Państwa UE muszą przestrzegać prawa do swobodnego przemieszczania się

W rezolucji przyjętej wczoraj, Parlament stanowczo nie zgadza się z pozycją liderów niektórych państw członkowskich, wzywających do wprowadzenia ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się obywateli. Czasowe ograniczenia dotyczące pracowników z Bułgarii i Rumunii wygasły 1 stycznia 2014 roku.

We wspólnej rezolucji, złożonej przez ugrupowania: EPL, S&D, ALDE, ZIELONYCH oraz GUE, Parlament wzywa państwa członkowskie do przestrzegania zasad Traktatu, dotyczących wolności przemieszczania się - prawa zagwarantowanego wszystkim obywatelom UE.

Posłowie wzywają państwa członkowskie do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby zagrozić prawu do swobodnego przemieszczania się i odrzucają wszelkie propozycje do ograniczenia liczby migracji, ponieważ jest to niezgodne z zasadami Traktatu.

Porady prawne

Parlament podkreśla, że w związku ze zbliżającymi się wyborami europejskimi, swobodny przepływ obywateli, stał się jednym z tematów kampanii wyborczych niektórych partii politycznych, istnieje też ryzyko, że tego typu debata, może prowadzić do wzrostu rasizmu i ksenofobii. Parlament zauważa też, że ostatnio kilku prominentnych europejskich polityków podważało prawo do swobodnego przemieszczania się.

Mobilność zawodowa wspomaga gospodarkę

Ostatnie badania przeprowadzone przez Komisje Europejską wykazały, że mobilni pracownicy wnoszą wkład w gospodarkę oraz do budżetu, krajów, w których pracują, podkreślono w rezolucji.

Mimo że jedynie 2,8% wszystkich obywateli EU mieszka w kraju innym niż ich własny, są oni podstawowym źródłem sukcesu rynku wewnętrznego oraz gospodarki UE, uważają posłowie.

Kontrola nadużywania systemów zabezpieczeń społecznych bez dyskryminacji

Posłowie wzywają państwa członkowskie, aby nie dyskryminowały mobilnych pracowników, błędnie kojarząc prawo do swobodnego przemieszczania się w związku z pracą z domniemanymi nadużyciami systemów zabezpieczeń społecznych.

Posłowie przypominają też państwom członkowskim o obowiązku kontroli nadużyć systemów zabezpieczeń społecznych niezależnie od tego, czy są one popełniane przez ich własnych obywateli, czy przez obywateli z innych krajów UE.

źródło: Parlament Europejski


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika