Platforma dialogu: "Europejskie forum integracji" i interaktywna "Europejska strona internetowa poświęcona integracji": nowe narzędzia ułatwiające integrację

Komisja ogłosiła ustanowienie dwóch nowych narzędzi na rzecz integracji obywateli krajów trzecich mieszkających w Unii Europejskiej: zorganizowanego przy współpracy z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym Europejskiego forum integracji, w ramach którego instytucje UE, zainteresowane strony i organizacje społeczeństwa obywatelskiego będą wymieniały poglądy na temat integracji, a także Europejskiej strony internetowej poświęconej integracji, która wkrótce będzie łatwo dostępnym źródłem rzetelnych informacji na ten temat z całej Europy i przyczyni się do budowania internetowej wspólnoty specjalistów ds. integracji.

Wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot, komisarz ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa, oświadczył: „Uważam, że połączenie naszych wysiłków ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia działań prowadzonych w ramach polityki integracji. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj z okazji inauguracji Europejskiego forum integracji i Europejskiej strony internetowej poświęconej integracji możemy zebrać wszystkie zainteresowane strony i organizacje działające w tej dziedzinie. Forum stanowi „konkretną" platformę dialogu o bieżących wyzwaniach i przyszłych priorytetach dotyczących polityki integracji. Z kolei wspomniana strona internetowa jest „wirtualną platformą", swego rodzaju elektronicznym instrumentem dla wszystkich podmiotów zajmujących się kwestiami dotyczącymi migrantów. Strona ta ma prawdziwie interaktywny charakter, za jej pomocą można będzie wymieniać dobre praktyki, szukać możliwości finansowania, a także znajdować partnerów do realizacji projektów. Dzięki tej stronie możliwe będzie zbudowanie nowej internetowej wspólnoty wszystkich tych, którzy zaangażowani są w integrację."

Mario Sepi, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, stwierdził, że: „Proces integracji jest długotrwały. Działania w tej dziedzinie czasami opóźniają się, spotykają się z różnego rodzaju sprzeciwem, bywają też wetowane. Niemniej i w przypadku tego procesu odnotowuje się znaczące postępy. Jest to proces dwutorowy, oparty na prawach i obowiązkach imigrantów oraz przyjmujących ich społeczeństw. W związku z tym cały czas podejmujemy wysiłki na rzecz rozwijania uczestniczącej polityki integracji, także dlatego, że z naszego ciągłego dialogu z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego wyraźnie wynika, jak duże są oczekiwania pod tym względem.

Porady prawne

To nie przypadek, że we wszystkich naszych opiniach nie ma ani śladu ksenofobii; nasz „Program dla Europy: propozycje społeczeństwa obywatelskiego" jest tego wyraźnym dowodem."

Europejskie forum integracji: platforma dialogu o integracji

Europejskie forum integracji umożliwi przedstawicielom organizacji społeczeństwa obywatelskiego wyrażanie swoich poglądów na temat kwestii dotyczących integracji, w szczególności powiązanych z „Agendą UE na rzecz integracji". Z kolei Forum pozwoli instytucjom europejskim na pełnienie aktywnej roli w omawianej dziedzinie. Jako nowa platforma dialogu o integracji, działająca przy współpracy z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, Forum to stwarza istotną możliwość prowadzenia dyskusji z przedstawicielami instytucji europejskich dotyczących bieżących wyzwań i przyszłych priorytetów. Na dzisiejszym spotkaniu inauguracyjnym dyskutowane będą takie kwestie jak rola Forum i sposób, w jaki może się ono przyczyniać do opracowania przyszłej agendy UE na rzecz integracji, a także ważne przedmiotowe kwestie, w tym dotyczące wpływu obecnego kryzysu gospodarczego na integrację imigrantów. Uczestniczyć w Forum będą organizacje społeczeństwa obywatelskiego zajmujące się integracją na poziomie europejskim, w tym także partnerzy społeczni oraz instytucje europejskie. Reprezentowane będą również krajowe platformy integracji oraz przedstawiciele sieci krajowych punktów kontaktowych ds. integracji.

Europejska strona internetowa poświęcona integracji: informacje o integracji dostępne za jednym kliknięciem myszką

Inauguracja Forum stanowi też dobrą okazję do oficjalnego ogłoszenia powstania Europejskiej strony internetowej poświęconej integracji (www.integration.eu).

Europejska strona internetowa poświęcona integracji ma wspierać politykę integracji i działania w tej dziedzinie, umożliwiając wymianę wiedzy o udanych strategiach oraz ułatwiając współpracę między zainteresowanymi stronami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w całej UE. Strona ta jest dostępna dla wszystkich. Odwiedzający mogą dzielić się dobrymi praktykami, szukać możliwości finansowania swoich inicjatyw oraz znaleźć partnerów do realizacji swoich projektów, co pozwoli im na zaktualizowanie swojej wiedzy o najnowszych tendencjach na poziomie UE, krajowym i lokalnym oraz na utrzymywanie kontaktów z pozostałymi członkami unijnej wspólnoty osób zaangażowanych w sprawy integracji.

Europejska strona internetowa poświęcona integracji będzie pomostem między decydentami politycznymi i osobami odpowiedzialnymi za wdrażanie polityki integracji, oferując za jednym kliknięciem myszką rzetelne informacje z całej Europy oraz ułatwiając tworzenie sieci osób zaangażowanych w działania na rzecz integracji.

Na stronie internetowej www.integration.eu można znaleźć:

- zbiór innowacyjnych „najlepszych praktyk" w obszarze integracji, prezentowanych w sposób klarowny i umożliwiający porównania;
- wspólnotowe narzędzia pomagające znalezienie partnera do realizacji projektu, ułatwiające tworzenie sieci i opracowywanie wspólnych projektów;
- informacje o możliwościach finansowania;
- obszerną dokumentację obejmującą sprawozdania, dokumenty programowe, przepisy prawne i oceny skutków; - fora dyskusyjne;
- formularze informacji krajowych zawierające najnowsze informacje dotyczące przepisów prawnych i programów politycznych;
- baza łączy do stron zewnętrznych;
- regularnie aktualizowane wiadomości i informacje o organizowanych

źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika