Od 31 marca 2010r. prokuratura na nowych zasadach

W przyszłą środę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze (Dz. U. 2009 Nr 178 Poz. 1375). Jej głównym założeniem jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Przypomnijmy- w dniu 5 marca 2010r. prezydent Lech Kaczyński powołał na stanowisko prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.  Sprawować on będzie sześcioletnią kadencję, reelekcja jest zakazana. Dwóch kandydatów (prokuratorów lub sędziów z co najmniej 10- letnim stażem) do pełnienia tej funkcji wskazywać będzie następnie Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów, utworzona na mocy tejże noweli). Dodajmy, że poza stanowiskiem naukowo- badawczym Prokuratora Generalnego obowiązuje zakaz piastowania innych funkcji oraz wykonywania prac zarobkowych. Pełniąc swoją funkcję, nie może on również należeć do partii politycznej. Będzie on natomiast obowiązany do corocznego przedstawiania premierowi sprawozdania z działalności prokuratury.

Nowelizacja zakłada, że prokuratora generalnego przed końcem jego kadencji będzie mógł odwołać prezydent- w przypadku, gdyby został on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Uprawnienie do odwołania przyznano także Sejmowi- uchwałą podejmowaną większością 2/3 głosów na wniosek premiera w razie odrzucenia przedłożonego sprawozdania.

Porady prawne

Skutkiem ustawy jest również likwidacja Prokuratury Krajowej- w jej miejsce powstanie Prokuratura Generalna. Powstanie więc następujący system organizacyjny: Prokuratura Generalna, prokuratury apelacyjne, okręgowe i rejonowe- przy czym ich kierownicy będą sprawować swoje funkcje kadencyjnie.

Innym istotnym założeniem jest zmiana dotychczasowego sposobu sprawowania nadzoru służbowego, pojawia się bowiem odpowiedzialność prokuratora nadzoru za przebieg sprawy nadzorowanej. Wzrośnie również samodzielność prokuratora prowadzącego śledztwo. Jednakże, w razie konieczności interwencji, prokurator przełożony nad prowadzącym sprawę będzie mógł uchylić lub zmienić postanowienie wydane przez podległego prokuratora. Natomiast jego ewentualne polecenia nie będą mogły dotyczyć treści czynności procesowej. Wiązać będą z kolei podległych prokuratorów wytyczne dotyczące sposobu postępowania w poszczególnych rodzajach spraw lub konkretnym postępowaniu.

Podkreśla się, że nowelizacja ma przyczynić się do wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego, gwarantować mu niezależność i odporność na naciski z zewnątrz oraz uwolnienie od wpływów politycznych. Wskazuje się również, że konsekwencją nowych przepisów będzie zwiększenie niezależności prokuratora prowadzącego postępowanie, a zmiana sposobu sprawowania zwierzchniego nadzoru służbowego przyczyni się do poprawy jakości prowadzonych spraw.

e-prawnik.pl  


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika