Obowiązek alimentacyjny - co zrobić by dochodzić swoich praw?

Niekiedy rodzina nie uczestniczy w naszych kosztach utrzymania. Co zrobić by dochodzić swych praw?

Kto może żądać alimentów? W obecnie obowiązującym kodeksie cywilnym uprawnionymi do żądania alimentów są: dzieci oraz osoby znajdujące się w niedostatku. Co do zasady wiek osoba żądającej alimentów nie jest istotny. Może ich żądać zarówno dziecko (należy wówczas pamiętać, iż powództwo będzie wytaczał przedstawiciel ustawowy dziecka), jak również osoba dorosła. Zgodnie jednak z nowelizacją kodeksu cywilnego, która weszła w życie dnia 13.06.2009 r. rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymywania się.

Porady prawne

Kto może być obowiązany do płacenia alimentów? Na tak postawione pytanie należałoby odpowiedzieć każdy. Obowiązek alimentacyjnych spoczywa bowiem nie tylko na rodzicach, ale również dzieciach, rodzeństwie i dalszych krewnych. Istotne jest zatem określanie kolejności w jakiej można domagać się alimentów od krewnych. Zgodnie art.129 k.c. obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (np. dzieci) przed wstępnymi ( np. rodzicami czy dziadkami), a wstępnych przed rodzeństwem zaś krewnych w tym samym stopniu (np. rodzeństwo) obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach równych. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy z roszczeniem alimentacyjnym występują inni krewni niż dzieci można uchylić się od konieczności płacenia alimentów udowadniając, że żądanie to jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W jakiej wysokości można żądać alimentów? W polskim systemie prawnym nie istnieje taryfikator alimentów. Zgodnie z art. 135 k.c przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę dwa elementy usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Istotne zatem jest to jakie możliwości majątkowe i zarobkowe ma zobowiązany, a więc to że np. jest chwilowo bezrobotny nie przesądza o braku możliwości płacenia alimentów. Co więcej przepisy prawa chronią uprawnionych przed wyzbywaniem się majątku i zarobków przez zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. Jeżeli bowiem w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem alimentów zobowiązany bez ważnych powodów wyzbywa się swojego majątku, zrzekł się pracy zarobkowej lub zmienił ją na mniej zyskowną, wówczas sąd nie uwzględni tej zmiany przy ustaleniu zakresu obowiązku alimentacyjnego. Co istotne sąd zasądzając alimenty uwzględnia również niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa.

W jaki sposób otrzymać alimenty? Najłatwiejszym i najszybszym sposobem uzyskania alimentów jest zawarcie ugody między uprawnionym(np. dzieckiem) a zobowiązanym (np. rodzicem). Gdy strony nie mogą dojść do porozumienia wówczas niezbędne będzie uzyskanie zasądzenia alimentów w wyroku sądowym. Alimenty sąd może zasądzić w wyroku rozwodowym lub innym wyroku. Pozew o alimenty składa się w sądzie rejonowym, wydziale rodzinnym i nieletnich, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów lub miejsca zamieszkania osoby pozwanej.

Jak wyegzekwować należne nam alimenty? Osoba na rzecz, której zasądzono alimenty może wystąpić z wnioskiem do komornika o egzekucję alimentów wskazując dokładne świadczenie (np. wyro ustalający alimenty), które ma być spełnione(alimenty): jego wysokość, datę od kiedy do kiedy zobowiązany, nie płaci alimentów oraz całkowitą sumę długu. Powinno się także określić sposób egzekucji.

Dorota Krekora- Zając - Doktorantka w Instytucie Prawa Cywilnego WPiA UW

Starszy Doradca Akademickiej Poradni Prawnej

Akademicka Poradnia Prawa: http://poradnia.vislegis.pl/


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • joanna37black 2013-04-21 02:23:31

    alimenty nie sa zasadane wedlug gustu ,tylko potrzeb dziecka , wieku , zdrowia , nauki itd , branych jest wiele cynnikow pod uwage , rowniez stan faktyczny rodzicow . zupelnie nie rozumiem powyzszch zastrezen , swiadcza one tylk i wylacznie o egoistycznym podejsciu do problemu . Dziecko na swiad sie nie prosilo , odpowiedzialnosc za nie ponosimy my rodzice i uwazam ze akurat prawo w polswce jest stanowcza za lagodne co do ojcow , ktorzy niedosc ze sie nie zajmuja i interesuja codziennym wychowaniem , chorobami itd. to jeszcze \"placza\" ze musza placic i zawsze jest to za duzo !!!! to jest niesprwiedliwe i skandaliczne , poniewaz wyegzekwowanie od \" tatusia\" , ktory ma 2 zdrowe rece , samochod i zadnej odpowiedzialnosci ( od czasu do czasu krotka wizyta -bardziej aby siebie usprawiedliwic )\" jalomuzny\" graniczy z cudem . NIesprawiedliwoscia jest ze alimenty sa zasadzane za niskie a tym bardziej kary za nie placenie ich.LIczone np. 400 zł tatus a drugie 400 zl przypada na matke , tylko ze matka zajmuje sie dzieckiem 24h , wychowuje , ubiera ksztalci itd. dajac przy tym cala siebie i wydajac 10 x tyle na rzeczywiste potrzeby dziecka . Kazdemu super tatusiowi - biednemu , pokrzywdzonemu dala ogromne pieniadze i zostawila z dzieckiem na 1 miesiac - po tygodniu wracali by z podkulonymi uszami i bez roszczen finansowych , bo nic tak nie uczy odpowiedzialnosci jak rzeczywiste wydatki z wlasnej kieszeni i to tylko na podsatwowe potrzeby dziecka .

  • zainteresowana 2013-02-14 17:23:50

    dlaczego Alimenty nie maja ograniczonych stawek ich placenia tylko sa zasodzane wedlug gustu to jest nie do pojecia dlaczego tak jest nie jest to sprawiedliwe


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika