26.10.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Cyfrowa telewizja prawie dla wszystkich. Sprawdź swój TV

Więcej osób obejrzy wiadomości na „jedynce” w cyfrowej jakości. A co z widzami, którzy mają stare telewizory?

Od tego czwartku poszerzy się terytorium, na którym można odbierać pakiet kilku cyfrowych kanałów telewizyjnych, zwany multipleksem MUX-3. Znajdują się w nim takie stacje jak: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura oraz TVP Historia.

Po rozszerzeniu sygnału 45 proc. mieszkańców województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego będzie mogło oglądać wspomniane stacje w lepszej jakości.

Trzeba się do tego jakoś przygotować? Jeśli mamy telewizor w systemie MPEG-4, to wystarczy wejść w ustawienia odbiornika i uruchomić automatyczne wyszukiwanie programów cyfrowych. Nie musimy zmieniać anteny. Telewizję cyfrową można odbierać tę samą, którą odbieramy teraz programy analogowe.

Porady prawne

Mam stary odbiornik. Nie obejrzę programów?

Rozszerzanie sygnału cyfrowego na nowe obszary kraju nie oznacza, że nie odbierzemy tam programów analogowo. Osoby, które mają telewizory w starszej technologii, mogą jeszcze spać spokojnie. Sygnał analogowy ma być stopniowo wygaszany od drugiej połowy przyszłego roku. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zostanie całkowicie zlikwidowany dopiero 31 lipca 2013 roku.

Nie dajmy się więc oszukać nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy namawiając np. do podpisywania umów z operatorami kablowymi informują nas, że sygnał analogowy jest już wygaszany. Jeśli chcemy sprawdzić, kiedy nastąpi to w naszej miejscowości, to możemy skorzystać z interaktywnej mapy, którą przygotował resort infrastruktury. Znajdziemy ją TUTAJ. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce nazwę gminy.

Jak najtaniej przeskoczyć na program cyfrowy?

Przejście na sygnał cyfrowy jest jednak nieuniknione. Szykując się do tego możemy wybrać między kilkoma opcjami.

Na początek należy zaznaczyć, że odbiorcy nie będą zmuszeni do wymiany starego telewizora, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Sprawdź aktualny program TV.

Kupimy go w większości sklepów oferujących sprzęt elektroniczny. Trzeba pytać o tzw. dekoder STB. Koszt podstawowego urządzenia to około 200-250 zł. W tym przedziale cenowym można już nabyć dekoder przystosowany do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Na rynku są oczywiście urządzenia droższe, posiadające np. wbudowany dysk twardy.

Kolejną możliwością, która nie nadwyręży naszego portfela, jest odbiór kanałów cyfrowych na monitorze domowego komputera. Wystarczy, że dokupimy odbiornik telewizji cyfrowej. Podłącza się go np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Jest to rozwiązanie najtańsze – przy założeniu posiadania anteny i komputera. Koszt wspomnianej karty wynosi około 100-200zł.

Najdroższą możliwością jest natomiast wymiana telewizora analogowego na cyfrowy. Tutaj koszt może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, by kupić odpowiedni telewizor, czyli taki, który spełnia wymagania podane w rozporządzeniu resortu infrastruktury.

Kupuję telewizor. Na jakim odbiorę sygnał cyfrowy?
Odbiornik musi posiadać wbudowany dekoder, zapewniający dla:
- sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);
- sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1.
kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Warto też wspomnieć, że jeżeli obecnie korzystamy z usług operatorów kablowych/satelitarnych i nie jesteśmy zainteresowani odbiorem programów telewizji naziemnej, w ogóle nic nie wydamy. W takiej sytuacji zbędne będzie wymienianie telewizora czy dokupienie dekodera.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. z 2011 r. nr 153, poz. 903).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?

Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?

Konsumenci powinni się przygotować do zmian standardu nadawania, które będą wprowadzane stopniowo od wiosny 2022 r. - nowa naziemna telewizja cyfrowa. Kampania społeczna Widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą już zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. To kampania społeczna „Gotowi na DVB-T2?” (...)

Wsparcie w zdalnej nauce

Wsparcie w zdalnej nauce

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br. Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia. Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych (...)

UKE zakończył monitorowanie procesu uwalniania częstotliwości dla 5G

UKE zakończył monitorowanie procesu uwalniania częstotliwości dla 5G

Zakończył się proces przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu uwolnione zostały częstotliwości niezbędne dla rozwoju technologii 5G w Polsce. Całość procesu nadzorowali pracownicy Delegatur Urzędu Komunikacji Elektronicznej. ##baner## Proces przełączania Zwolnienie pasma 700 MHz, dotąd wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming (...)

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą (...)

Pierwszy etap cyfryzacji za nami. Gdzie wyłączyli sygnał?

Pierwszy etap cyfryzacji za nami. Gdzie wyłączyli sygnał?

Dziś nastąpiło pierwsze przejście z nadawania telewizji analogowej na cyfrową. Nadajniki cyfrowe zastąpią nadajniki analogowe na obszarze województwa lubuskiego oraz w niektórych regionach województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Naziemna telewizja cyfrowa to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych (...)

Projekt utworzenia fundacji pod roboczą nazwą

Projekt utworzenia fundacji pod roboczą nazwą "Cyfrowa Polska"

Prezes UKE zaprasza do udziału w konsultacjach w przedmiocie potrzeby powołania fundacji, której zadaniem będzie propagowanie wszelkich tematów związanych z procesem przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe.  Cele fundacji Mając na uwadze, iż wyłączenie nadawania analogowego w Polsce nastąpi najpóźniej do 2015 r., główne cele fundacji bądą koncentrować (...)

W pułapce umów telewizji cyfrowej

W pułapce umów telewizji cyfrowej

Okres Świąt oraz Nowego Roku  to czas, w którym częściej niż zwykle podpisujemy umowy z dostawcami usług telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. Operatorzy bardzo często kuszą nas atrakcyjnymi rabatami na usługi przez pewien okres, a my wpadamy w pułapkę, nie zastanawiając się nad tym, iż po okresie promocyjnym będziemy musieli płacić co miesiąc wysokie (...)

Założenia programu wspierania procesu cyfryzacji

Założenia programu wspierania procesu cyfryzacji

Do przeprowadzenia efektywnego procesu cyfryzacji niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu zorganizowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, na temat korzyści z procesu cyfryzacji oraz dofinansowanie zakupu odpowiednich urządzeń, umożliwiających odbiór sygnału cyfrowego przez najuboższe rodziny. Należyte poinformowanie społeczeństwa (...)

Zobacz, co zrobić z za głośnymi reklamami

Zobacz, co zrobić z za głośnymi reklamami

Jeden e-mail może pomóc. Trzeba wiedzieć, gdzie go wysłać i w jakim czasie. Wiadomo już, które stacje podkręcają głośność. Sprawdziła to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która razem z warszawskim Uniwersytetem Muzycznym przesłuchała 58 nadawców. Wyniki pokazały, że 43 z nich złamało prawo, czyli przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia (...)

Udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jest porozumienie

Udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jest porozumienie

5 czerwca 2013 r. TVP SA, Telewizja POLSAT, Telewizja TVN, Telewizja PULS, Polskie Media (TV4), ATM Grupa SA, Stavka Sp. z o.o. podpisały porozumienie dotyczące realizacji udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku i z niepełnosprawnością słuchu w programach telewizyjnych.Porozumienie powstało w związku z obowiązującą od 1 lipca 2012 r. nowelizacją artykułu 18a ustawy (...)

Kupując telewizor, sprawdź jego parametry...

Kupując telewizor, sprawdź jego parametry...

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Kupując nowy telewizor, warto upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. ##baner## Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T (...)

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Cyfrowy Polsat złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Dotyczy ono udostępnienia przez spółkę w dniach 7 i 11 września 2012 r. płatnych transmisji (pay-per-wiev) meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii.Złożenie zawiadomienia poprzedzone zostało wnikliwą analizą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zmierzającą do wyjaśnienia wszelkich okoliczności, które uniemożliwiły widzom powszechny i bezpłatny (...)

Więcej cenzury internetu?

Więcej cenzury internetu?

Komisja Europejska chce energiczniej zwalczać nielegalne treści w internecie  Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zasady, które dotyczą wzmocnienia aktywnego zapobiegania przez platformy internetowe obecności w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, przemocy i terroryzmu, oraz usprawnienia ich wykrywania i usuwania.  Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Jeana-Claude'a (...)

Umowę z kablówką można rozwiązać

Umowę z kablówką można rozwiązać

Kto nieczęsto korzysta z kodowanych kanałów, może rozwiązać umowę, gdy firma przestanie dosyłać sygnał dekodujący. Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. V Ca 496/09) w sprawie sporu jednego z naszych czytelników ze spółką Canal+ Cyfrowy. Spółka gwarantowała klientowi dostarczanie do dekodera programów telewizyjnych w zamian za abonament. Klient jednak bardzo rzadko (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Budynek mieszkalny a letniskowy

Budynek mieszkalny a letniskowy

Zamierzam wybudować dom letniskowy murowany, który w przyszłości , po wybudowaniu właściwego domu, będzie wolnostojącym garażem. Czym różni się, z punktu widzenia prawa budowlanego i innych (...)

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków-dłużników

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków-dłużników

Wierzytelność na rzecz spółdzielni mieszkaniowej powstała w czasie trwania wspólności ustawowej małżonków. W 2005 r. spółdzielnia uzyskała w postępowaniu uproszczonym nakaz zapłaty przeciwko (...)

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy (...)

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Cyfra plus a abonament telewizyjny

Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż (...)

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

Reklama alkoholu i wyrobów tytoniowych w sklepach monopolowo-cukierniczych. Witam, posiadam siec sklepów monopolowo-cukierniczych, czy mogę reklamować inne firmy m. in. kompanie piwowarskie, polmosy (...)

Definicja odbiornika telewizyjnego

Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy odbiornikiem telewizyjnym, za który należy płacić abonament jest komputer połączony z kabelkiem telewizji kablowej za pomocą karty TV? Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem (...)

Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus

Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus

W dn. 1-04-2004r. otrzymałem z Cyfry+ pismo informujące, iż w związku z połączeniem w dn. 28.02.2000r Wizji TV z Cyfrą+, Cyfra przejęła prawa i obowiązki Wizji. „...W związku z rozwiązaniem (...)

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

W maju 2005 roku sprzedałam mieszkanie i równocześnie zapłaciłam ostatni raz abonament radiowo - telewizyjny. Niestety nie zgłosiłam rezygnacji. W październiku 2007 roku chciałam znowu zacząć (...)

Telewizja kablowa a abonament RTV

Telewizja kablowa a abonament RTV

Prowadzę hotel w średniej wielkości mieście. Na potrzeby gości w pokojach zainstalowane są telewizory, a program TV dostarczany jest za pośrednictwem sieci kablowej, której płacę w/g wystawianych (...)

Firma kurierska nie chce uznać reklamacji za zniszczony towar.

Firma kurierska nie chce uznać reklamacji za zniszczony towar.

Potrzebuję Państwa pomocy w zakresie opinii prawnej. Sprawa dotyczy odrzucenia reklamacji przez firmę kurierską. Nasz klient zamówił u nas telewizor led 50 cali. Paczkę z telewizorem wysłaliśmy (...)

Amortyzacja telewizora

Amortyzacja telewizora

Kupiono telewizor plazmowy w cenie 7.300,00 zł netto potrzebny do prowadzonej działalności gospodarczej. Pod jaki numer Klasyfikacji Środków Trwałych można go zaliczyć i jak go amortyzować? Zgodnie (...)

Niedozwolone korzystanie z utworu

Niedozwolone korzystanie z utworu

Prowadzę Bar gastronomiczny - Dom weselny. W barze nie jest odtwarzana muzyka z żadnego nośnika i nigdy nie była. Płacę tylko ZAIKS od orkiestr, które grają podczas wesel organizowanych w sali (...)

Nagroda w konkursie

Nagroda w konkursie

Prowadzę firmę (PKPiR i VAT). Obecnie zrobiłem konkurs dla odwiedzających moje stanowisko na targach. Losowana będzie nagroda - telewizor LCD 42cale. Sporządziłem regulamin konkursu, telewizor zaksięgowałem (...)

Egzekucja komornicza z majątku poręczyciela

Egzekucja komornicza z majątku poręczyciela

Poręczyłam kredyt mojej znajomej, która, jak się okazało po czterech latach, nie spłacała tego kredytu. Dostałam informację od komornika, podobnie, jak mój pracodawca, że z moich poborów mają (...)

Przedawnienie roszczeń po rozwiązaniu umowy z telewizją cyfrową

Przedawnienie roszczeń po rozwiązaniu umowy z telewizją cyfrową

W grudniu 1998 roku podpisałam umowę z pewną telewizją cyfrową (obecnie inna nazwa) na świadczenie usług telewizji satelitarnej. Umowę rozwiązałam po okresie promocyjnym tj. po upływie roku. (...)

FORUM PRAWNE

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Wczesna diagnostyka raka tarczycy i raków skóry leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna sprzedam

Wczesna diagnostyka raka tarczycy i raków skóry leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna sprzedam "Wczesna diagnostyka raka tarczycy i niebarwnikowych raków skóry pozwala na (...)

Rak nerki rozwija się bezobjawowo leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna

Rak nerki rozwija się bezobjawowo leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze disulfiram cymetydyna "Rak nerki latami rozwija się bezobjawowo. Tymczasem zdiagnozować go może proste badanie USG jamy brzusznej" (...)

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna (...)

Umorzenie długu przez komornika,czy to realne?

Umorzenie długu przez komornika,czy to realne? Witam. Kilka lat temu miałem nie zapłacony rachunek w idei. Oczywiście odbyła się sprawa i dostałem nakaz spłaty, obecnie dostałem wezwanie do komornika, (...)

Telewizja cyfrowa za darmo?

Telewizja cyfrowa za darmo? Witam Niedawnio przeczytałm artykuł o telewizji cyfrowej gdzie w warszawie i oklicach można odbiarć telewizję o jakości cyfrowej za darmo, ja mieszkam pod Krakowem, czy (...)

naziemna telewizja cyfrowa-opłaty

naziemna telewizja cyfrowa-opłaty Bardzo proszę o podpowiedź w mojej sprawie. Otrzymałam od spółdzielni pismo, w którym mnie informuje, że w związku ze zmnianami nadawania sygnału telewizyjnego (...)

Telewizja cyfrowa ? obowiązkowa wymiana telewizorów

Telewizja cyfrowa ? obowiązkowa wymiana telewizorów Przeczytałem, że od 2013 roku telewizja ma być nadawana jedynie drogą cyfrową i stare odbiorniki nie będą działały. Więc pytam się kto zapłaci (...)

Uważaj na nieuczciwych aktywizytorów

Uważaj na nieuczciwych aktywizytorów Witam. Nieuczciwi akwizytorzy namawiają do kupowania sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej i zawierania nowych umów abonenckich. Straszą, że bez nowych sprzętów (...)

Brak zapisu na ulotce reklamowej "Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art 66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Brak zapisu na ulotce reklamowej "Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art 66 par.1 Kodeksu Cywilnego Szanowni Państwo, Chcę skorzystać z oferty jednego z dostawców usług telekomunikacyjnych. (...)

abonament za TV i radio

abonament za TV i radio Aż nie moge uwierzyć w to co wymyśliło SLD odnośnie ściągania abonamentu!!! Zastanawiam się czy z prawnego punktu widzenia listonosz ma prawo przeszukiwać mi mieszkanie??? (...)

Nieistniejąca umowa na neo+tv

Nieistniejąca umowa na neo+tv Witam Proszę o pomoc - informacje w kwestii umowy na usługę neo+tv. Moja sytuacja jest następująca: W styczniu 2011 r. podpisałem umowę z TP na neo+tv, wariant (...)

Jak nie płacić abonamentu RTV?

Jak nie płacić abonamentu RTV? Mam pytanie, czy są jakieś sposoby na to żeby nie płacić zaległej opłaty za abonament RTV? Np. co w sytuacji gdy telewizoru nie mam od lat 4 bo sie zjarał albo (...)

Jak postąpić w sytuacji ustnych zapewnień pracownika jednego z salonu dużych sieci handlowych?

Jak postąpić w sytuacji ustnych zapewnień pracownika jednego z salonu dużych sieci handlowych? Jak postąpić w sytuacji ustnych zapewnień pracownika jednego z salonu dużych sieci handlowych? Mały (...)

Abonament RTV za cały rok

Abonament RTV za cały rok Witam Ile wynosi kwota za całoroczny abonament za rok 2011?W jaki sposób mozna to opłacic?Z góry dziekuje za informacje Witam Interesuje mnie ile wynosi roczny (...)

odszkodowanie od firmy kurierskiej- 30 dni na odpwiedz przekroczony ?

odszkodowanie od firmy kurierskiej- 30 dni na odpwiedz przekroczony ? Witam, mam takie pytanie i jednocześnie problem, wysłałem do nadawcy firmą kurierską DPD telewizor 55 cali ( telewizor nówka (...)

Gwarancja na telewizor

Gwarancja na telewizor Zakupiony przezemnie telewzior posiada specyficzna wade tzw "more". I mam z tym problem ponieważ serwis twierdzi że telewizor jest sprawny a wina obarcza dostawce sygnalu (...)

3 Usterki - Telewizor - Gwarancja

3 Usterki - Telewizor - Gwarancja Witam otóż mam taki problem, wygasła mi 3 miesiące temu gwarancja na telewizor, był zakupiony we Wrześniu 2013, w ciągu trwania gwarancji 2 razy się zepsuł w (...)

Polacy nie będą mieli dostępu do TV

Polacy nie będą mieli dostępu do TV Witam, Kilkaset tysięcy Polaków zostanie bez telewizji. Choć płacą abonament! Wdrażana naziemna telewizja cyfrowa odetnie od dostępu do mediów m.in. mieszkańców (...)

Od 2013 lepsza telewizja ! Ale bez wydatków się nie obędzie - dekoder do cyfrowej telewizji !!!

Od 2013 lepsza telewizja ! Ale bez wydatków się nie obędzie - dekoder do cyfrowej telewizji !!! Już za niecałe dwa i pół roku nastąpi w Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej, a zamiast (...)

Porady prawne