Parlament Europejski żąda od Rosji przestrzegania wszystkich zobowiązań

W rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski posłowie żądają od Rosji respektowania podjętych zobowiązań i wycofania swoich wojsk z Gruzji. Parlament opowiada się za wysłaniem do Gruzji misji monitorującej i zaoferowania Gruzji ułatwień wizowych i umów o readmisji równoważnych do tych, jakie UE zawarła z Rosją. Posłowie apelują o rozwijanie europejskiej polityki sąsiedztwa i podkreślają znaczenie Gruzji dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE.

W rezolucji, Parlament Europejski wzywa Rosję do poszanowania suwerenności, nienaruszalności granic i integralności terytorialnej Gruzji i stanowczo wzywa Rosję do przestrzegania wszystkich zobowiązań, poczynając od całkowitego i natychmiastowego wycofania rosyjskich oddziałów. Parlament potępia masowe grabieże dokonywane przez rosyjskie siły inwazyjne oraz towarzyszących im najemników.

Porady prawne

Do czasu wycofania wojsk nie będzie dialogu o partnerstwie

Rada i Komisja powinny dokonać przeglądu polityki wobec Rosji, gdyby ta nie wypełniła zobowiązań porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Parlament popiera decyzję o odroczeniu negocjacji w sprawie umowy o partnerstwie i współpracy do czasu wycofania oddziałów rosyjskich na pozycje sprzed 7 sierpnia. Parlament nie przyjął jednak poprawki nawołującej do przełożenia szczytu UE-Rosja zaplanowanego na 14 listopada w Nicei, gdyby Rosja nie wypełniła zobowiązań.

Ułatwienia wizowe dla Gruzinów nie gorsze niż dla Rosjan

Rezolucja wzywa Komisję do przedstawienia porozumień z Gruzją o ułatwieniach wizowych i readmisji o zakresie co najmniej równoważnym ich odpowiednikom w stosunkach z Rosji.

Parlament żąda niezwłocznego przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego dochodzenia w celu ustalenia faktów i lepszego wyjaśnienia niektórych zarzutów.  Wzywa Gruzję, która ratyfikowała Statut Rzymski MTK, oraz władze rosyjskie do udzielenia wsparcia Urzędowi Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz pełnej z nim współpracy w zakresie dochodzenia w sprawie tragicznych wydarzeń i ataków na ludność cywilną.

PE żąda informacji o bombach kasetowych

Parlament wezwał władze rosyjskie i gruzińskie do przekazywania pełnych informacji dotyczących obszarów, na których ich armie rozmieściły bomby kasetowe, aby umożliwić natychmiastowe rozpoczęcie operacji rozminowywania i uniknąć dalszych ofiar wśród niewinnych cywilów oraz ułatwić bezpieczny powrót osób przesiedlonych.

Misja monitorująca i specjalny przedstawiciel

Posłowie popierają decyzję o wysłaniu misji monitorującej Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w celu dopełnienia misji ONZ i OBWE. Z zadowoleniem przyjęta została decyzja o mianowaniu specjalnego przedstawiciela UE ds. kryzysu w Gruzji.

Polityka sąsiedztwa lepiej dostosowana do potrzeb wschodnich partnerów

Europejska polityka sąsiedztwa powinna być dalej rozwijana i lepiej dostosowana do potrzeb wschodnich partnerów Unii Europejskiej. Posłowie uważają, że Unia powinna wzmocnić swoje zaangażowanie w regionie Morza Czarnego i przyjąć propozycje Parlamentu Europejskiego dotyczące Europejskiego Obszaru Gospodarczego Plus lub propozycję szwedzko-polską [wschodniego partnerstwa]. Wskazane byłoby również przyspieszenie ustanowienia strefy wolnego handlu zwłaszcza w stosunku do Gruzji, Ukrainy i Republiki Mołdowy. Parlament zauważa, że liberalizacja polityki wizowej UE wobec tych krajów musi uwzględniać fakt, że Rosji przyznano w tej dziedzinie lepsze niż im warunki.

Gruzja i bezpieczeństwo energetyczne Europy

W rezolucji podkreślono znaczenie Gruzji - stanowiącej alternatywę wobec rosyjskiej drogi przesyłu energii - dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE. Parlament uważa, że kluczowe znaczenie ma skuteczna ochrona istniejącej infrastruktury, takiej jak rurociąg BTC. Parlament oczekuje również stanowczego poparcia politycznego i finansowego dla projektu rurociągu Nabucco, uznanego za priorytetowy projekt UE przecinający terytorium Gruzji. Parlament uważa, że Nabucco jest najpoważniejszą alternatywą dla projektów podejmowanych we współpracy z Rosją, które to projekty potencjalnie zwiększą gospodarczą i polityczną zależność państw członkowskich UE od Rosji.

Parlament wzywa Radę i Komisję do kontynuowania starań na rzecz przyjęcia wspólnej polityki energetycznej UE, która zaspokoi potrzebę dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia. 

Olimpiada zimowa w Soczi 2014

Cześć posłów chciała, aby w rezolucji znalazł się apel do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o poważne przemyślenie decyzji o przyznaniu Soczi organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 r. w świetle niedawnych wydarzeń w pobliżu przyszłych aren olimpijskich. Ostatecznie jednak ten zapis nie znalazł uznania większości posłów.

Socjaliści: nie uwzględniono naszych propozycji, ale poprzemy

Przed końcowym głosowaniem głos zabrał przewodniczący grupy socjalistycznej w Parlamencie Europejskim Martin SCHULZ (PSE, DE), który poinformował, że jego grupa pragnęła, aby w treści rezolucji znalazły się zapisy zwracające uwagę na "agresywne działania" prezydenta Gruzji Saakaszwilego na początku konfliktu. Poinformował, że socjaliści poprą rezolucję, mimo że we wspólnym projekcie zgłoszonym przez pięć grup politycznych takich zapisów zabrakło.

Link do komunikatu prasowego z debaty

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika