Pakiet antykryzysowy

Rząd przyjął rekomendacje strony społecznej dla pakietu antykryzysowego

- Rząd pozytywnie odniósł się do propozycji działań antykryzysowych uzgodnionych przez pracodawców i związki zawodowe. To ważny sygnał, który pokazuje, że w tych trudnych czasach możemy liczyć na konstruktywny i owocny dialog trójstronny - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, która odbyła się 31 marca br. w KPRM.

Strona społeczna przekazała Radzie Ministrów 13 ustaleń, zakładających m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy, ograniczenie umów na czas określony oraz zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników.

Porady prawne

Jak poinformował premier Donald Tusk, kierunek proponowanych przez stronę społeczną rozwiązań, jest zgodny z filozofią działania rządu na czas kryzysu. Najważniejsze z nich to elastyczność rozwiązań dotyczących czasu pracy i ochrony miejsc pracy zagrożonych zwolnieniami grupowymi.

W przypadku czasu pracy chodzi przede wszystkim o wprowadzenie 12-miesięcznego cyklu rozliczeniowego. - W okresie kryzysu gospodarczego pracownicy pracowaliby krócej, a gdy kryzys minie - dłużej - wyjaśnił premier. Czas pracy byłby rozliczany po upływie 12 miesięcy, a pensja pracowników przez cały czas pozostawałaby taka sama.

Rząd jest również gotów wesprzeć bezpieczeństwo miejsc pracy. - Przyjmujemy zgłoszony przez stronę społeczną punkt, który można określić jako „płatne postojowe" - poinformował prezes Rady Ministrów. Koszty wynagrodzenia postojowego ponosiliby wspólnie pracodawcy i rząd, dzięki czemu firmy nie musiałyby zwalniać pracowników zagrożonych grupowymi zwolnieniami. - Byłaby to forma dogodnej pożyczki spłacanej np. w postaci zwiększonej składki na fundusze społeczne, w dogodnym dla firmy czasie - dodał.

Wicepremier Pawlak podziękował ministrom Jolancie Fedak i Michałowi Boniemu za przygotowanie rekomendacji dla propozycji strony społecznej. - Dzięki temu partnerzy społeczni mają dziś pewność, że w tych 13 sprawach mamy podobne spojrzenie i poszukujemy kompromisowych rozwiązań - powiedział. Zdaniem premiera Tuska pokazuje to, że wszystkie strony dialogu są w stanie oddać coś ze swoich przywilejów po to, by skutecznie ratować miejsca pracy.

Jak zapowiedział minister Boni, najpóźniej do końca kwietnia br. rząd skieruje pakiet działań antykryzysowych, wypracowany pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi, do prac parlamentarnych.  

Komisja Trójstronna wspólnie o działaniach antykryzysowych

Propozycje działań antykryzysowych to główny temat posiedzenia Prezydium Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 27 marca br. pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Podczas posiedzenia Prezydium partnerzy społeczni przedstawili uzgodnione przez siebie propozycje działań, mających na celu ograniczenie skutków kryzysu w Polsce.

Koncentrują się one w trzech obszarach:

  1. wynagrodzeń i świadczeń socjalnych (m.in. program kryzysowej pomocy dla społeczeństwa, w szczególności wsparcie rodzin najuboższych poszkodowanych w wyniku kryzysu),

  2. rynku pracy i stosunków pracy (m.in. stabilizacja zatrudnienia poprzez ograniczenie stosowania umów na czas określony),

  3. polityki gospodarczej (m.in. subsydiowanie zatrudnienia jako alternatywy wobec zwolnień grupowych).

Strona rządowa pozytywnie odniosła się do zgłoszonych przez partnerów społecznych propozycji działań we wskazanych obszarach. Wyniki rozmów na ten temat zostaną zaprezentowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. W najbliższych dniach zostaną również przedstawione propozycje szczegółowych rozwiązań w tym zakresie.

 

W posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, obok wicepremiera Waldemara Pawlaka, udział wzięli: Jolanta Fedak - minister pracy i polityki społecznej, Rafał Baniak - wiceminister gospodarki, Michał Boni - sekretarz stanu w KPRM oraz doradcy Prezydenta RP - Adam Glapiński i Paweł Wypych.

Stronę związkową reprezentowali przedstawiciele Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, natomiast pracodawców: Business Centre Club, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika