracając uwagi na reguły prawne, ochronę danych osobowych oraz dobro abonenta. Liczy się tylko zysk,obrót,korzyści a nie bezpieczeństwo teleinformatyczne, które coraz bardziej wymyka się spod kontroli odpowiedzialnych organów państwowych. Co tu się dziwić, jeżeli państwo sprzedaje w 100% swojego udziału w rynku telekomunikacyjnym, a polscy abonenci zasilają budżet np.(Francji). W niedługiej przyszłości (2015r.) może okazać się, że narodowym operatorem pocztowym będzie Deutsche Post (Niemcy). Cała gałąź gospodarki narodowej łączność zostanie sprzedana dobrym sąsiadom, a nasi przedstawiciele w Rządzie zastanawiają się jak lepić dziury w budżecie i bezskutecznie chronić prawa swojego obywatela. Kilka pytań?

  • stretto 2015-09-07 13:59:39

    Nareszcie ktoś "się wziął" za to!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika