NIK pomaga ukraińskim kontrolerom

W połowie maja w Warszawie spotka się grupa zadaniowa do spraw kontroli wykorzystania funduszy na rzecz katastrof i klęsk żywiołowych. Spotkanie kontrolerów z 12 krajów początkowo zaplanowane było w kwietniu we Lwowie.

Rozwój sytuacji na Ukrainie sprawił jednak, że polska NIK, w ramach pomocy zadeklarowanej wcześniej ukraińskiej Izbie Obrachunkowej przez prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego, zorganizuje posiedzenie grupy zadaniowej w Warszawie. Współgospodarzami spotkania pozostaną kontrolerzy z Ukrainy.

Grupa zadaniowa została utworzona na Kongresie Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) w 2008 roku. Funkcja przewodniczącego grupy została wówczas powierzona Izbie Obrachunkowej Ukrainy. Grupa spotyka się raz w roku i liczy obecnie 13 członków. Są to najwyższe organy kontroli z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier. W skład grupy wchodzą też kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO).

Porady prawne

W Kijowie przebywała już specjalna delegacja z Najwyższej Izby Kontroli. Wizyta na Ukrainie została zainicjowana ofertą pomocy organizacyjnej i szkoleniowej jaką Izbie Obrachunkowej Ukrainy złożył prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Nasza oferta złożona stronie ukraińskiej dotyczy zarówno szkoleń, które chcemy organizować na Ukrainie, jak i w ośrodku dydaktycznym Izby w Goławicach pod Warszawą - mówi Krzysztof Kwiatkowski.

- Izba przygotuje szkolenia w zakresie funkcjonowania kontroli państwowej, która potrafi sprawdzić czy pieniądze publiczne są wydatkowane efektywnie i w zgodzie z prawem, kolejnym segmentem będą szkolenia w zakresie metod antykorupcyjnego przeglądu prawa oraz metodyki kontroli ujawniających korupcję - wyjaśnia Kwiatkowski.

Szkolenia dla ukraińskich kontrolerów mają przede wszystkim pomóc w dostosowywaniu się administracji ukraińskiej do standardów UE. Szkolenia zostaną zaadresowane do kluczowych ukraińskich ekspertów i tłumaczone na język ukraiński.

O szczegółach współpracy szefowie NIK i ukraińskiej Izby Obrachunkowej będą rozmawiać w Warszawie w czasie spotkania grupy zadaniowej.

(nik.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stary 2016-04-14 14:37:44

    Ukraina od 7 lat utrzymuje embargo na polskie mięso !!!!!! Minister rolnictwa apeluje do Ukrainy o zniesienie embarga na polskie mięso. Marek Sawicki mówi, że pod koniec miesiąca ma dojść do rozmów między premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, a wicepremierem Januszem Piechocińskim. Będzie między innymi mowa o tej kwestii. Minister Marek Sawicki mówi, że jeśli chodzi o kwestie rolne to Ukraina odnosi się obecnie do Polski nie mniej przyjaźnie niż Rosja. - Ten partner, którego tak silnie ciągniemy za uszy do Unii Europejskiej, od siedmiu lat nie chce z nami uzgodnić świadectw weterynaryjnych na import wołowiny uznając, że Polska jest nadal zagrożona chorobą wściekłych krów - mówi minister. Polska wspiera Ukrainę, a ta wprowadza embargo !!!!!! Polscy rolnicy płacą za poparcie przemian na Ukrainie, ale Kijów nie chce otworzyć rynku na polskie produkty rolne. Minister Marek Sawicki mówił, że od siedmiu lat nie rozwiązano sprawy eksportu wołowiny. W dodatku od lutego Ukraińcy wprowadzili embargo na polską wieprzowinę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika