Obradowała Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie

W Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie 10 lutego br. zebrała się na drugim posiedzeniu w nowo ukonstytuowanym składzie Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. Obrady, z udziałem szefa Państwowej Inspekcji Pracy Tadeusza Jana Zająca i jego zastępcy dr. Mariana Liwo, poprowadził wiceprzewodniczący rady i zarazem przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" Zbigniew Janowski.

Tadeusz Jan Zając przypomniał, że problematyka bezpieczeństwa pracy w budownictwie traktowana jest priorytetowo w działalności kontrolno-nadzorczej i prewencyjnej Państwowej Inspekcji Pracy. Poinformował o opracowaniu nowej listy kontrolnej - tzw. karty kontrolnej z zakresu budownictwa oraz tworzeniu grupy wysoko wyspecjalizowanych inspektorów pracy, którzy zajmą się wyłącznie nadzorowaniem tej branży. Przy okazji omawianej tematyki wspomniał również o przygotowywanej nowatorskiej koncepcji działań kontrolno-nadzorczych inspekcji pracy. Będą się one koncentrować na zakładach małych, w których występują największe problemy w sferze bezpieczeństwa pracy i legalności zatrudnienia. Duże firmy budowlane natomiast, dysponujące liczną, fachową kadrą, profesjonalnymi służbami bhp i odpowiednimi środkami, mają być wizytowane przez inspektorów PIP raczej okazjonalnie, profilaktycznie, zgodnie z zasadą, że PIP nie zamierza zastępować służb pracodawcy powołanych do dbania o stan bhp.

- Nie będziemy wyręczać służby bhp, lecz będziemy oceniać pracodawcę przez pryzmat jej działania - powiedział szef PIP. - Kończymy z inspekcją "papierową", z tysiącami wydawanych decyzji regulujących sprawy, które powinny być zrealizowane na poziomie służby bhp bezpośrednio podległej pracodawcy.

Odnosząc się do zagadnienia właściwego, reprezentatywnego doboru zakładów budowlanych do kontroli jako jednego z warunków skuteczności działań urzędu, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając wskazał, że odpowiedzialni za to będą okręgowi inspektorzy PIP. Jak podkreślił, oni bowiem najlepiej wiedzą - pełniąc rolę menedżerów ochrony pracy - co dzieje się na ich terenie i na których budowach mogą występować największe zagrożenia.

Zadania nadzorczo-kontrolne inspekcji pracy w budownictwie w 2009 r. omówiła Teresa Cabała, dyrektor Departamentu Warunków Pracy GIP. Zwróciła uwagę, że pierwsza wizytacja na budowie zgłoszonej do PIP będzie miała charakter informacyjno-doradczy, o ile inspektor pracy nie stwierdzi rażących naruszeń prawa stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Porady prawne

Budowy, na których zostaną stwierdzone szczególne zagrożenia, objęte będą rekontrolami. Inspektorzy pracy zwrócą uwagę przede wszystkim na prawidłowe prowadzenie prac na wysokości, rodzaj stosowanych zabezpieczeń, będą sprawdzać prawidłowość wykonywania prac ziemnych, zwłaszcza prowadzonych przy użyciu maszyn budowlanych.

Z kolei dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Krzysztof Kowalik przybliżył uczestnikom obrad temat: "Kampania społeczna jako wsparcie działań nadzorczo-prewencyjnych w budownictwie". Przedsięwzięcie o takim charakterze będzie towarzyszyć w roku bieżącym realizowanemu przez PIP programowi prewencyjnemu "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie". Do poszczególnych grup uczestniczących w procesie budowlanym - inwestorów, projektantów, pracodawców, kierowników budów, majstrów oraz szeregowych pracowników skierowane zostaną działania informacyjno-edukacyjne podejmowane z wykorzystaniem mediów masowych, nośników reklamy zewnętrznej, ogłoszeń prasowych, regionalnych stacji radiowych i telewizyjnych, wydawnictw PIP. Kampania społeczna, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa pracy w budownictwie, realizowana będzie we współpracy z wyspecjalizowanymi agencjami i partnerami społecznymi.

Członkowie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy zostali zapoznani z funkcjonowaniem podobnych struktur na szczeblu regionalnym. Nadinspektor pracy Anetta Ranosz przedstawiła działalność Komisji ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach, zaś szef poznańskiego okręgu PIP Krzysztof Fiklewicz omówił dokonania Wielkopolskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

W dyskusji uczestnicy posiedzenia wypowiadali się na temat barier w rozwoju bezpiecznego środowiska pracy w budownictwie, sposobów poprawy stanu bhp w tym sektorze gospodarki, w tym także poprzez zwiększenie skuteczności działań inspekcji pracy.

Między innymi, Waldemar Mazan, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, sugerował zwrócenie większej uwagi w działalności kontrolnej na prace remontowe w obiektach budowlanych, wykorzystanie w ramach prewencji nowoczesnego narzędzia komunikowania się z uczestnikami procesu budowlanego - czatów internetowych, zwłaszcza na szczeblu terenowych struktur PIP, proponował prowadzenie wspólnych kontroli przez organy inspekcji pracy, nadzoru budowlanego i dozoru technicznego.

Zygmunt Garwoliński z Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wskazał na negatywne skutki dla bezpieczeństwa w budownictwie liberalizacji prawa budowlanego, mówił o potrzebie przywrócenia dla techników uprawnień do kierowania robotami. Na ten sam problem zwrócił uwagę Wiktor Piwkowski, prezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który zaakcentował ponadto konieczność wydzielania środków na ochronę pracy w ramach funduszy na realizację budowy.

W czasie posiedzenia poinformowano, że podjęto już prace nad nowelizacją prawa budowlanego, przywracającą uprawnienia dla techników budowlanych. Mówiono także o potrzebie rozwijania przedsięwzięć prewencyjnych z wykorzystaniem "dobrych praktyk" wypracowanych i sprawdzonych w państwach Unii Europejskiej. Do prewencji nawiązał pod koniec posiedzenia także dr Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy. Podkreślił jej dużą rolę w oddziaływaniu na świadomość. Stwierdził przy tym, że PIP musi mieć wsparcie w działaniach prewencyjnych ze strony pracodawców, inwestorów, wykonawców, służb nadzoru budowlanego - dopiero wtedy działania inspekcji będą w pełni efektywne. 

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika