Od nowego roku podwyżki dla żołnierzy zawodowych

22.10.2019

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych, przygotowane z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.  

Jakie podwyżki przewidziano?

Mnożnik kwoty bazowej wzrośnie z poziomu 3,63 do 3,81. Dzięki temu od przyszłego roku przeciętne uposażenie wojskowych wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł.

 

Porady prawne

Prezydent wyraził nadzieję, iż kwota ta podreperuje budżety domowe rodzin żołnierzy zawodowych. - "Cieszę się bardzo panie ministrze z tej inicjatywy, to było bardzo ważne, aby wśród tych podwyżek, które otrzymują w ostatnich latach różne służby mundurowe, była także podwyżka dla żołnierzy"  - powiedział prezydent Andrzej Duda.  

Szef MON przypomniał, że przyszłoroczne podwyżki będą większe od tych, jakie miały miejsce w bieżącym roku. - "Od 1 stycznia tego roku żołnierze Wojska Polskiego zarabiają więcej. Uposażenia wzrosły. Wtedy była to najwyższa w historii ostatnich lat podwyżka. Dzisiejsza, zatwierdzona przez pana prezydenta, jest jeszcze wyższa niż ta, która weszła w życie od 1 stycznia tego roku" - dodał szef MON. 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej we wrześniu br. wystąpił do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o zwiększenie tzw. mnożnika kwoty bazowej, czyli czynnika, który wpływa na wysokość uposażenia żołnierzy zawodowych. Po wprowadzeniu podwyżek, przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego kształtować się będzie na poziomie 6153 złotych. Do tej pory było to 5529 zł. 

W 2018 szef MON podjął decyzję o przeznaczeniu na podwyżki dla żołnierzy 710 mln zł. Od początku 2019 roku uposażenia zasadnicze żołnierzy – w zależności od stopnia wojskowego – wzrosły średnio o kwoty od 200 zł do 550 zł. Były to najwyższe podwyżki w Wojsku Polskim od lat. Ich wypłata to realizacja jednego z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka. W Ministerstwie Obrony Narodowej  konsekwentnie podejmowane są działania, aby zawód żołnierza był konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw, tak aby zainteresować służbą wojskową więcej chętnych i zwiększyć liczebność Wojska Polskiego.

Więcej wojska

Andrzej Duda przypomniał też, że po latach przerwy Polacy wracają do służby w ramach sił pokojowych ONZ – 250 osobowy polski kontyngent rozpocznie wkrótce służbę w Libanie.

- "Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze. Rozwija się liczebnie, jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, ale także żołnierze Wojska Polskiego są godnie uposażeni - to jest niezwykle istotne do tego, żeby państwo polskie udowodniło swoją aktywność, żeby państwo polskie pokazało, że dba o żołnierzy Wojska Polskiego" - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- "Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było zdolne do szybkiego przerzutu z zachodu na wschód" – mówił szef MON. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne