Obowiązek ogłoszenia o przetargu ograniczonym - opinia prawna

Stan faktyczny

Pytanie dotyczy przetargu ograniczonego.... czy fakt sprzedaży przedmiotu/rzeczy w drodze przetargu ograniczonego musi być podany do wiadomości publicznej (ogłoszenie w gazecie)? Przedmiot zakupu/sprzedaży został wyceniony na wartość ok. 7.000 zł.

Porada prawna

Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego następuje w drodze przetargu. Reguła ta wynika z art. 37.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Wyjątkiem od tej reguły jest sprzedaż bezprzetargowa, która może być zastosowana wyłącznie w wypadkach wskazanych w ustępie 2. i 3. ww. ustawy. Każda sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste musi być poprzedzona ogłoszeniem, niezależnie od wartości zbywanej nieruchomości. Ogłoszenie o przetargu podaje się do wiadomości publicznej. W ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje zamieszczone w wykazie oraz czas, miejsce i warunki przetargu. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w siedzibie właściwego urzędu na 30 dni przed planowanym przetargu, a ponadto informację o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.  Właściwy organ podaje do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie o przetargu w prasie w przypadku sprzedaży nieruchomości powyżej 10 000 Euro.

Porady prawne

Reasumując każdy przetarg na zbycie nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego musi być poprzedzony ogłoszeniem, jednakże wyłącznie ogłoszenie o przetargu na zbycie nieruchomości o cenie przewyższającej 10 000 Euro musi być zamieszczone w prasie.

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie należy również rozważyć czy występuje przesłanka przeprowadzenia sprzedaży w drodze bezprzetargowej. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami przesłanką zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej jest m. in. : sytuacja gdy sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę. Jednakże przepisu tego nie stosuje się, w przypadku gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki, a z Pani zapytania wynika iż o nieruchomość powyższą ubiega się również sąsiad. Należy więc zbadać czy sąsiad dysponuje takim samym prawem do nieruchomości, czyli czy był współdzierżawcą.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika