9.4.2020
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Premier: Przedłużamy ograniczenia związane z koronawirusem
Wydłużamy wszystkie obostrzenia przeciwko koronawirusowi, ponieważ działają one dobrze
– powiedział szef rządu podczas wspólnej konferencji z szefami resortów zdrowia i edukacji.

Gdybyśmy nie wprowadzili rygorów, nie byłoby ok. 5,5 tys. zachorowań, tylko być może nawet 40 tys. lub więcej– podkreślił Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Będzie on uporządkowany i przedyskutowany z ekspertami od zdrowia i gospodarki
– podkreślił premier.
Mateusz Morawiecki poprosił Polaków, aby tegoroczne Święta Wielkiej Nocy spędzili w ścisłym gronie rodzinnym. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do nagłego wzrostu zachorowań
– ocenił premier. Jak dodał, przed Polską jest decydująca faza walki z koronawirusem. Niestety przypadnie ona właśnie w okresie Świąt
– zaznaczył.
Szef rządu wyraził nadzieję, że polska gospodarka wyjdzie kryzysu związanego z epidemią na pewno trochę pokiereszowana, ale mocniejsza od innych
. Wierzę, że będziemy gotowi do ekspansji, również międzynarodowej – może już nawet za kilka miesięcy
– ocenił Mateusz Morawiecki.
Widać coraz bardziej, że jest w nas siła i przekonanie, że musimy poradzić sobie z koronawirusem, i poradzimy sobie
– podkreślił premier. Jestem przekonany, że kraj wróci do nowej rzeczywistości
– dodał.
Najważniejsze decyzje
Od 16 kwietnia br. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa
- Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.
- Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Egzaminy maturalne i ósmoklasistów najwcześniej w czerwcu
- Konkretne terminy zostaną podane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
Do 19 kwietnia br. obowiązują:
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w Święta Wielkiej Nocy.
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
Do 26 kwietnia br. obowiązuje:
- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
Do 3 maja br. obowiązuje:
- zamknięcie granic na dotychczasowych zasadach;
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
Do odwołania obowiązuje:
- ograniczenie dotyczące organizacji imprez masowych i zgromadzeń.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzone ograniczenia i narodowa kwarantanna, Polska doświadczyłaby sytuacji, podobnej do tej we Włoszech, Francji, czy Hiszpanii. Na szczęście takiej sytuacji obecnie nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było
– podkreślił minister.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość. Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Postępujemy podobnie, jak inne państwa na świecie
– zaznaczył szef MEN.

Potrzebujesz porady prawnej?
Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim
W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna (...)
Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. - "Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim" (...)
Kolejny etap odmrażania gospodarki
Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 (...)
Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie jego priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród (...)
Dowiedz się nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii. Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 r. stanowisko, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, (...)
Nadchodzi trzeci etap łagodzenia obostrzeń
Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość (...)
Zakładać maseczkę, czy nie? Korzystać z rękawiczek? Przeczytaj i zapamiętaj, jakie zasady ochrony nadal obowiązują i kiedy je stosować. Epidemia koronawirusa trwa Zniesienie wielu dotychczasowych obostrzeń spowodowało, że część osób jest przekonanych, że koronawirus (...)
Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa nawet na ulicy...
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś (8 października) o nowych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa. Epidemia koronawirusa – lepsza koordynacja działań i (...)
Koronawirus: 3 kolory bezpieczeństwa
8 sierpnia weszły w życie nowe zasady unikania zakażenia koronawirusem. Organizacja imprez, życie towarzyskie i zasady podróżowania zależeć będą od tego, jak duże jest ryzyko zakażenia w danym powiecie. Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona (...)
W związku z powrotem, w roku akademickim 2021/2022, do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, Ministerstwo Edukacji i Nauki w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni (...)
Usługi kurierskie w dobie koronawirusa
Wytyczne dla funkcjonowania usług kurierskich Jeśli zarządzasz firmą kurierską bądź jej oddziałem, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom. ##baner## Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, podczas (...)
Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19
Rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejsza (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Rząd zapowiedział, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, (...)
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku
Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracował Główny Inspektorat Sanitarny, razem z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Infrastruktury. Co z nich wynika? ##baner## Pasażer Pasażer ma obowiązek zasłaniania (...)
Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów
Przedstawiamy zestawienie zaleceń GIS dla rolników związanych z epidemią COVID-19. Podstawowe wymagania Osoby chore i wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować w zakładach spożywczych, dotyczy to również rolników i ich rodzin. Wynika to zarówno z (...)
COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności (...)
Dokumentacja przetwarzania danych osobowych według RODO
Od 25 maja 2018 r. ze względu na wejście do stosowania nowych przepisów regulujących zagadnienia ochrony danych osobowych oraz wejście w życie nowej ustawy o ochronie danych osobowych straciły moc wcześniej obowiązujące wymagania dotyczące dokumentacji przetwarzania danych (...)