Nowelizacja ustawy o VAT. Ograniczy oszustwa podatkowe?

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o VAT. Jej podstawowym celem jest stworzenie instrumentów prawnych pozwalających na przeciwdziałanie nadużyciom w zakresie podatku od towarów i usług w obszarze obrotu tzw. towarami wrażliwymi, tj. niektórymi wyrobami stalowymi, paliwami, złotem oraz niektórymi odpadami.

Oprócz zmian w przepisach o VAT, nowelizacja powoduje także zmiany w wielu innych aktach prawnych - m.in. w ordynacji podatkowej i przepisach o rachunkowości.

Zmiany w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą dwóch podstawowych obszarów. Po pierwsze, zwolnienia dostawy towarów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego, po drugie - mechanizmów i instrumentów przeciwdziałania nadużyciom w zakresie obrotu tzw. towarami wrażliwymi.

Porady prawne

Przeciwdziałaniu oszustwom w obrocie towarami wrażliwymi służyć ma: rozszerzenie katalogu towarów w stosunku do których stosuje się opodatkowanie według zasad tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia, wyłączenie w określonych sytuacjach możliwości rozliczeń za okresy kwartalne oraz wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej nabywców za zobowiązania podatkowe sprzedawców.

Zmiany w przepisach ordynacji podatkowej stanowią konsekwencję wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług, a ich istotą jest rozszerzenie katalogu podmiotów odpowiadających jako osoby trzecie. Z kolei zmiany w zakresie ustaw nowelizujących dotyczą definicji pojazdu specjalnego, a także terminu wystawiania faktur dotyczących dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego i świadczenia usług dystrybucyjnych w tym zakresie.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2013 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących kaucji gwarancyjnej, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Inny termin przewidziany jest także dla przepisów dotyczących zmian w treści załącznika nr 11, które wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływa 14. dzień od dnia ogłoszenia oraz przepisów zmieniających ustawy nowelizujące, które wchodzą w życie 31 grudnia 2013 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kris 2015-08-31 10:19:26

    Komentarz do Tadeusza. No tak jak jest cięzko to trzeba gloryfikowac przekręty. Tylko to nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem obciążeń. Tu chodzi o wykorzystywanie przez cwaniaków przepisów i temu ma słuzyć zmiana. Poza tym Pan Tadeusz myli podatek obrotowy której stawki w wys. np. 2% nie mógł skompensowac w podatku naliczonym. De facto rzeczywiscie podatek obrotowy jest prostszy ale sądzę, że skutek dla konsumenta jest taki sam jak przy VAT 23%

  • Tadeusz 2015-08-31 07:06:09

    Czyli ponownie dokręci się śrubę małym i średnim normalnym firmom, zwiększy aparat urzędasów i ich bezkarności realnej, obciąży się większym i dodatkowym ryzykiem również kupujących w dobrej wierze, rozszerza się rozumienie VAT jako podatku de facto obrotowego (kiedyś był 0.5%-2% teraz 23%), przedłuża w nieskończoność podwyższone stawki tego podatku (szczególnie te z 3 i 7 procent). A najwięksi wyciągacze VAT (przemyt papierosów, alkoholu, usługi lewackie itd.) śpią spokojnie umocnieniu w układach - bo władza i politycy też ludzie, bo z czegoś muszą zapewnić przyszłość swoim wnukom, dzieciom i sobie - bo przecież emerytury będą za 10 lat co najwyżej w wysokości obecnych 400zł albo nie spłacimy długów tej władzy, którą wybieraliśmy wg manipulacji profesjonalnych mediów od ogłupiania w interesie obcych nam służb i ideologii.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika